Reklama

Polska

Abp Depo: szkoła należy do narodu

[ TEMATY ]

szkoła

Kościół

studenci

Bożena Sztajner

„Szkoła nie należy do państwa czy do systemu władzy. Ona należy do narodu, który ma swój głos i swoje prawa wolności sumienia i wyznania.”- mówił w homilii wieczorem 13 października abp Wacław Depo metropolita częstochowski w kościele pw. św Ireneusza BM w Częstochowie z okazji inauguracji nowego roku akademickiego.

Mszy św. przewodniczył ks. Marek Bator, duszpasterz i proboszcz wspólnoty akademickiej. We wspólnej modlitwie wzięli udział studenci, profesorzy, rektorzy i władze wyższych uczelni częstochowskich. - To miejsce służy społeczności akademickiej od 6 lat, patrząc na historię ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego Emaus należy powiedzieć, że jest ono potrzebne bo dla jednych jest miejscem pójścia w głąb a dla innych inspiracją do odnowy przygody z Jezusem.- mówił na początku Mszy św. ks. Marek Bator.

Reklama

„Dla wszystkich znajdzie się tu zawsze propozycja, z którą można wejść na drogę wiary i wyboru Jezusa jako jedynego Nauczyciela życia.”- kontynuował proboszcz parafii akademickiej.

W homilii abp Depo nawiązując do postawy wdzięczności przypomniał, że „postawa wdzięczności jest najpierw uświadomieniem i uznaniem daru, który się otrzymuje od Boga. Następnie jest osobistą odpowiedzią i zaangażowaniem, żeby o tym darze świadczyć wobec innych.”

Odnosząc się do tekstu Ewangelii metropolita częstochowski podkreślił, że „najważniejszym sposobem uznania łaski spotkania z Bogiem w Chrystusie jest wyrwanie z naszego serca poczucia samowystarczalności i pychy.”

Reklama

Wiele miejsca abp Depo poświęcił przeżywanym w Kościele Dniom Maryjnym z udziałem papieża Franciszka - Wiara i modlitwa to potężne siły, które mogą oddziaływać na historię. Modlitwa ostatecznie okazuje się potężniejsza od pocisków a wiara od dywizji militarnych. - mówił abp Depo.

„Przesłaniem Fatimy, przesłaniem pontyfikatu Jana Pawła II jest przypomnienie, że dzieje świata są areopagiem zmagania sił prawdy i kłamstwa, sił ciemności i łaski Chrystusa. Front tej walki przebiega przez nasze ludzkie umysły i sumienia. Zło jest czymś realnym aż do bólu, bo jest odwróceniem porządku stworzenia i odejściem od praw i zamysłu Boga. Ale zło nigdy nie jest koniecznością. Zło jest zawsze walką z Bogiem.”- kontynuował metropolita częstochowski dodając, że „człowiek zawsze pozostaje dramatycznie wolny.”

Nawiązując do czasów współczesnych metropolita częstochowski podkreślił, że „w zmaganie o prawdę w naszym czasie i w naszych środowiskach wpisuje się problem wychowania rodzinnego, szkolnego i akademickiego.”- To wychowanie nie może stwarzać jakiegoś pęknięcia w świadomości dziecka czy też młodego człowieka. Nawet przedszkole nie jest punktem wyjścia do wychowania człowieka, ale rodzina. - mówił abp Depo.

Hierarcha odniósł się krytycznie do standardów Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących edukacji seksualnej i opublikowanych w kwietniu tego roku określając je „jako prowadzące do głębokiej deprawacji dzieci i młodzieży.” - Są one aktualnie wdrażane od przedszkoli. W ramach tych projektów celem jest seksualizacja dzieci i młodzieży prowadząca do degradacji jednostki, demontażu tradycyjnej rodziny czy chirurgicznej zmiany płci. - podkreślił abp Depo.

„Nasze człowieczeństwo domaga się, by być darem dla drugiego, przestrzegania naturalnych granic kobiecości i męskości, macierzyństwa i ojcostwa. Kościół zdradziłby człowieka gdyby nie głosił mu orędzia o rodzinie według zamysłu miłości Stwórcy.”- dodał metropolita częstochowski.

Zwracając się do środowiska akademickiego Częstochowy abp Depo przypomniał, że „nasze wybory mają dalekosiężne konsekwencje, albo budujemy świat z Bogiem i ku przyszłości, albo poza Bogiem i ku zagładzie.”

- Dlatego wołał Jan Paweł II 13 maja 1982 roku w Fatimie: „ Niech jeszcze raz objawi się w dziejach świata nieskończona potęga miłości miłosiernej. Niech powstrzyma zło, niech przetworzy sumienia. Od zadeptania prawdy o Bogu w sercu człowieka wybaw nas Panie. Niech w sercu Niepokalanej odsłoni się dla wszystkich światło nadziei - podkreślił abp Depo.

Ośrodek akademicki i kościół św. Ireneusza nawiązują do tradycji duszpasterstwa akademickiego "Piwnica" z końca lat 60. i lat 70., kiedy to wbrew woli władz komunistycznych biskup częstochowski Stefan Bareła udostępnił duszpasterstwu akademickiemu, którym kierował ks. Ireneusz Skubiś, piwnice Kurii diecezjalnej.

Dalszy rozwój duszpasterstwa akademickiego nastąpił w latach 80. Wówczas duszpasterstwo zostało przeniesione do kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Tysiąclecie w Częstochowie. Nowym etapem w rozwoju duszpasterstwa było powołanie 25 marca 2004 r. przez abp. Nowaka pierwszej w Polsce personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza BM.

Uroczystego poświęcenia kościoła akademickiego pw. św. Ireneusza dokonał abp Stanisław Nowak 9 października 2011 r.

2013-10-14 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro premiera: „Szukają Adama”

[ TEMATY ]

studenci

teatr

Materiały prasowe

Wspólnota akademicka Klema zaprasza na spektakl „Szukając Adama”, którego prapremiara odbędzie 7 maja w Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki.

Przedstawienie wyreżyserowane przez ks. Macieja Czaplińskiego oraz Agnieszkę Sadowską opowiada historię życia świętego brata Alberta. Twórcy spektaklu oparli się na dramacie Karola Wojtyły pt. „Brat naszego Boga”. - To obraz uniwersalny, traktujący o wyborach, których dokonywać musi każdy człowiek. Jest to dzieło skłaniające do refleksji, obok którego nie można przejść obojętnie – piszą autorzy spektaklu „Szukając Adama” i pytają widzów. - Czy jesteś gotowy na to, by pójść za przykładem świętego brata Alberta i wraz z nim odnaleźć samego siebie?

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję