Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś: czyny Jana Karskiego dokonane kiedyś – są nadal żywe!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Żywe są czyny, które rodzą się z miłości, bo one potem rezonują w kolejnych ludziach, którzy chcą im dopisać ciąg dalszy, i chcą je kontynuować. Wszystko, co nie jest zrodzone z miłości, musi zostać oczyszczone! To jest lekcja, która pokazuje nam jak powinniśmy stawać przed Bogiem! – mówił podczas liturgii katedralnej arcybiskup metropolita łódzki.

Wczoraj w samo południe w bazylice archikatedralnej odbyły się uroczystości związane z przyznaniem ks. prof. Andrzejowi Szostkowi medalu 75-lecia misji Jana Karskiego. Uroczystość poprzedziła Eucharystia celebrowana przez arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Reklama

Kaznodzieja odnosząc się do ewangelii i postaci Jana Karskiego powiedział miedzy innymi - misja Karskiego była urodzona z miłości i dlatego czyny Jana Karskiego są żywe – to znaczy ciągle znajdują ludzi, którzy chcą wejść w ich logikę, w ich dyscyplinę, ich wartości. Te czyny są żywe, bo mają ciągłą kontynuację. Czyny są żywe nie w pomnikach, ale w ludziach. Ciągle pokazywani są też nam ludzie, w których ta misja Karskiego jest żywa, oczywiście inaczej, bo mamy inne sytuacje, i inne konteksty historyczne, bo żyjemy w innych czasach. Ale te same wartości odradzają się w konkretnych nowych czynach, co znaczy, że czyny Jana Karskiego dokonane kiedyś – są nadal żywe! – podkreślił hierarcha.

Zobacz zdjęcia: Łódź: medal Karskiego dla ks. prof. Andrzeja Szostka

Po błogosławieństwie kończącym liturgię miała miejsce uroczystość wręczenia medalu Karskiego.

Laudację poprzedzającą wręczenie medalu przygotował prezes Towarzystwa Jana Karskiego, a w jego imieniu wygłosił ją Jerzy Kozielewski - wnuk stryjeczny Jana Karskiego. W laudacji – uzasadniającej wybór ks. prof. Andrzeja Szostka do uhonorowania go medalem 75-lecia misji Jana Karskiego - czytamy: - Ksiądz Andrzej Szostek – pisał magisterium z emipirium etyki profesora Tadeusza Kotarbińskiego u ks. prof. Karola Wojtyła – w kierowanej przez późniejszego Papieża katedrze etyki. Z tym miejscem pozostał związany już na zawsze – dochodząc do momentu, kiedy już sam ową katedrą zaczął kierować. Nigdy nie odszedł od empirii etycznej i próby definiowania form, które mogą pomoc ludziom żyć ze sobą w szacunku i spolegliwości – po prostu jak być człowiekiem pośród ludzi. – podkreślił Jerzy Kozielewski. - Dziś możemy czuć się szczęśliwi mając nauczyciela etyki, przy którym w trudach swoich nie kroczymy w milczeniu. Wierzymy, że tą samą drogą którą przemierzał nasz patron Jan Karski i przemarzał patron naszego dzisiejszego Laureata – św. Jan Paweł II, pójdziemy razem z naszym Laureatem. – dodał. Do laudacji dołączył się także przyjaciel ks. profesora Szostka – ks. prof. Alfredem Wierzbickim – następca Laureata i kierownik katedry etyki KUL.

Reklama

Medal księdzu profesorowi wręczył metropolita łódzki – ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

Andrzej Ryszard Szostek urodził się 9 listopada 1945 w Grudziądzu – polski duchowny rzymskokatolicki, marianin, profesor nauk humanistycznych, filozof, etyk, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w latach 1998–2004.

2021-01-24 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

200 lat radości

W Święto Trójcy Świętej 1820 roku w Bordeaux powstało Zgromadzenie Sióstr Świętej Rodziny. Tydzień temu, 7 czerwca 2020 roku przypadała dokładnie 200 rocznica ich działalności.

Siostry Świętej Rodziny trwają w roku jubileuszowym. 23 maja br. siostry z polskiej prowincji spotkały się, by wspólnie dziękować i uwielbiać Boga za dar złożony w sercu ich Założyciela – ks. Piotra Noailles. Głównym punktem spotkania była uroczysta, dziękczynna Eucharystia oraz wspólne wyśpiewane Te Deum laudamus. Ojciec Michał Nowak OFMConv wygłosił konferencję, w której ukazał jubileusz w kontekście biblijnym. O 15.00 odbyła się modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego. Następnie przed Najświętszym Sakramentem podziękowanie Bogu za 200 lat całej Rodziny Ks. Piotra Noailles, a także przeprosiny Boga za wszystkie niewierności i odstępstwa. Zwieńczeniem spotkania był jubileuszowy tort oraz wspólne świętowanie.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: w piątek podpiszę rozporządzenie ograniczające teleporady lekarskie

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w piątek podpisze rozporządzenie ograniczające zakres świadczonych przez lekarzy teleporad. To już jest czas, żeby przywracać normalne leczenie, teleporada powinna być jedną z metod kontaktu z lekarzem, ale nie dominującą – podkreślił.

Niedzielski mówił w czwartek w Polsat News, że dzięki szczepieniom liczba dziennych zachorowań wśród lekarzy spadła z ok. 200 przypadków dziennie w grudniu ub. roku do 10 obecnie. Powtórzył, że wśród lekarzy nie widać trzeciej fali epidemii.

CZYTAJ DALEJ

#16 - Żądza pieniądza [Gwoździe w Krzyżu]

2021-03-06 09:00

screen

Zapraszamy przez wszystkie dni Wielkiego Postu na codziennie rozważania pt.: "Gwoździe w Krzyżu"

Jest to cykl rozważań przygotowany przez ks. Piotra Szczypiora i ks. Łukasza Romańczuka. Od poniedziałku do soboty o godz. 9:00 na kanale YouTube "Niedzieli Wrocławskiej" emitowany będzie nowy odcinek, który będzie nawiązywał do tematu pokuty, nawrócenia i autorefleksji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję