Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wirtualna wystawa świętych ksiąg czterech religii

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

archiwum WBP w Łodzi

We wrześniu i w październiku 2020 roku w holu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi prezentowana była wystawa "Święte Księgi Czterech Kultur". Obecnie wystawa została przeniesiona do Internetu, gdzie w przestrzeni wirtualnej można obejrzeć sfotografowane eksponaty.

Reklama

Myślą przewodnią ekspozycji jest nawiązanie do wielokulturowej Łodzi, którą w różnych okresach współtworzyli jej mieszkańcy - wyznawcy katolicyzmu, judaizmu, protestantyzmu i prawosławia. Na wystawie prezentowane były najstarsze, pochodzące w większości z XVI wieku druki religijne znajdujące się w zbiorach Biblioteki. Towarzyszyły im niezwykłe eksponaty wypożyczone z Katedralnej Parafii Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego oraz z kolekcji rodzinnych. Katolicyzm reprezentują m.in. dwie Biblie w języku polskim wydane w Krakowie w drukarni Szarffenbergerów w 1561 i 1577 roku, ozdobione 284 drzeworytami. Judaizm to przede wszystkim fragment "Tory" w formie zwoju spisany na pergaminie oraz "Stary Testament" w języku hebrajskim wydany w Hamburgu w roku 1595. Protestantyzm reprezentują dwie Biblie w przekładzie Marcina Lutra. Jedna to XVI-wieczny druk wydany w Wittenberdze w 1558 r. ozdobiony licznymi drzeworytami. Druga XVII-wieczna liczy aż 1846 stron. Prawosławie to księgi w języku staro-cerkiewno-słowiańskim, drukowane cyrylicą. "Biblia - Nowy Testament", pochodzący z XVIII wieku "Służebnik", "Triodion" - pochodząca z 1786 roku księga liturgiczna używana w Kościołach wschodnich obrządku greckiego oraz "Mineja Ogólna". Dopełnieniem wystawy jest "Plan miasta Łodzi" z 1915 roku z zaznaczonymi świątyniami czterech wyznań oraz stare fotografie zarówno ocalałych, jak i zburzonych w czasie wojny obiektów sakralnych.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do oglądania wystawy online „Święte księgi czterech kultur” na stronie: www.wbp.lodz.pl. Ekspozycja została przygotowana przez Dział Zbiorów Specjalnych instytucji.

2021-01-23 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Bóg nie załatwia spraw za nas, ale zaprasza do współdziałania ze sobą!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

- Bóg nie odsuwa od nas problemu w jakiś magiczny sposób, ale daje zaproszenie do wiary, która ocala od śmierci. To zaproszenie człowiek przyjmuje w wolności. Bóg nie załatwia spraw za nas, obok nas, czy bez nas, ale zaprasza nas do rzeczywistego współdziałania ze sobą. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Duch Jezusa

2021-04-22 12:02

ks. Łukasz Romańczuk

o. Oskar Maciaczyk OFM

o. Oskar Maciaczyk OFM

U franciszkanów na wrocławskich Karłowicach rozpoczął się cykl katechez przygotowujących do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Spotkania prowadzone są przez o. Oskara Maciaczyka OFM, duszpasterz akademicki. Temat pierwszej konferencji brzmiał: “Duch Jezusa”.

CZYTAJ DALEJ

Trybunał w Strasburgu zezwolił na odłączenie Pippy Knight od aparatury

2021-04-22 19:09

[ TEMATY ]

Strasburg

Adobe.Stock.pl

Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił apelację matki pięcioletniej Pippy Knight, chorej na ostrą encefalopatię martwiczą – rzadką chorobę neurologiczną. Kobieta odwołała się od wyroku brytyjskiego sądu najwyższego, który orzekł, że szpital, w którym przebywa jej dziecko może odłączyć dziewczynkę od aparatury podtrzymującej życie.

Paula Parfitt rozpoczęła batalię prawną po tym, jak lekarze z Evelina Children Hospital w Londynie postanowili w grudniu 2020 roku wstrzymać dalsze podtrzymywanie jej przy życiu. W tej sytuacji matka poprosiła o podłączenie córki do przenośnego respiratora i zgodę na jej powrót do domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję