Reklama

Niedziela Wrocławska

Wielki przyjaciel Husiatynia

19 stycznia zmarł ks. Jacek Wawrzyniak, salwatorianin, proboszcz parafii pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich. To był wielki cios, szczególnie dla wspólnoty parafialnej, której duszpasterzem był zmarły kapłan.

Fot. Bożena Magnowska

Zapraszamy naszych czytelników na cykl wspomnień o ks. Jacku, opowiedzianych przez osoby, które dobrze znały tego kapłana, które z nim współpracowały przy wielu wydarzeniach i dla których był po prostu ojcem duchowym. Swoimi wspomnieniami dzieli się Bożena Magnowska:

Zobacz zdjęcia: Wielki przyjaciel Husiatynia

Ks. Jacku, na każdego z nas ta wiadomość o Twojej śmierci spadła niespodziewanie. W pamięci pozostaje wiele wspomnień. Każdy ma swoje. Mam je i ja choć trudno je tu przytoczyć.

Reklama

Początek naszej znajomości to rok 1999 – moja parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Obornikach Śląskich. Jesteś wikariuszem i jednocześnie katechetą w szkole, w której pracuję. To czas kiedy w naszej parafii jest też ks. Augustyn. Wiem, że miał ogromny wpływ na decyzje podejmowane przez Ciebie jako kapłan i jako Twój przyjaciel.

W 2002 r. opuszczasz Oborniki Śląskie aby wrócić do nas w 2010 r. Zostajesz proboszczem przy ulicy Trzebnickiej. I od samego początku bardzo wspierasz mnie i moich wolontariuszy w działaniach „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Cieszysz się, że młodzież uczy się historii Polski w działaniu, ze swój wolny czas poświęca na odkrywanie polskości na obecnej ziemi ukraińskiej.

Pierwszy prezent jaki przekazałaś do kościoła św. Antoniego w Husiatynie to były szaty liturgiczne. We wrześniu 2014 r współorganizujesz spotkanie z byłymi mieszkańcami Husiatyna i ich rodzinami oraz wolontariuszami . Na twoje zaproszenie przyjeżdża do nas Ojciec Michał Bagiński proboszcz Parafii św. Antoniego w Husiatynie.

Reklama

Często w prywatnych rozmowach nawiązywałeś do obrazu św. Antoniego z Husiatyna, który był w Twoim kościele. Wiedziałeś, jakie ogromne znaczenie ma on dla Twoich parafian, którzy po II wojnie światowej przybyli do Obornik Śląskich właśnie z tej miejscowości. Pamiętam Twój błysk w oku kiedy powiedziałeś o swoich staraniach aby kościół, w którym jesteś proboszczem stał się Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego Husiatyńskiego. Wydawać by się wówczas mogło … pomarzyć można. A jednak … niemożliwe stało się możliwe.

Z radością w swojej parafii podejmujesz delegacje z Husiatyna, które są zapraszane przez nasze władze na uroczystości gminne: Dni Obornik Śląskich, dożynki. Widzisz ich łzy wzruszenia, kiedy słyszą hymn do św. Antoniego Husiatyńskiego. Marzyłeś też, aby kiedyś z nami wolontariuszami pojechać do tego Husiatyna. Pamiętasz? Zawsze były jakieś przeszkody.

I w końcu w lipcu 2019 r dojeżdżasz do nas. Poznajesz Husiatyn , który przecież dobrze znałeś z opowiadań Twoich parafian. Z radością i wzruszeniem stąpasz po ich ziemi. Ziemi ich ojców i pradziadów.

Wspólnie z obecnym proboszczem kościoła św. Antoniego w Husiatynie o. Michałem Bagińskim odprawiasz uroczysta mszę świętą. Jak nigdy kościół wypełniony jest po brzegi. Twoje wygłoszone wówczas kazanie poruszyło niejedną osobę. Mówiłeś wówczas o miłości do bliźniego, o poszanowaniu drugiego człowieka, o przebaczaniu ale przede wszystkim o ogromnej miłości do Boga i wiary w to co nauczał.

Po mszy świętej poświeciliście tablicę pamiątkową ufundowana przez Mari i Ryszarda Sobków. Tablica upamiętniająca tych Polaków, którzy zostali pochowani na tej ziemi husiatyńskiej. Jesteś pełny podziwu dla naszej ciężkiej pracy na cmentarzu w Husiatynie, Suchodole, Sidorowie i Czabarówce.

Pamiętam też, jak któregoś razu w rozmowie zastanawiałeś się, kto będzie dbał o świętego Antoniego jak Ciebie zabraknie. Obiecałam Ci, że…. ale przecież Ty z nami zostajesz tutaj w Obornikach Śląskich, choć teraz niebo jest Twoim wiecznym przeznaczeniem.

Pamiętaj, że…. moje bezglutenowe brownie zawsze na Ciebie czeka. Do zobaczenia ….

W sobotę 23 stycznia o godz. 12 w Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego Husiatyńskiego w Obornikach Śląskich odbędzie się pogrzeb ks. Jacka Wawrzyniaka. Mszę św. pogrzebową poprzedzi nabożeństwo różańcowe.

2021-01-22 21:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lourdes: wznowiono nieustanną modlitwę w grocie objawień

2021-04-16 14:24

[ TEMATY ]

Lourdes

Adobe.stock.pl

Do Lourdes powróciła nieustanna modlitwa w grocie objawień. Jest to reakcja na zaostrzenie obostrzeń sanitarnych. Sanktuarium pozostaje co prawda otwarte, ale mogą do niego przybyć jedynie wierni, którzy żyją w promieniu 10 km. Ruch pielgrzymkowy został więc wstrzymany.

Jak mówi jeden z kapelanów sanktuarium ks. Nicola Ventriglia, do nieustannej modlitwy skłonili poniekąd kapelanów sami wierni, a zwłaszcza ci, którzy regularnie odwiedzali Lourdes. To od nich zaczęły napływać prośby, by zanieść konkretną intencję przed figurę Matki Bożej, w ich imieniu zapalić w grocie świeczkę.

CZYTAJ DALEJ

III Konferencja Polskiego Forum Chrześcijańskiego

2021-04-16 12:41

[ TEMATY ]

konferencja

Serdecznie zapraszamy na konferencję, której tematem będzie: Godność osób oraz szacunek dla życia. „Kładę przed tobą życie i śmierć… Wybierz życie" (Pwt 30,19).
sobota, 24 kwietnia 2021 r., 10:00-17:30.

Dla chrześcijan, wyznających Boga stworzyciela i dawcę istnienia, życie zawsze było szczególnie istotną wartością. Również obecnie ważne jest pytanie o to, w jaki sposób wspólnoty chrześcijańskie powinny chronić tę wartość i przyczyniać się do tworzenia środowiska społecznego przyjaznego życiu od jego początków do dorosłości.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Jerzy Majchrzak

2021-04-16 21:43

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Jerzy Majchrzak

©MaverickRose – stock.adobe.com

15 kwietnia, w wieku 63 lat, w 35. roku kapłaństwa, po krótkiej i ciężkiej chorobie odszedł do Pana ks. Jerzy Majchrzak, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Waleńczowie.

W poniedziałek 19 kwietnia o godz. 19 Mszy św. żałobnej w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Waleńczowie będzie przewodniczyć biskup senior Antoni Długosz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję