Reklama

Świat

USA: jak będzie wyglądała współpraca między biskupami a administracją Bidena?

Powołana 2 miesiące temu przez amerykański episkopat grupa robocza, która ma koordynować relacje biskupów z nową administracją Joe Bidena, wciąż nie przyjęła konkretnego stanowiska, co do priorytetów związanych z tą współpracą. Jak zwracają uwagę komentatorzy „Crux”, niewiele nadal wiadomo, jakie podejście owa grupa pod przewodnictwem arcybiskupa Allena Vignerona z Detroit przyjmie w stosunku do drugiego katolickiego prezydenta w historii Stanów Zjednoczonych.

[ TEMATY ]

USA

PAP/EPA/JUSTIN LANE

Jo Formicola, profesor polityki i spraw publicznych na Uniwersytecie Seton Hall, uważa, że w samym episkopacie amerykańskim zdania są podzielone, co do priorytetów wykuwanego obecnie programu współpracy. Jedni mogą uznać, że podstawową kwestią jest edukacja, inni wskażą problem reformy imigracyjnej, a jeszcze inni, jak abp José Gomez, skłonni są akcentować sporne sprawy związane z liberalizacją aborcji, ograniczeniem wolności religijnej i ideologią gender. Według profesor, biskupi sami muszą zdecydować się, co jest głównym wezwaniem w obliczu nowej prezydentury.

Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich USA (USCCB) arcybiskup Los Angeles José Gomez dał już wcześniej do zrozumienia, że prawdziwym wezwaniem mogą się okazać proaborcyjne posunięcia nowej administracji. Zdaniem hierarchy, poglądy Bidena, który jawnie wspiera zabijanie dzieci nienarodzonych, mogą stworzyć „trudną i złożoną sytuację” oraz „dezorientację wśród wiernych wokół tego, czego Kościół faktycznie naucza w tych kwestiach”.

Reklama

Jak wyjaśniła Formicola, decyzja o utworzeniu grupy roboczej była przykładem specyficznej strategii amerykańskich biskupów, którą nazwała rodzajem „korporacyjnego podejścia w zarządzaniu”. Określili w ten sposób, jej zdaniem, planowanie strategiczne „na następne cztery, a może osiem lat”. W jej opinii, długoterminowa perspektywa Kościoła, w jakiej widzi pewne sprawy raczej nie pokrywa się z krótkoterminowymi celami politycznymi. Przypomniała też, że katolicki punkt widzenia wyraża nie tylko episkopat, lecz także wiele innych katolickich grup i organizacji.

Massimo Faggioli, profesor teologii i religioznawstwa na Uniwersytecie Villanova, kwestionuje celowość powstania grupy roboczej i uważa, że było to wysłanie wrogiego sygnału do prezydenta-elekta. Naukowiec stwierdził, że może to nawet sugerować, iż biskupi byli bardziej przyjacielsko nastawieni do administracji Trumpa.

Zdaniem teologa, błędem byłoby, gdyby amerykańscy biskupi uczynili aborcję centralnym punktem rozmów z administracją Bidena. „Kościół katolicki powinien nadal kwestionować stanowisko Partii Demokratycznej w sprawie aborcji, ale z pewnością byłoby katastrofą, gdyby to była jedyna kwestia” –zaznaczył i dodał, że uczynienie aborcji dominującą podważyło już „wiarygodność ruchu pro-life jako ruchu ponadpartyjnego”.

Reklama

Z kolei John Carr z Georgetown University, który był przez 25 lat czołowym doradcą politycznym biskupów USA, radzi, by nie patrzeć na administrację Bidena tylko przez pryzmat polityki. Jednocześnie dostrzegł, że prawdziwym wyzwaniem duszpasterskim jest zapowiedź kardynała Wiltona Gregory'ego z Waszyngtonu i biskupa Williama Malooly'ego z Wilmington, którzy zadeklarowali, że nie odmówią Bidenowi komunii świętej.

Carr podkreślił, że biskupi „muszą być polityczni, ale nie stronniczy, pryncypialni, ale nie ideologiczni”. „Nie powinni być cheerleaderkami dla apologetów i nie powinni być przeciwnikami ani ruchem oporu” – sprecyzował.

Były ambasador USA przy Stolicy Apostolskiej w administracji Baracka Obamy Ken Hackett wskazał z kolei, że wspólną płaszczyzną porozumienia między episkopatem a administracją mogą być takie kwestie, jak: ubóstwo, imigracja, zmiany klimatyczne, płaca minimalna i kara śmierci.

2021-01-20 14:54

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Amerykański Senat zagłosował za zabijaniem noworodków

[ TEMATY ]

USA

senat

pro‑life

niemolęta

Vatican News/©fresnel6 - stock.adobe.com

Amerykański senat odrzucił dwa projekty ustaw pro-life.

Pierwszy dotyczył ochrony dzieci nienarodzonych, zdolnych do odczuwania bólu, czyli po 20. tygodniu ciąży. Jego celem było więc zapobieganie tak zwanym późnym aborcjom. Drugi miał chronić noworodki, które przeżyły aborcję i zagwarantować im takie same prawa, jakie mają dzieci, które urodziły się jako wcześniaki na tym samym etapie ciąży. Oba projekty nie przekroczyły wymaganego progu 60 głosów.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: w piątek podpiszę rozporządzenie ograniczające teleporady lekarskie

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w piątek podpisze rozporządzenie ograniczające zakres świadczonych przez lekarzy teleporad. To już jest czas, żeby przywracać normalne leczenie, teleporada powinna być jedną z metod kontaktu z lekarzem, ale nie dominującą – podkreślił.

Niedzielski mówił w czwartek w Polsat News, że dzięki szczepieniom liczba dziennych zachorowań wśród lekarzy spadła z ok. 200 przypadków dziennie w grudniu ub. roku do 10 obecnie. Powtórzył, że wśród lekarzy nie widać trzeciej fali epidemii.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na spotkaniu międzyreligijnym w Ur - miejscu narodzin Abrahama

2021-03-06 11:03

"Człowiek wierzący „nie może być przeciwko komuś, lecz dla wszystkich. Nie może usprawiedliwiać żadnej formy dyktatu, ucisku czy przewrotności, nie może przyjmować postawy agresywnej” – powiedział Franciszek podczas dzisiejszego spotkania międzyreligijnego w miejscu narodzin Abrahama – w Ur. Papież wezwał Żydów, chrześcijan i muzułmanów, do budowania braterstwa a także przekształcana narzędzi nienawiści w narzędzia pokoju.

Spotkanie w Ur, dziś Tell el-Muqajjar, gdzie na pustyni w południowym Iraku znajdują się pochodzące sprzed ponad 4000 lat ruiny zgromadziło kilkudziesięciu przedstawicieli religii Iraku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję