Reklama

Wiadomości

Gender – tyrania seksualizacji? - konferencja w Legnicy

[ TEMATY ]

Legnica

gender

Lars Plougmann / Foter.com / CC BY-SA

Zwolennicy ideologii gender robią wszystko, by uderzyć w czyste serca dzieci i młodzieży – mówiła 12 października w Legnicy prof. Maria Ryś z UKSW podczas konferencji naukowej pt. „Gender uderzeniem w rodzinę. Poznaj prawdę o gender”.

Spotkanie rozpoczęło się w kościele św. Tadeusza od Mszy św. odprawionej w intencji rodzin. Przewodniczył jej proboszcz parafii, ks. prof. Stanisław Araszczuk. Homilię wygłosił ks. Bogusław Wolański, diecezjalny duszpasterz rodzin i organizator konferencji. Zwracając uwagę na niebezpieczeństwa ideologii gender, podkreślił, że niesie ona ze sobą wiele zagrożeń, gdyż próbuje wypaczyć porządek natury człowieka, zniekształca obraz kobiety i mężczyzny, podważa fundamentalną rolę rodziny, jako związku mężczyzny i kobiety, dla życia społecznego i wychowania przyszłych pokoleń. Ponadto ideologia ta redukuje człowieka jedynie do wymiaru popędów i sfery życia seksualnego, głosząc nieograniczoną wolność w tej dziedzinie.

Największe niebezpieczeństwo dotyczy edukacji młodego pokolenia, któremu na wszelkie możliwe sposoby ukazuje się zdeformowaną wizję człowieka i rodziny. „Nie możemy się poddać takiej tyranii. Oprócz działań w zakresie informacji i formacji ludzi, nie możemy zapominać o modlitwie” – zauważył ks. Wolański. Wezwał do zaufania Bogu oraz podjęcia krucjaty różańcowej w intencji obrony małżeństwa, rodziny i młodego pokolenia.

Dalsza część spotkania odbyła się w sali wielofunkcyjnej przy kościele św. Tadeusza Apostoła. Tam senator Dorota Czudowska (PiS), współorganizatorka spotkania, wprowadziła zebranych w tematykę konferencji. Jako praktykujący lekarz, z punktu widzenia medycznego, oceniła założenia ideologii gender, jako całkowicie fałszywe.

„Człowiek od momentu poczęcia staje się mężczyzną lub kobietą, żadna operacja plastyczna, ani warunki kulturowe nie są w stanie zmienić natury człowieka” – powiedziała senator PiS. Zapędy genderowców do zrównania płci, czy tym bardzie manipulowania przy męskości lub kobiecości są bezowocne. Przynoszą człowiekowi wiele szkody, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Natomiast próby manipulowania przy rodzinie, muszą skończyć się źle nie tylko dla człowieka, jako jednostki, ale i dla całego społeczeństwa - zaznaczyła senator Czudowska.

Reklama

Wykład pt. „Istota ideologii gender” wygłosił ks. prof. Paweł Bortkiewicz z UAM w Poznaniu. W swoim wystąpieniu podkreślił, że niebezpieczeństwo tej ideologii polega m. in. na tym, że próbuje ona przybrać pozory nauki. „Ideologia wkrada się na wyższe uczelnie i pod pozorami naukowości chce wpływać na życie polityczne i legislacyjne, zmieniając prawo krajowe i międzynarodowe” – mówił ks. prof. Bortkiewicz. Efektem tego są jest m.in. dążenia do obalenia różnic między płciami, zrównania w prawach związków hetero- i homoseksualnych, czy wręcz obalenia małżeństwa, jako związku mężczyzny i kobiety.

Prelegent wskazał też na sposoby propagowania takich treści. To przede wszystkim edukacja od najwcześniejszych lat. „Mamy już do czynienia z totalną indoktrynacją od przedszkola do studiów, której towarzyszą takie hasła, jak: edukacja do równości, świadomość własnej tożsamości, równość płci czy łamanie stereotypów” – podkreślał ks. Bortkiewicz. Należy zatem zrobić wszystko, by powstrzymać tę totalną indoktrynację - apelował.

Ks. prof. Bortkiewicz wskazał na dwa główne źródła: na wiarę i rozum. Zaznaczył też, że wszyscy dysponujemy wielkimi narzędziami, jakie zostawili nam: papież Jan Paweł II oraz Benedykt XVI w postaci teologii ciała oraz nauce na temat małżeństwa i rodziny.

Kolejny wykład przedstawiła prof. Maria Ryś z UKSW zajmująca się m. in. psychologią rodziny. Ukazując absurdy ideologii gender, mówiła o potrzebie budowania cywilizacji miłości, jako odpowiedzi na zagrożenia. Ukazała też, jakimi drogami ideologia gender wkrada się w nasze życie. To głównie: ustawy, psychologia, kultura i sztuka oraz medycyna i szeroko rozumiana służba zdrowia.

Reklama

Zdaniem prof. Ryś zwolennicy gender robią wszystko, by uderzyć w czyste serca dzieci i młodzieży. Najbardziej jest to widoczne na przykładzie tzw. edukatorów seksualnych skupionych w różnych fundacjach, którzy pojawili się już w polskich szkołach, a nawet przedszkolach.

Najważniejszą bronią przeciwko ideologii gender jest zdrowe małżeństwo i zdrowa rodzina – to wniosek z wystąpienia Teresy i Tomasza Birutów z Polkowic. Na zakończenie spotkania podzielili się oni własnym doświadczeniem życia małżeńskiego, rodzinnego i pedagogicznego. Podkreślili przy tym, że życie małżeńskie i rodzinne musi być oparte na mocnym fundamencie wiary.

Konferencja zakończyła się dyskusją, w której udział wzięło wielu uczestników spotkania. Można też było nabyć literaturę związaną z tematyką konferencji.

Konferencja odbyła się z inicjatywy duszpasterstwa rodzin diecezji legnickiej, senator Doroty Czudowskiej oraz stowarzyszenia Civitas Christiana.

Obszerny materiał video i audio z tej konferencji dostępny będzie na stronach Radia Plus Legnica: www.legnica.fm

2013-10-13 07:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Różaniec do granic” w diecezji legnickiej

[ TEMATY ]

Legnica

Różaniec do granic

Ks. Waldemar Wesołowski

Kilka tysięcy osób modliło się w diecezji legnickiej wzdłuż granic czeskiej i niemieckiej. W 17 kościołach stacyjnych wyznaczonych przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego odprawiane były Msze św., trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Po duchowym przygotowaniu wierni wymaszerowali do kilkudziesięciu punktów modlitewnych. Tam, dokładnie o godz. 14.00, rozpoczęła się modlitwa różańcowa w intencji ojczyzny i świata.

W diecezji legnickiej inicjatywa modlitewna „Różaniec do granic” zbiegła się z doroczną pielgrzymką żywego różańca, która odbywa się co roku w pierwszą sobotę października. Do krzeszowskiego Domu Łaski Maryi przybyło blisko 3 tysiące pielgrzymów. Byli to nie tylko członkowie róż różańcowych, ale wszyscy miłośnicy modlitwy różańcowej. Były osoby starsze, ale też młodzi, rodziny z dziećmi, wielu kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca

2023-01-07 14:36

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

Środa, 1 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Papież w Kinszasie: ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem DRKonga

2023-01-31 17:51

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W pałacu Narodu w Kinszasie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Następnie Ojciec Święty złożył kurtuazyjną wizytę prezydentowi Demokratycznej Republiki Konga.

U wejścia do pałacu powitał papieża prezydent Félix Tshisekedi. Odegrano hymny Watykanu i Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz, a prezydent z osobami towarzyszącymi papieżowi w podróży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję