Reklama

Świat

USA: ustępujący prezydent ogłosił orędzie na tegoroczny Dzień Świętości Życia Ludzkiego

W przededniu swego odejścia z urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił 19 stycznia swój ostatni prawdopodobnie dokument – orędzie z okazji Narodowego Dnia Świętości Życia Ludzkiego, obchodzonego 22 bm. Ustanowił go 13 stycznia 1984 prezydent Ronald Reagan w 11. rocznicę wydania przez Sąd Najwyższy USA orzeczenia w sprawie Roe przeciw Wade, która utorowała drogę do legalizacji aborcji w tym kraju. Dzień ten jest obchodzony 22 stycznia lub nazajutrz, jeśli 22 wypada w niedzielę.

[ TEMATY ]

USA

PAP/EPA/AL DRAGO / POOL

W swym przesłaniu jego autor podkreślił wartość życia ludzkiego i doniosłość świętowania “cudu istnienia człowieka”. Wysoko ocenił fakt, że w kraju są “silne matki, mężne studentki oraz wiarygodni członkowie wspólnoty i ludzie wiary, które przewodniczą potężnemu ruchowi na rzecz budzenia sumienia Stanów Zjednoczonych i budowania wiary, że każde życie ludzkie jest godne szacunku, ochrony i opieki". Trump wyraził uznanie oddaniu "niezliczonych pionierów obrony życia", dodając, że "wezwanie, aby każda osoba uznała świętość życia, rozlega się coraz donioślej w Stanach Zjednoczonych". Przypomniał ponadto, że w ostatnim dziesięcioleciu stale spadała liczba aborcji i "dziś ponad 3/4 Amerykanów popiera ograniczenia przerywania ciąży”.

Ustępujący prezydent dokonał następnie przeglądu głównych inicjatyw swego rządu przeciw aborcji i na rzecz życia. Przypomniał, że przywrócił i umocnił "Politykę Miasta Meksyku" prezydenta Ronalda Reagana [z 1984; nazwa nawiązuje do Międzynarodowej Konferencji Ludnościowej ONZ w stolicy Meksyku, na której podstawie Reagan ograniczył możliwość dokonywania aborcji - KAI], wydał “historyczne przepisy w obronie życia w celu zarządzania funduszami podatników” oraz podjął działania na rzecz ochrony "praw sumienia lekarzy, pielęgniarek i organizacji takich jak Siostrzyczki Ubogich”.

Reklama

Zdaniem Trumpa jego administracja ochroniła ważną dla życia rolę adopcji, opartej na wierze. "W ONZ dałem jasno do zrozumienia, że biurokraci światowi nie robią niczego innego poza atakowaniem suwerenności tych krajów, które strzegą życia niewinnych”. Były już prezydent przypomniał ponadto, że zaledwie kilka miesięcy temu jego kraj dołączył do 32 innych państw, podpisując Deklarację Konsensusu z Genewy, "wzmacniającą globalne wysiłki na rzecz poświęcenia więcej uwagi kobietom, ochrony wszystkich istnień ludzkich i umocnienia rodzin”.

Orędzie Trumpa zawiera też różne odniesienia do boskości: “Gdy każda osoba jest traktowana jako umiłowane dziecko Boże, ludzie mogą osiągnąć swe największe możliwości”. Zaznaczył również, że “Stwórca Wszechmocny obdarza każdą osobę wyjątkowymi zdolnościami, cudownymi marzeniami i wielkimi propozycjami”.

Na zakończenie swego dokumentu ustępujący szef państwa wezwał Kongres, aby “strzegł i bronił godności każdego życia ludzkiego, łącznie z nienarodzonymi”. Zaapelował do narodu amerykańskiego, aby nadal dbał o kobiety, które niespodziewanie zaszły w ciążę oraz aby w sposób jeszcze bardziej znaczący popierał adopcję i troskę o stworzenie tak, aby każde dziecko mogło znaleźć dom pełen miłości. "I wreszcie proszę wszystkich obywateli tego wielkiego państwa, aby słuchali dźwięku milczenia, wywołanego przez pokolenie stracone dla nas, a następnie aby zabierali głos za tych wszystkich, których dotknęła aborcja, zarówno widzialna, jak i niewidzialna” – zakończył swój dokument D. Trump

2021-01-20 14:51

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: sondaż CBS News – powody do optymizmu i niepokoju dla obrońców życia

[ TEMATY ]

USA

aborcja

aborcja eugeniczna

źródło: vaticannews.va

55 proc. Amerykanów, o jeden punkt procentowy więcej niż w ubiegłym roku, uważa, że aborcja powinna być „niedozwolona” lub „dostępna, ale w ograniczonym zakresie” – wynika z sondażu CBS News przeprowadzonego wśród 1300 obywateli USA. Jednocześnie 63 proc. respondentów uznało, że Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych powinien utrzymać niezmienioną decyzję z 1973 r. legalizującą aborcję w tym kraju. W tym przypadku nastąpił czteropunktowy spadek w porównaniu w stosunku do odpowiedzi na to pytanie rok wcześniej.

Sondaż zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jest to pierwsze ogólnoamerykańskie badanie opinii publicznej na temat aborcji przeprowadzone od czasu wybuchu pandemii koronawirusa Covid-19. Choć trudno jednoznacznie przewidzieć, jak sytuacja zarazy może wpływać na opinie na temat obrony życia, wyniki mogą skłaniać przedstawicieli organizacji pro-life do niepokoju, ale też przynoszą odrobine nadziei i optymizmu.

CZYTAJ DALEJ

Łódzka Kuria: w Tanzanii ks. Michał Misiak nie ma odrębnej misji ze strony Kościoła

2021-03-04 08:20

[ TEMATY ]

Łódź

YouTube.com

Ks. Michał Misiak

Ks. Michał Misiak

W specjalnym oświadczeniu Łódzka Kuria Metropolitarna oświadczyła, że w Tanzanii "ksiądz Michał Misiak nie otrzymał żadnej odrębnej misji ze strony Kościoła." Chodzi o popularnego łódzkiego duchownego, którego 2 lata temu ekskomunikowano, a potem tę karę zdjęto.

Ksiądz Michał Misiak z archidiecezji łódzkiej stał się znany, kiedy kilka lat temu zaczął organizować tzw. chrystoteki dla młodzieży, czyli dyskoteki bez alkoholu z możliwością spowiedzi. Media pisały o innych, nietypowych przejawach jego działalności duszpasterskiej.

CZYTAJ DALEJ

Lekkoatletyczne HME - dwa medale Polaków, rekord kraju Święty-Ersetic

2021-03-05 23:21

[ TEMATY ]

sport

Mistrzostwa Europy

PAP

Dwa medale: złoty - Marcin Lewandowski w biegu na 1500 m i srebrny - Michał Haratyk w pchnięciu kulą - zdobyli reprezentanci Polski pierwszego dnia halowych mistrzostw Europy w Toruniu. Rekord kraju na 400 m poprawiła w półfinale Justyna Święty-Ersetic.

Lewandowski dobiegł do mety jako drugi, ale został halowym mistrzem Europy, bo pierwszy Jakob Ingebrigtsen został zdyskwalifikowany. Norweg na pierwszym łuku stracił równowagę i postawił stopę poza tor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję