Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wirtualna wystawa świętych ksiąg czterech religii

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

archiwum WBP w Łodzi

We wrześniu i w październiku 2020 roku w holu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi prezentowana była wystawa "Święte Księgi Czterech Kultur". Obecnie wystawa została przeniesiona do Internetu, gdzie w przestrzeni wirtualnej można obejrzeć sfotografowane eksponaty.

Reklama

Myślą przewodnią ekspozycji jest nawiązanie do wielokulturowej Łodzi, którą w różnych okresach współtworzyli jej mieszkańcy - wyznawcy katolicyzmu, judaizmu, protestantyzmu i prawosławia. Na wystawie prezentowane były najstarsze, pochodzące w większości z XVI wieku druki religijne znajdujące się w zbiorach Biblioteki. Towarzyszyły im niezwykłe eksponaty wypożyczone z Katedralnej Parafii Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego oraz z kolekcji rodzinnych. Katolicyzm reprezentują m.in. dwie Biblie w języku polskim wydane w Krakowie w drukarni Szarffenbergerów w 1561 i 1577 roku, ozdobione 284 drzeworytami. Judaizm to przede wszystkim fragment "Tory" w formie zwoju spisany na pergaminie oraz "Stary Testament" w języku hebrajskim wydany w Hamburgu w roku 1595. Protestantyzm reprezentują dwie Biblie w przekładzie Marcina Lutra. Jedna to XVI-wieczny druk wydany w Wittenberdze w 1558 r. ozdobiony licznymi drzeworytami. Druga XVII-wieczna liczy aż 1846 stron. Prawosławie to księgi w języku staro-cerkiewno-słowiańskim, drukowane cyrylicą. "Biblia - Nowy Testament", pochodzący z XVIII wieku "Służebnik", "Triodion" - pochodząca z 1786 roku księga liturgiczna używana w Kościołach wschodnich obrządku greckiego oraz "Mineja Ogólna". Dopełnieniem wystawy jest "Plan miasta Łodzi" z 1915 roku z zaznaczonymi świątyniami czterech wyznań oraz stare fotografie zarówno ocalałych, jak i zburzonych w czasie wojny obiektów sakralnych.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do oglądania wystawy online „Święte księgi czterech kultur” na stronie: www.wbp.lodz.pl. Ekspozycja została przygotowana przez Dział Zbiorów Specjalnych instytucji.

2021-01-23 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Szturm modlitewny potrzebny od zaraz

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Ruchu Światło - Życie

 - Jest to inicjatywa księży, moderatorów diecezjalnych zajmujących się Oazą. Doszliśmy do wniosku, że w obecnej sytuacji najlepiej jest się pomodlić. Oaza obejmuje całą Polskę i nie tylko. To inicjatywa oddolna, ale w poczuciu więzi solidarności między nami księżmi - mówił ks. Marcin Majsik, moderator diecezjalny Ruchu Światło - Życie. 

CZYTAJ DALEJ

Drużykowa: Z blisko 30 nagrobków skradziono krzyże i wizerunki Chrystusa

2021-03-05 15:39

[ TEMATY ]

cmentarz

wandalizm

www.zawiercie112.pl

We wsi Drużykowa (diec. kielecka) zniszczono blisko 30 nagrobków. Wandale ukradli z nich krzyże i wizerunki Chrystusa.

Jak czytamy na portalu zawiercie112.pl: Na jednym z marmurowych grobów wandale musieli się natrudzić, bowiem wyrwali krzyż razem z kawałkami marmuru. W innych miejscach są ślady po kleju. Z nagrobków wystają też kikuty metalowych pręcików, na których umocowane były ozdoby.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczyna się drążenie tunelu w Świnoujściu

2021-03-05 20:18

[ TEMATY ]

Świnoujście

tunel

GDDKiA

Maszyna TBM, która wydrąży tunel w Świnoujściu, została uruchomiona. Proces technologiczny związany z rozpoczęciem drążenia i przebijania się przez ścianę okularową będzie trwał przez najbliższe kilka dni.

Tempo drążenia wynosi około 6 centymetrów na minutę, czyli ok. 10-12 metrów na dobę. Drążenie powinno potrwać około pół roku i we wrześniu maszyna TBM, po pokonaniu 1484 metrów, powinna dotrzeć do komory odbiorczej po stronie wyspy Wolin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję