Reklama

Niedziela Lubelska

Chełm. Peregrynacja monstrancji z Medjugorie

Do 28 stycznia w sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej trwa modlitwa o pokój na świecie i adoracja Najświętszego Sakramentu wystawionego w monstrancji z ołtarza w Medjugorie. W dni powszednie można przyjść na adorację w godz. 15.00-18.00, a w niedzielę w godz. 13.00-16.00.

Tadeusz Boniecki

- Przybycie monstrancji z Medjugorie do naszego sanktuarium nie jest wcale przypadkowe. To tutaj króluje nam Matka Boża Chełmska nazywana Matką Jedności, a jedność to synonim pokoju. Dlatego też wobec coraz bardziej narastającego niepokoju w naszej ojczyźnie i w świecie, spowodowanego nie tylko pandemią, chcemy i my wypełnić tę monstrancję gorącą modlitwą o pokój w naszych sercach, rodzinach, mieście, ojczyźnie i na całym świecie - powiedział ks. Andrzej Sternik, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii Narodzenia najświętszej Maryi Panny w Chełmie.

Wyjątkowa monstrancja ma kształt Maryi Niepokalanej, w sercu której umieszczony jest Eucharystyczny Jezus. Do jej wykonania użyto m.in. dwunastu meteorytów. Ich nieziemskie pochodzenie symbolizuje wieniec z „gwiazd dwunastu”. Monstrancja ma swym wyglądem i konstrukcją nawiązywać do nadprzyrodzonego wizerunku Maryi, która w swym sercu nosi Chrystusa, swojego Syna. Kustodium, w którym jest umieszczona Eucharystia, można wysunąć z monstrancji i umieścić w osobnej podstawie z przeznaczeniem do błogosławieństwa lub przeniesienia do tabernakulum. Wysokość monstrancji wynosi 1,5 m, a z tronem do przenoszenia i ustawiania 1,85 m. Waga samej kryształowej monstrancji to 25 kg; waga podstawy, w której jest umieszczona, kolejne 20 kg. Do wykonania użyto szlachetne kamienie i kruszce.

Reklama

Monstrancja jest materialnym znakiem przynależności sanktuarium w Medjugorie do „Dzieła 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, realizowanego przez polskie Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace”. Idea 12 gwiazd polega na utworzeniu na świecie dwunastu ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Miejsca modlitwy nie powstają przypadkowo. Są to obszary doświadczone skutkami konfliktów zbrojnych i brakiem miłości bliźniego. Obecnie istnieje 8 światowych Centrów Modlitwy o Pokój: przy Kościele Groty Mlecznej w Betlejem, w Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, w Oziornoje w Kazachstanie, w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Namyang w Korei Południowej, w Kibeho w Rwandzie, w Dagupan na Filipinach i w polskim Niepokalanowie. Wszystkie ołtarze wraz z monstrancjami wykonywane są przez Mariusza Drapikowskiego, znanego i cenionego bursztynnika z Gdańska.

Artysta podczas mszy św. w chełmskiej bazylice przybliżył ideę modlitwy o pokój na świecie. Opowiedział też o powodach tworzenia tak monumentalnych monstrancji. - „Na początku realizacji tego projektu zachorowałem na stwardnienie rozsiane. Byłem leczony w Hamburgu przez wybitnych lekarzy neurologów. Jednak choroba postępowała bardzo szybko. Traciłem wzrok, miałem kłopoty z poruszaniem się oraz niedowład rąk. Zdawałem sobie wówczas sprawę z tego, z czym się wiąże ta choroba, jej szybki przebieg. Pragnąłem Bogu podziękować za miłość, rodzinę, dzieci. W 2003 r. wykonałem monstrancję różańcową upamiętniającą wprowadzenie przez papieża Jana Pawła II czwartej części tajemnic Różańca. Tę monstrancję ofiarowałem sanktuarium na Jasnej Górze. Ówczesny przeor paulinów, ojciec Marian Lubelski, w podziękowaniu za ten dar zaprosił mnie wraz z rodziną na spotkanie z Janem Pawłem II do Watykanu. Powiedziałem wówczas, że jeżeli zdrowie pozwoli, to z radością pojadę, ale nie wiem czy dotrwam. Jednak Bóg pozwolił, że dotrwałem. Przyjechaliśmy na spotkanie z Ojcem Świętym. Umawiałem się z najbliższymi, że gdy dojdziemy do naszego papieża, to nie będziemy mówili o mojej chorobie i problemach. Będziemy się cieszyli radością spotkania z nim. Wchodząc na audiencję, trzymałem za ramię moją żonę, żeby się nie przewrócić. Ojciec Święty rozmawiał wtedy z moimi synami. Próbował też ze mną, ale byłem tak wzruszony, że nie bardzo mogłem mówić. Dopytywał się o bursztyn i moją pracę. Wtedy zadeklarowałem, że pragnę wykonać suknię bursztynową dla ikony Matki Bożej Jasnogórskiej, ale dla kogoś, kto ma nieskoordynowane ruchy w rękach, było to irracjonalne, wyrażone sercem, a nie umysłem. Ojciec Święty wtedy uśmiechnął się i pobłogosławił mnie. Położył ręce na mojej głowie. Nie przeszedł przeze mnie żadem prąd, ale w ciągu tygodnia odzyskałem możliwość poruszania się. Dzisiaj jeżdżę samochodem, tworzę i pracuję. Wszystko dzięki Bogu, wszystko dzięki modlitwie naszego Ojca Świętego. Swoje życie ofiarowałem Bogu i Matce Bożej. Mam nadzieję, że zmarnuję jak najmniej dni, a jak najwięcej dam ich Panu Bogu”. Artysta, jak obiecał, tak wykonał bursztynową suknię dla Matki Bożej Jasnogórskiej. Została poświęcona przez kard. Stanisława Dziwisza. Bursztynnik powiedział wówczas: „Wierzę, że Jasnogórska Pani za pośrednictwem Ojca Świętego przywróciła wzrok moim oczom i władzę moim nogom”.

Przybycie monstrancji z Medjugorie do sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej spotkało się z ogromnym zainteresowaniem wiernych z całego miasta. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu wystawionego w świątyni, nieustannie wznosiła się do Pana Jezusa gorąca modlitwa o pokój na świecie. Odbyło się też całonocne czuwanie z rozważaniem Męki Pańskiej oraz modlitwa o uzdrowienie duszy i ciała. Otaczając świat modlitwą, stajemy się apostołami pokoju w naszych domach, miejscach pracy, w naszych środowiskach życia. Prawdziwy pokój zdobywa się nie orężem militarnym, politycznym, czy ekonomicznym, lecz na kolanach.

W ubiegłym roku na trasie peregrynacji monstrancji z Medjugorie po Polsce znalazło się ponad 50 parafii. Są one szczególnymi miejscami modlitwy o pokój. Już niedługo w sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej powstanie kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu. Będzie tam można powierzyć Panu Jezusowi sprawy pokoju na świecie oraz troski o los świata, ojczyzny, parafii i polskich rodzin.

2021-01-19 19:12

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: św. Józef jest jedną z pereł Wielkiego Postu

2021-03-03 12:05

[ TEMATY ]

św. Józef

bp Jan Piotrowski

Karol Porwich/Niedziela

Jedną z duchowych pereł tegorocznego Wielkiego Postu jest św. Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny i Opiekun Jezusa, Syna Bożego – powiedział w środę bp Jan Piotrowski w parafii Ducha Świętego w Kielcach, gdzie ten święty jest szczególnie czczony.

Obecnie w kościele twa dziewięciotygodniowa Nowenna do św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Mjanma: siostra zakonna powstrzymała policję przed atakiem na demonstrantów

2021-03-01 13:34

[ TEMATY ]

Siostra zakonna

Source Twitter

Katolicka zakonnica powstrzymała policję przed atakiem na demonstrantów w mieście Myitkyina, stolicy stanu Kaczin w północnej Mjanmie.

Siostra Ann Nu Thawng z diecezjalnego Zgromadzenia św. Franciszka Ksawerego wyszła na ulicę i uklękła przed funkcjonariuszami w pełnym rynsztunku bojowym, błagając ich, by nie strzelali do pokojowo manifestującej młodzieży, wyrażającej sprzeciw wobec wojskowego zamachu stanu. Tego dnia w Mjanmie zabito w całym kraju 18 demonstrantów, a ponad 30 zostało rannych.

CZYTAJ DALEJ

Podejrzani o profanację kościoła w Myślenicach w rękach policji

2021-03-03 20:48

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Zatrzymano 4 podejrzanych o akt wandalizmu – powiedział w rozmowie z „Niedzielą” st. sierż. Sebastian Kruk, zastępca oficera prasowego Komendanta Powiatowej Policji w Myślenicach.

2 marca doszło do profanacji sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej. Wandale, nie mogąc dostać się do kościoła, m.in. butelkami po piwie dokonali zniszczeń elewacji i dwóch zabytkowych płyt nagrobnych wmurowanych w ścianę świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję