Reklama

Kościół

Ks. prof. Witczyk: Niedziela Słowa Bożego w Kościele katolickim służy odkrywaniu daru, jakim jest Biblia

Niedziela Słowa Bożego służy odkrywaniu wielkiego daru, jakim dla człowieka bez względu na jego system wartości - jest Słowo Boże przekazane w natchnionych księgach Starego i Nowego Testamentu - powiedział PAP przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II ks. prof. Henryk Witczyk.

[ TEMATY ]

Słowo Boże

Adam Szewczyk

Język jest zwierciadłem duszy

Język jest zwierciadłem duszy

W Kościele katolickim obchodzimy dziś Niedzielę Słowa Bożego. Została ona ustanowiona na mocy motu proprio papieża Franciszka Aperuit illis i wyznaczona na III niedzielę okresu zwykłego.

"Ma ona służyć odkrywaniu wielkiego daru, jakim dla człowieka - bez względu na jego światopogląd czy system wartości - jest Słowo Boże przekazane w natchnionych przez Ducha Świętego księgach Starego i Nowego Testamentu. W przeciwieństwie do Niedzieli Biblijnej obchodzonej dwa tygodnie po Wielkanocy, teraz bardziej chodzi o refleksję teologiczną i modlitewną oraz wspólne dziękczynienie Bogu za ten największy dar" – wyjaśnił ks. prof. Witczyk z KUL.

Reklama

"Poprzez teksty biblijne odczytywane podczas liturgii, to sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię" - czytamy w nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Ks. prof. Witczyk zwrócił uwagę, że "tak, jak w Kościele zostało ustanowiona oddzielna uroczystość Bożego Ciała dla uczczenia Eucharystii – w czasie, której rozważana jest sakramentalna obecność zmartwychwstałego Chrystusa pod postaciami chleba i wina, tak teraz została ustanowiona Niedziela Słowa Bożego, by podjąć głębszą refleksję nad tajemnicą działania Słowa Pańskiego, poprzez które Bóg wkracza w życie człowieka i je przemienia swoją boską mocą".

"Pismo Święte nie tylko zapowiada osobę Jezusa Chrystusa, ale także wyjaśnia jego misję i ją aktualizuje na przestrzeni wieków aż do Paruzji. Zostało nam dane, byśmy mogli kroczyć drogą zbawienia i go doświadczać dzień po dniu - aż się dokona w pełni" – powiedział wykładowca KUL.

Reklama

Wyjaśnił, że zbawienia, a więc doświadczenie usprawiedliwienia z grzechów nie jest czymś automatycznym, co człowiek otrzymuje bez osobistej współpracy z łaską. "Dar zawsze może zostać przez nas zlekceważony, a nawet odrzucony, czy wręcz podeptany. Stąd przestroga Chrystusa: +Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, nie poszarpały was samych+" – zwrócił uwagę duchowny.

Pytany, na ile podejście katolików do świętych Ksiąg Pisma jest zbieżne z wyznawcami judaizmu, ks. prof. Witczyk powiedział, że "wierzymy w tego samego +Boga, który JEST TU+, w Jego działanie w życiu patriarchów, proroków, ludu Przymierza, ale te same księgi odczytywane są w innej perspektywie. Chrześcijanie czytają księgi Starego Testamentu nie w perspektywie oczekiwania na przyjście Mesjasza, ale przez pryzmat Chrystusa, który już przyszedł, i jest On jednocześnie Mesjaszem i Synem Bożym, jak podkreśla św. Jan ewangelista. Równocześnie jednak teksty ksiąg Starego Testamentu - a chrześcijanie także Nowego Testamentu - analizujemy stosując te same metody naukowej analizy historycznej, narracyjnej, retorycznej, kontekstualnej, czy krytyczno-literackiej" – powiedział przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

Zwrócił uwagę, że już "samo +Alleluja!+ w judaizmie oznacza +Wysławiajcie Pana+, gdzie Panem jest +Adonai+ – Bóg wyzwoliciel, który opiekuje się i ocala swój lud. Natomiast chrześcijanin śpiewając +Alleluja!+ zarówno wysławia Boga, który ocala np. w czasach patriarchów, w czasach Kościoła, nade wszystko wysławia Boga, który wyzwolił Chrystusa z więzów śmierci poprzez Zmartwychwstanie, a więc w tym +Alleluja!+ wybrzmiewa także uwielbienie dla Chrystusa zmartwychwstałego - PANA" – wyjaśnił prof. KUL.

Powiedział, że "Niedziela Słowa Boże jest doskonałą okazją, by sięgnąć po Biblię, która jest w naszych domach i nie tylko odczytać jakiś jej fragment w sensie literalnym, ale także podjęć refleksję nad tym, co poprzez to konkretne słowo, Bóg chce mi dziś powiedzieć". "Można zacząć od swojej ulubionej księgi Pisma Świętego, która w jakiś sposób głębiej do nas przemawia. Albo od Księgi Psalmów czy Przysłów Salomona" – dodał ks. prof. Witczyk.

Podkreślił, że ważne jest również, by interpretować Słowo Boże w kluczu żywej tradycji Kościoła, "jak uczy Sobór Watykański II, a więc w kontekście żywej liturgii - sakramentów, interpretacji zawartych w pismach Ojców Kościoła i świętych i w oficjalnym nauczaniu Magisterium Kościoła. Kościół bowiem jest podmiotem Pisma świętego, adresatem Słowa Bożego, i dlatego też wspólnota Kościoła w jedności z biskupami i najwyższym Pasterzem jest jego głównym interpretatorem". "W przeciwnym wypadku czytanie Pismo Świętego można przyrównać do lektury np. +Pana Tadeusza+ bez znajomości polskiej historii, kultury, czy narodowych tradycji" - zauważył.

W odpowiedzi na decyzję papieża Franciszka, zespół Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Polsce pod kierownictwem ks. prof. dr hab. Henryka Witczyka przygotował na Niedzielę Słowa Bożego materiały pomocnicze do celebracji eucharystycznej Liturgii Słowa, modlitwę wiernych i lectio divina Ewangelii wg św. Marka (1,14-20), która będzie odczytywana w kościołach. Materiały są zamieszczone na stronie internetowej Dzieła Biblijnego: www.biblista.pl.

Dzieło Biblijne w Polsce już od kilkunastu lat przygotowuje również Tydzień Biblijny i Narodowe Czytanie Pisma Świętego. W tym roku XIII Tydzień Biblijny będziemy przeżywać w dniach od 18 do 24 kwietnia, natomiast V Narodowe Czytanie Pisma Świętego – 18 kwietnia 2021 roku. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ robs/

2021-01-24 08:02

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kursy – poczuj i dotknij Boga

Czy chcesz nauczyć się modlić tak jak Jabes, aby poruszyć niebo i ziemię? A może kiedyś myślałeś, że chciałbyś być takim uczniem jak Jan, który szedł w krok w krok za Jezusem? Wybierz się na kursy z Diecezjalną Szkoła Nowej Ewangelizacji, podczas których będziesz mógł nauczyć się tego od biblijnych mistrzów… a przede wszystkim samemu doświadczyć rzeczywistości żywej wiary. - Dlaczego organizujemy kursy a nie rekolekcje? Bo kurs wiąże się z przeżyciem. Nie chodzi nam o wiedzę, ale o doświadczenie wszystkich prezentowanych treści - tłumaczy Marzena Pietroszek, współprowadząca kursy DSNE

Kursy są „szyte” na miarę uczestników. Historia kursów zaczęła się w Meksyku. Jose Prado Flores - świecki teolog zachwycił się świeżością wiary Zielonoświątkowców i zapragnął, aby takie ożywienie wiary nastąpiło w Kościele katolickim. Owocem tego pragnienia było powstanie W 1980 r. pierwszej kerygmatycznej szkoły nowej ewangelizacji. Niedługo później odbył się też pierwszy kurs... o ewangelizacji, który trwał kilka tygodni i do dzisiaj nosi nazwę „Paweł” - apostoła, który podbił świat dla Ewangelii. Obecnie szkoły obejmują już ok. 60 krajów na 5 kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Dzień Patrona

2021-09-16 20:54

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze

Katarzyna Krawcewicz

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze 16 września obchodzili święto swojego patrona.

Dzień rozpoczął się od quizów i konkursów o patronie, przygotowanych przez starsze klasy. – Była to okazja do poznania życiorysu i dorobku św. Stanisława Kostki – mówi dyrektor Bogna Świdzińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję