Reklama

Niedziela Kielecka

Wicepremier Piotr Gliński z wizytą w Michniowie

Wicepremier Piotr Gliński z wizytą w Michniowie

fot. arch. Polskie Radio Kielce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odwiedził 22 stycznia, w ramach wizyty w regionie, wicepremier Piotr Gliński - minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Towarzyszyli mu świętokrzyscy parlamentarzyści, władze województwa, jak również Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dorota Koczwańska-Kalita, prezes kieleckiej delegatury IPN.

Piotr Gliński rozpoczął wizytę od złożenia kwiatów przy grobie zbiorowym, w którym spoczywają szczątki 204 mieszkańców Michniowa zamordowanych przez hitlerowskiego okupanta w dniach 12-13 lipca 1943 roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wicepremier zauważył, że podczas II wojny światowej naziści spacyfikowali 817 polskich wsi, w tym tę w Michniowie. Żywcem spalono 204 osoby, w tym 47 dzieci. Ogółem zabito ponad milion mieszkańców wiosek. Michniów jest symbolem tej eksterminacji. Chodziło nie tylko o pozbycie się elit, ale także zniszczenie kultury i tradycji, którą reprezentuje polska wieś.

- Jesteśmy winni pamięć ofiarom tych eksterminacyjnych praktyk niemieckich. Musi być przekazywana w sposób nowoczesny, zrozumiały i komunikatywny - mówił Piotr Gliński.

W dobiegającym końca budowie Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskich miała miejsce konferencja prasowa. - Ta inwestycja powstawała długo, bo aż 10 lat, ale robi wrażenie: zarówno z zewnątrz, a jeszcze większe wewnątrz. To zasługa niezwykle przejmującej ekspozycji - powiedział wicepremier Piotr Gliński. Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej podkreślał, że bez pomocy ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego samorząd województwa nie byłby w stanie zrealizować tej inwestycji.- To przykład dobrej współpracy samorządu i rządu, nie tylko w tej kadencji, a ostatnie dwa lata to wyjątkowa cierpliwość i nadzór ze strony ministerstwa. Widać było duże zainteresowanie ze strony i ministra Piotra Glińskiego i pilotującego wszystkie programy unijne, Jarosława Selina – mówił.

Reklama

Z kolei zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr Mateusz Szpytma podkreślał, że mimo ogromu pracy włożonego w to, aby świat wiedział, co działo się w Polsce podczas wojny, pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. I to jest zadanie muzeum w Michniowie, które IPN wspiera od 20 lat. Jak zaznaczył, muzeum w Michniowie dołączy do wielkiego panteonu miejsc pamięci narodowej.

Koszt całości inwestycji realizowanej w Michniowie w latach 2010- 2020 wyniósł ponad 40 mln zł.

We wnętrzach obiektu trwają obecnie zaawansowane prace nad przygotowaniem ekspozycji stałej. Zajmie ona powierzchnię około 1,7 tys. mkw. Dodatkowo, 295 mkw. przeznaczonych zostanie na ekspozycje czasowe.

Początki adaptacji muzeum michniowskiego w starej formule, sięgają 2009 r., gdy projekt autorstwa Nizio Design International zdobył pierwszą nagrodę w konkursie ogłoszonym przez Muzeum Wsi Kieleckiej. W 2010 r. rozpoczęła się budowa mauzoleum. Celem twórców było połączenie programu funkcjonalno-użytkowego architektury z wyrazistą rzeźbiarską formą

i symboliczną wymową muzeum-pomnika pamięci. W międzynarodowej prasie branżowej Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie było wskazywane jako jeden z najciekawszych projektów architektonicznych realizowanych na świecie.

Unikatową monolityczną bryłę budynku Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie tworzy 11 segmentów: 5 zamkniętych i 6 otwartych, z charakterystycznymi pęknięciami, z których kolejne ulegają stopniowej deformacji i rozpadowi. Celowa degradacja elementów bryły to symbol eskalacji wojennych represji wobec mieszkańców wsi. Materiałami, które dominują we wnętrzu i stają się nośnikiem treści są: beton, drewno oraz czarna stal walcowana na gorąco. Ich faktury, barwy oraz zapach oddziałują na zmysły zwiedzających. Na powierzchni betonu odwzorowano odcisk drewna. Część wewnętrznych betonowych ścian posłuży m.in. do wyświetlania projekcji multimedialnych. Ciekawym elementem wystawy są wielkoformatowe rzeźbiarskie obiekty o nieregularnych kształtach, do których wykończenia wykorzystano odzyskowe drewno ze starych chat i stodół. Na część obiektów zostały nałożone blachy z czarnej stali z nadrukami.

Reklama

Obiekt ogrzewany jest pompami ciepła, które nie emitują do środowiska szkodliwych substancji. Wewnątrz zamontowane zostały innowacyjne rozwiązania ekspozycyjne.

W sali wystaw czasowych, przesuwne ściany pozwalają dostosowywać kubaturę pomieszczenia do aktualnych potrzeb. Na potrzeby ekspozycji została także skomponowana muzyka, która będzie słyszana w całym obiekcie. Jej autorem jest znakomity kompozytor Tomasz Wiracki.

Michniów to miejscowość w Górach Świętokrzyskich, w której hitlerowski okupant w dniach 12-13 lipca 1943 roku zamordował 204 osoby: 103 mężczyzn – w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 48 dzieci, aż dziesięcioro z nich miało mniej niż 10 lat. Najmłodszą ofiarą był dziewięciodniowy Stefanek Dąbrowa, wrzucony przez niemieckiego żandarma do płonącej stodoły. Wymordowanie mieszkańców wsi było odwetem za ich pomoc dla oddziałów partyzanckich, oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Osiemnaście młodych dziewcząt wywieziono na przymusowe roboty do Rzeszy. Wieś, po ograbieniu została doszczętnie spalona. Zabroniono odbudowy i uprawiania pól w Michniowie. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienną tablicę z nazwiskami ofiar.

Powstające tu mauzoleum jest wyjątkowym muzeum historyczno-martyrologicznym. Jego celem jest także zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich.

Agnieszka Dziarmaga

2021-01-22 21:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust zupełny na Światowy Dzień Dziadków

Penitencjaria Apostolska przyznała przywilej odpustu zupełnego osobom, które aktywnie włączą się w obchody IV Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Został on ustanowiony przez papieża Franciszka i odbywa się w ostatnią niedzielę lipca, blisko wspomnienia liturgicznego dziadków Jezusa Chrystusa - św. Anny i św. Joachima. W tym roku towarzyszą mu słowa: „Nie opuszczaj mnie w mojej starości”.

Watykański Trybunał Miłosierdzia, bo tak nazywana jest Penitencjaria Apostolska, udziela „odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia Eucharystyczna i modlitwa zgodnie z intencjami papieża) dziadkom, osobom starszym i wszystkim wiernym, którzy 28 lipca 2024 r., motywowani prawdziwym duchem pokuty i miłosierdzia, wezmą udział w różnych wydarzeniach, które będą miały miejsce na całym świecie”. Wśród możliwych form włączenia się w obchody tego dnia dekret wymienia m.in. „poświęcenie czasu na odwiedzenie starszych braci i sióstr w potrzebie lub w trudnej sytuacji, takich jak chorzy, samotni, niepełnosprawni”. Odpust dotyczy także ludzi chorych, ich opiekunów i tych, którzy nie mogą opuścić swych domów.

CZYTAJ DALEJ

Papież: niech Igrzyska Olimpijskie będą czasem pokoju

Igrzyska Olimpijskie ze swej natury niosą pokój, a nie wojnę - stwierdza Ojciec Święty w przesłaniu skierowanym na ręce arcybiskupa Paryża, Laurenta Urlicha. Przewodniczył on dziś rano Mszy św. w kościele św. Magdaleny w stolicy Francji z udziałem przedstawicieli władz i świata sportu na tydzień przed uroczystym otwarciem Igrzysk Olimpijskich.

Jednoczę się z intencjami Mszy Świętej, którą odprawia Wasza Ekscelencja, jako że Igrzyska Olimpijskie wkrótce odbędą się w Waszym mieście. Proszę Pana, aby obdarzył swoimi darami wszystkich, którzy w taki czy inny sposób będą w nich uczestniczyli - czy to sportowców, czy widzów - a także aby wspierał i błogosławił tych, którzy będą ich gościli, zwłaszcza wiernych Paryża i okolic.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego ciała w czasie wyznaczonym przez Jezusa

2024-07-19 21:13

[ TEMATY ]

świadectwo

Myrna Nazzour

Małgorzata Cichoń

Myrna Nazzour - mistyczka i stygmatyczka

Myrna Nazzour - mistyczka i stygmatyczka

To było blisko dziesięć lat temu – w 2014 roku – kiedy poznałam Myrnę Nazzour i jej męża Nicolasa. To od nich bezpośrednio usłyszałam historię ich życia. Zachwyciła mnie ich normalność, zwyczajność… Nazzourowie, małżonkowie wówczas z trzydziestoletnim stażem, zwyczajnie się kochali. Widać to było chociażby w ich spojrzeniu, gestach czy słowach. Z wielką miłością mówili także o swoich dzieciach czy wnukach.

CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!: "Kobiety do zadań specjalnych"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję