Reklama

Niedziela Wrocławska

Miał czas dla innych - pożegnano ks. Jacka Wawrzyniaka SDS

W Obornikach Śląskich pożegnano zmarłego ks. Jacka Wawrzyniaka SDS, proboszcza parafii pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego.

ks. Łukasz Romańczuk

Na uroczystości pogrzebowe licznie przybyła rodzina, współbracia Salwatorianie, kapłani, siostry zakonne, wierni z parafii oraz z różnych części naszej Ojczyzny.

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński. - Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za powołanie, kapłaństwo i codzienną posługę ks. Jacka - mówił i dodał. Gdy patrzymy na życie zmarłego kapłana, to widzimy że całe jego życie było przygotowaniem do spotkania z Bogiem wieczności. Żegna cię rodzina salwatoriańska, ale także żegna cię kościół wrocławski.

Reklama

Mówiąc o ks. Jacku, bp Kiciński zaznaczył: - Bardzo kochał Kościół, dlatego był wspaniałym pasterzem. (...) Poprzez słowo Boże wskazywał drogę do Boga. Potrafił słuchać, bo miał czas dla drugiego człowieka, by zatrzymać się, wysłuchać, by czasem nic nie powiedzieć. Pachniał “owczarnią”, ale do tej “owczarni” wniósł zapach Boga.

Podczas Eucharystii homilię wygłosił ks. Józef Figiel SDS, prowincjał Salwatorianów Prowincji Polskiej. - Trudno jest mówić słowo na pogrzebie kogoś bliskiego, osoby, która tak czynnie uczestniczyła w życiu salwatorianów i życiu parafialnym - rozpoczął ks. Figiel.

Wspominając śp. ks. Jacka, prowincjał salwatorianów przywołał radość kapłana z ustanowienia w Obornikach Śl. sanktuarium św. Antoniego Padewskiego Husiatyńskiego. Przy tym podkreślone zostało jego zaangażowanie w życie parafialne.

Reklama

Ks. Jacek zmarł 19 stycznia. W dniu wspomnienia św. Józefa Sebastiana Pelczara, bpa przemyskiego. Nawiązując do dzieła tego świętego: “Życie duchowe czyli doskonałość chrześcijańska” przytoczone zostały słowa: Obowiązki są najważniejszym przejawem woli Bożej, która każdemu człowiekowi wyznaczyła pewien zawód i pewne pole do działania, a stąd pewną miarę obowiązków, by je spełniając, uwielbiał Pana Boga, przyczynił się do dobra społecznego lub rodzinnego i uświęcił własną duszę. Tego żąda Chrystus Pan, a Ewangelia jest udoskonaleniem prawa natury i życia społecznego. (…) Jeżeli jesteś urzędnikiem, dbaj o dobro publiczne, broń sprawiedliwości, przestrzegaj porządku i pokoju; w społeczeństwie pomnażaj chwałę Bożą, a sam bądź wzorowym chrześcijaninem. (…) Pracuj uczciwie, nie krzywdząc nikogo, pracuj po Bożemu, nie gwałcąc dni świętych i ofiaruj wszystko na chwałę Bożą. (…) Jeżeli jesteś przełożonym, świeć podwładnym dobrym przykładem, zwracaj na nich uważne i czujne oko, nagradzaj dobrych, upominaj błądzących, karz opornych, kierując się zawsze roztropnością, słodyczą i męstwem. Jeżeli jesteś podwładnym, poddaj się pokornie swej władzy, słuchaj jej we wszystkim, co się nie sprzeciwia woli Bożej, słuchaj ochotnie, dokładnie i wytrwale, szanuj ją dla Boga samego, a ten szacunek objawiaj i na zewnątrz.”

- Życie ks. Jacka jest podobne do tych słów. W pamięci współbraci oraz ludzi, którzy spotkali go na swojej drodze pozostanie przykładem pogodnego, energicznego, otwartego na wszystkich człowieka. Był kapłanem starającym się by wielu ludzi mogło wrócić do Chrystusa. Czynił to poprzez wygłaszane rekolekcje, homilie, posługę w konfesjonale - podkreślił kaznodzieja.

Doceniając ks. Jacka jako spowiednika i dziękując za jego posługę w Sakramencie Pokuty i Pojednania, wierni udekorowali i wyróżnili jego konfesjonał.

Ks. prowincjał zauważył, że troska ks. Jacka nie skupiała się tylko na sprawach parafialnych, ale także dbał o sprawy zakonne, organizował liczne pielgrzymki, zaangażował się w proces beatyfikacyjny założyciela salwatorianów o. Franciszka M. od Krzyża Jordana. - W imieniu wszystkich salwatorianów chcę ci podziękować, za wszystko co zrobiłeś. (...) Bóg potrafi nas docenić i On doceni ciebie. Czekało cię wiele pracy, ale odszedłeś, bo Bóg uznał, że jesteś gotowy na spotkanie z Nim. Odszedłeś i spotkałeś tego, którego chcieliśmy tutaj uczcić beatyfikacją.- mówił.

W czasie, gdy ks. Jacek walczył o życie w szpitalu wiele osób modliło się w jego intencji - Potrafiłeś na koniec swojego życia zorganizować wielką batalię modlitewną. Nie zapominaj o nas. - mówił ks. Józef Figiel.

Ks. dr Jacek Wawrzyniak SDS został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Obornikach Śłąskich w grobowcu Salwatorianów.

2021-01-23 16:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa serca

2021-03-02 22:01

[ TEMATY ]

modlitwa

Wielki Post

#NiezbędnikWielkopostny

Red.

Post, modlitwa i jałmużna to według Kościoła katolickiego trzy najważniejsze założenia Wielkiego Postu.

Od Środy Popielcowej kroczymy wielkopostnymi ścieżkami, które przez pracę nad sobą, modlitwę, sakrament pokuty i pojednania mają nas doprowadzić do wydarzeń paschalnych, do Triduum a w konsekwencji do radości Wielkanocnego Poranka. Niezwykłymi drogowskazami na tej drodze są znane nam praktyki wielkopostne, jak post, modlitwa i jałmużna. Spróbujmy uświadomić sobie ich znaczenie.

CZYTAJ DALEJ

Wielkanocna Akcja Caritas: Zakup świece i wspomóż dzieła Caritas

2021-03-03 10:35

[ TEMATY ]

Wielkanocna Akcja Caritas

Karolina Krasowska

Diecezjalna Caritas w ramach akcji od 7 marca będzie rozprowadzać świece na stół wielkanocny

Diecezjalna Caritas w ramach akcji od 7 marca będzie rozprowadzać świece na stół wielkanocny

Po raz kolejny rozpoczyna się Wielkanocna Akcja Caritas.

Diecezjalna Caritas w ramach akcji będzie rozprowadzać świece na stół wielkanocny, które podobnie jak w latach ubiegłych mają kształt świecy ozdobnej. - Bardzo dziękujemy za dotychczasową współpracę i życzliwość, bo dzięki wspólnej akcji m.in. pomogliśmy dzieciom w Rwandzie, którymi na co dzień opiekują się Siostry Zakonne ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów oraz naszym seniorom w zakupie lekarstw i żywności – mówi Sylwia Grzyb, rzecznik prasowy Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. - W tym roku planujemy, aby część ofiar z dystrybucji świec przeznaczona została na remont i doposażenie Schroniska Aktywizującego z usługami opiekuńczymi dla bezdomnych mężczyzn w Żukowicach, które od styczna tego roku jest nasza placówką oraz tradycyjnie już w naszej diecezji dla seniorów, którzy potrzebują wsparcia – dodaje. Świece będą do nabycia we wszystkich kościołach na terenie naszej diecezji oraz w Księgarniach Św. Antoniego od niedzieli 7 marca. Ofiara za świecę to 15 zł.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikWielkopostny: Czego św. Józef może nauczyć nas w Wielkim Poście?

2021-03-03 21:30

[ TEMATY ]

Wielki Post

św. Józef

#NiezbędnikWielkopostny

Red.

Św. Józef - oblubieniec Maryi i zarazem prosty rzemieślnik, daje nam przykład pracy połączonej z modlitwą i życiem rodzinnym. W czym przykład św. Józefa może pomóc nam w odpowiednim przeżyciu pozostałego okresu Wielkiego Postu?

II Polski Synod Plenarny w dokumencie Powołanie do życia w małżeństwie i rodzinie przypomina: „Ciche życie Józefa, Maryi i Jezusa w Nazarecie wskazuje, jak rodzice i dzieci mogą jednoczyć się z Bogiem na najbardziej codziennych drogach, jak codzienność staje się szkołą Ewangelii i wprowadza na drogę uświęcenia. Od Świętej Rodziny czerpiemy lekcję życia rodzinnego, jego ewangelicznej prostoty i świętości. Od Rodziny z Nazaretu bierzemy też przykład gorliwej pracy zawodowej i domowej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję