Reklama

Kościół

Watykan: Papieska Akademia Życia: zbyt wiele antagonizmu i rywalizacji w dystrybucji szczepionek

Papieska Akademia Życia ostrzegła w piątek, że jest "zbyt wiele antagonizmu i rywalizacji oraz ryzyko wielkiej niesprawiedliwości" w dystrybucji szczepionek przeciwko koronawirusowi. Zaapelowała o przezwyciężenie logiki "nacjonalizmu szczepionkowego".

[ TEMATY ]

oświadczenie

Włodzimierz Rędzioch

27 grudnia 2020 r.

27 grudnia 2020 r.

W przekazanym przez Watykan oświadczeniu podkreślono: "W obliczu bardzo poważnych problemów związanych z produkcją i dystrybucją szczepionek przeciwko Covid-19 Papieska Akademia Życia powtarza z mocą potrzebę wypracowania odpowiednich systemów przejrzystości i współpracy".

Przypomniane zostały słowa papieża Franciszka, który w Boże Narodzenie apelował do rządzących państwami oraz do firm i instytucji międzynarodowych o krzewienie "współpracy, a nie konkurencji" oraz o zapewnienie wszystkim dostępu do szczepionek, a zwłaszcza najsłabszym i najbardziej potrzebującym na całym świecie.

Reklama

"Te słowa - jak głosi komunikat Watykanu - wymagają odpowiedzialnego wysłuchania przez wszystkich: wspólnotę chrześcijańską, wierzących, wszystkich mężczyzn i kobiet dobrej woli".

Ponadto Papieska Akademia Życia zwróciła uwagę, że 29 grudnia wraz z watykańską dykasterią do spraw integralnego rozwoju człowieka wydały dokument na temat znaczenia szczepionek oraz sposobu zapewnienia tego, by były one "dobrem wspólnym wszystkich" poprzez przezwyciężenie "logiki nacjonalizmu szczepionkowego" i wyścigu różnych państw po te preparaty.

"Należy krzewić i wspierać międzynarodowe porozumienia w sprawie zarządzania patentami w taki sposób, by sprzyjać dostępowi wszystkich do produktu" i "zachować także cenę urzędową w przyszłości" - dodała Akademia kierowana przez arcybiskupa Vincenzo Paglię.

Reklama

Jak zaznaczono, "produkcja przemysłowa szczepionki powinna stać się owocem operacji współpracy między państwami, firmami farmaceutycznymi i innymi organizacjami w taki sposób, by była jednocześnie realizowana w różnych częściach świata".

"To nadzwyczajna okazja na nową, bardziej solidarną przyszłość. Było to możliwe - przynajmniej częściowo - w kwestii badań. W tym samym duchu należy uruchomić pozytywną synergię wzmacniając urządzenia produkcyjne i dystrybucję na różnych obszarach, na których szczepionki będą podawane, zgodnie z zasadą pomocniczości" - głosi deklaracja watykańskiej instytucji.

Według niej należy uniknąć sytuacji, w której niektóre państwa otrzymają szczepionkę z dużym opóźnieniem z powodu redukcji jej dostępności w wyniku wcześniejszego zakupu znacznych jej ilości przez bogatsze państwa.

W oświadczeniu powtórzono apel o osiągnięcie celu powszechnej dostępności szczepionki.

Akademia podkreśliła, że to wezwanie skierowane do rządów państw i do organizacji Unii Europejskiej oraz Światowej Organizacji Zdrowia, by działały w tym kierunku, "jest coraz silniejsze i pilniejsze".

2021-01-22 18:26

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie rzecznika KUL-u.

Szanowni Państwo,

wbrew informacji opublikowanej w felietonie prof. Mirosława Piotrowskiego w najbliższym numerze Tygodnika Katolickiego Niedziela, używane od blisko 100 lat godło KUL pozostaje niezmienione, jest i będzie nadal używane przez uniwersytet. Obok godła uniwersytet posiada drugi znak identyfikujący – logo. Znaki te służą różnym celom i są używane w odmiennych sytuacjach. Nie należy ich mylić.

CZYTAJ DALEJ

Siostry z Iraku otworzyły szkołę dla dzieci chrześcijan i muzułmanów

2021-03-04 09:32

[ TEMATY ]

Irak

Franciszek w Iraku

Vatican News

Siostry z Iraku otwarły szkołę dla dzieci chrześcijan i muzułmanów

Siostry z Iraku otwarły szkołę dla dzieci chrześcijan i muzułmanów

Dominikanki z Mosulu otwarły szkołę, zarówno dla dzieci chrześcijan, jak i muzułmanów. „Chciałabym ją pokazać Franciszkowi. W ten sposób wprowadzamy w życie słowa Papieża o międzyludzkim braterstwie” – wyjaśnia s. Luma Khudher.

Zakonnica należy do wspólnoty, której klasztor został zniszczony przed sześcioma laty przez bojowników Państwa Islamskiego. „Fundamentaliści zniszczyli nasze domy i kościoły, splądrowali miasto i zagrabili mienie, ale nigdy nie odebrali nam wiary i nadziei” – wyznaje dominikanka. Zakonnica wierzy, że papieska wizyta zwróci uwagę świata na cierpienia irackich chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Ogrzewalnia już czynna. Pomogą wyjść z bezdomności

2021-03-04 18:32

TD

Ogrzewalnia już czynna. Pomogą wyjść z bezdomności

W nowej kieleckiej ogrzewalni jednorazowo będzie mogło przebywać do 30 osób. Bezdomni będą mieli tutaj zapewnione śniadania, kolacje oraz ciepłe napoje. Dodatkowo mogą skorzystać z pomocy ratowników medycznych, terapeuty uzależnień, streetworkerów, pracowników socjalnych oraz opiekunów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję