Reklama

Niedziela w Warszawie

30-lecie przywrócenia Ordynariatu Polowego

Jubileuszowej Mszy św. w katedrze polowej Wojska Polskiego przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

[ TEMATY ]

jubileusz

ordynariat polowy

ordynariat.wp.mil.pl

Eucharystię koncelebrowali również bp gen. bryg. Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego i bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Z powodu pandemii we Mszy św. uczestniczyli tylko pracownicy kurii polowej oraz księża dziekani Ordynariatu Polowego.

Na wstępie liturgii bp Guzdek przypomniał, że 21 stycznia 1991 r. decyzją Ojca Świętego Jana Pawła II został przywrócony Ordynariat Polowy i powołany pierwszy biskup polowy Wojska Polskiego w III Rzeczypospolitej. – W ten sposób został zamknięty smutny rozdział w historii naszego kraju, kiedy wojsko miało ograniczony dostęp do opieki duszpasterskiej, a nawet było poddawane przymusowej ateizacji. Św. Jan Paweł II powiedział, że przywrócenie duszpasterstwa wojskowego usunęło jakiś mur, jakim usiłowano oddzielić wojsko od społeczeństwa – powiedział biskup polowy i dodał, że dzisiaj nade wszystko pragniemy dziękować Bogu za to, że otwarły się bramy koszar dla Chrystusa i chrześcijańskich wartości, a kapelani ponownie mogą towarzyszyć żołnierzom w realizacji ich misji stróżów pokoju i wolności.

Reklama

- Dziękujemy także ludziom, którzy przyczynili się do przywrócenia Ordynariatu Polowego. Nade wszystko Janowi Pawłowi II, synowi oficera Wojska Polskiego i abp. Józefowi Kowalczykowi, ówczesnemu nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce oraz abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi, który zgodnie ze swoim biskupim zawołaniem walczył o odtworzenie sieci parafii wojskowych, powiększenie liczby kapelanów oraz ich odpowiednie przygotowanie do pełnienia misji ewangelizacyjnej w szeregach Wojska Polskiego – zaznaczył bp Guzdek.

Ordynariusz polowy wspomniał także bp. Tadeusza Płoskiego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Podziękował ponadto wszystkim kapelanom, emerytowanym i aktualnie pełniącym służbę w Ordynariacie Polowym – za ich wierność Bogu i Ojczyźnie, towarzyszenie żołnierzom w kraju i na misjach zagranicznych, duchowe wsparcie ich rodzin orz troskę o kombatantów i emerytów wojskowych.

Bp Guzdek przywołał również związki archidiecezji warszawskiej z diecezją polową. - To archidiecezja warszawska dała wojsku pierwszego biskupa polowego Stanisława Galla. W trudnej powojennej rzeczywistości metropolita warszawski, a zarazem prymas Polski kard. Stefan Wyszyński sprawował pieczę nad kapelanami Generalnego Dziekanatu. Jego następcą kard. Józef Glemp wspierał Ordynariat Polowy i biskupa polowego. Wyraził zgodę, aby w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Warszawskiej mogli przygotowywać się alumni do kapłaństwa i kapelańskiej posługi wśród mundurowych. Obecny metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz kontynuuje linię swoich poprzedników – podkreślił bp Guzdek.

Reklama

Na uroczystość list nadesłał Prezydent RP Andrzej Duda, który złożył wyrazy głębokiego szacunku wszystkim kapelanom wojskowym i zaznaczył, że po długiej nieobecności rzymsko-katolickie duszpasterstwo wojskowe powróciło do struktur Wojska Polskiego z bogatą, wielowiekową tradycją posługi. „W minionych wiekach przez ponad 330 lat duchowni żołnierze zarówno towarzyszyli polskim oddziałom, jak i brali czynny udział w walkach o niepodległość i płacili za to wysoką cenę. Wielu z nich poległo na polach bitew lub zostało zamordowanych. Wielu straciło życie przed plutonem egzekucyjnym, wielu skazano na katorgę i zesłano na Sybir” – napisał Prezydent.

W kazaniu kard. Kazimierz Nycz podkreślił, ze jubileusz to wspaniała okazja do dziękczynienia Bogu i ludziom za ukształtowanie posługi kapelanów wojskowych po roku 1991. Metropolita przypomniał, że struktura wojska jest żywa i ciągle podlega zmianom. – Diecezja polowa na tę zmieniającą się rzeczywistość musi reagować, stąd jej stały rozwój – wskazał kard. Nycz i dodał, że diecezja to nie tylko duchowni, ale wszyscy, którzy tworzą Kościół Polowy – żołnierze, ich rodziny, osoby pracujące w wojsku i wszyscy, którzy wybrali i chcą przynależeć do tej diecezji Kościoła Powszechnego.

- Cel diecezji polowej jest zawsze ten sam – służba duszpasterska, ale we współpracy ze świeckimi. Zarówno w czasie pokoju, jak i pełnienia misji, na które wyjeżdżają żołnierze z pełnym poświęceniem. Bardzo potrzebują kapelana – mówił metropolita warszawski. Jak zaznaczył kardynał, w pełnieniu celów i zadań kapelana trzeba dochować wierności Bogu i człowiekowi, do którego kapelani są posłani. – Nie powinno być między tym sprzeczności. W przeciwnym razie takim głoszeniem można odstraszyć od Kościoła i Ewangelii miłości. Z tym wiąże się także specyfika powołania kapłańskiego i kapelańskiego. Nie ma sprzeczności między powołaniem kapłańskim a kapelańskim, tak jak nie ma sprzeczności między sutanną a mundurem – podkreślił kard. Nycz i dodał, że nie da się zrozumieć tej łączności bez powołania, które jest darem Boga, aby służyć ludziom tam, gdzie potrzebują oni posługi kapłańskiej.

- Wszyscy jesteśmy zobowiązani do tego, aby przyprowadzać ludzi do Kościoła. Prawdopodobnie kończy się w Polsce czas przyprowadzania ludzi do Kościoła wielkimi grupami. Teraz powinniśmy nastawiać się bardziej na duszpasterstwo indywidualne – zauważył hierarcha i życzył kapelanom, aby przyprowadzanie ludzi do Jezusa uczynili cechą charakterystyczną swojego powołania.

Ordynariat Polowy swoją działalność opiera na Konstytucji apostolskiej Jana Pawła II Spirituali militum curae (1987) oraz dekrecie Kongregacji ds. Biskupów przywracającym Ordynariat Polowy w Polsce i zatwierdzającym statuty tegoż ordynariatu, a także na innych dokumentach kościelnych oraz wojskowych. Ordynariat swoim zasięgiem obejmuje cały kraj oraz tereny polskich kontyngentów wojskowych.

2021-01-21 12:46

Ocena: +8 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. z okazji jubileuszy małżeńskich

Niedziela świdnicka 24/2018, str. IV

[ TEMATY ]

małżeństwo

jubileusz

Ryszard Wyszyński

Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich

Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich

W parafii pw. Zbawiciela Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej w Strzegomiu uroczystość Trójcy Przenajświętszej była dniem szczególnym, bowiem tego dnia obchodzono jubileusze małżeńskie

Na Eucharystię z tej okazji zaprasza rokrocznie ks. proboszcz Marek Żmuda, a nabożeństwo wpisało się na trwałe do tradycji tej parafii. Na początku Mszy św. Ksiądz Proboszcz wyraził radość z okazji przybycia do kościoła aż 80 par małżeńskich z parafii świętujących zawarcie sakramentalnego związku oraz członków ich rodzin. – Witamy was w kościele i cieszymy się waszą obecnością, bo pięknie tym swoim przyjściem odpowiedzieliście na nasze zaproszenie, aby tu być dzisiaj z nami i razem podziękować Panu Bogu za wspólnie przeżyte lata w waszych sakramentalnych małżeństwach. O co ja, wy jako jubilaci, wasze rodziny oraz wszyscy zgromadzeni kościele będziemy się modlić. Przybyliście, żeby Pan Bóg was umocnił i nie jest ważne, czy minęło 66 lat od zawarcia ślubu, jak obchodzą to w tym roku w stażu małżeńskim państwo Katarzyna i Jan Sozańscy, czy tylko jeden pełny rok. Ważne jest, że się miłujecie i wspieracie i chcecie za to podziękować naszemu Stwórcy.

CZYTAJ DALEJ

Rozlepiały nalepki z wizerunkiem Maryi z tęczową aureolą - przez Sąd zostały uniewinnione

2021-03-02 11:29

[ TEMATY ]

sąd

youtube.com

Sąd Rejonowy w Płocku (Mazowieckie) uniewinnił we wtorek trzy oskarżone w procesie o obrazę uczuć religijnych. Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół jednego z tamtejszych kościołów nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą.

Sąd uznał m.in., że zachowanie oskarżonych nie wypełniło znamion zarzucanych czynów, w tym działania intencjonalnego.

CZYTAJ DALEJ

Fundacja Małych Stópek: akcja „Wielkopostne Porządki”

2021-03-03 20:33

[ TEMATY ]

Fundacja Małych Stópek

apel o pomoc

Adobe Stock

W Wielkim Poście Fundacja Małych Stópek zaprasza, by dać coś z siebie bezinteresownie drugiemu człowiekowi. Dlatego organizuje akcję „Wielkopostne Porządki”.

„Do Świąt Wielkanocnych chcemy zdążyć zaopatrzyć domy pomocy społecznej w całej Polsce w niezbędną do przedświątecznych porządków chemię gospodarczą. Niby nic, a jednak wiele i praktycznie, zważając na potrzeby tego typu placówek” - wyjaśnia szczecińska organizacja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję