Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Centralne nabożeństwo ekumeniczne

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W archikatedrze łódzkiej w sobotni wieczór odbyło się centralne nabożeństwo tygodnia ekumenicznego w Polsce, któremu przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś.

Liturgia składała się z trzech części, podczas każdej z nich Słowo Boże czytał duchowny innego wyznania: wyjątek Starego Testamentu przeczytał ks. Michał Makula z Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego, Słowo z Nowego Testamentu ks. Stanisław Bankiewicz z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz ks. Wiesław Kamiński z Kościoła Rzymskokatolickiego. Fragment z Ewangelii św. Jana przeczytał diakon Rzymskokatolicki.

Reklama

Homilię wygłosił bp Jerzy Samiec – prezes Polskiej Rady Ekumenicznej z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, który odniósł się do hasła tegorocznego Tygodnia Ekumenicznego w Polsce: Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc (por. J 15,5–9). - Za nami bardzo dziwny rok, rok w którym tak wiele się zmieniło. Rok w którym Pan życia i śmierci powołał do wieczności dużo więcej osób niż zazwyczaj (…) Jednocześnie skupiamy się na pytaniu o dążeniu do jedności chrześcijan. W momencie odchodzenia wiele spraw traci na wartości. Co jest ważne? Czy naprawdę oczekujemy na zbawienie, na życie wieczne? To także przeproszenie i pojednanie z tymi z którymi powinniśmy się pożegnać i przeprosić. Czy w obliczu śmierci dążenie do jedności chrześcijan jest ważne? Nie wiem. Nie mnie to oceniać. Ale idziemy razem do niepodzielonego nieba! Chrystus nie przygotował sektorów dla różnych grup chrześcijan – mówił bp Samiec.

W dalszej części odniósł się do przypowieści o krzewie winnym i przykładu współpracy orkiestry, jako odniesienia do współpracy różnych wyznań. - W tym roku trwamy w Chrystusie przez pryzmat przypowieści o krzewie winnym. Tylko trwając w bliskiej reakcji z Jezusem Chrystusem, będziemy przynosili owoce. Dążenie do miłości Chrystusowej jest właściwie, to jest idea ekumenizmu, to prawdziwy ekumenizm (…) Na myśl przychodzi mi orkiestra symfoniczna. Jeśli muzycy będą rywalizować że sobą, nie zagrają utworu. Piękny utwór napisany przez twórcę zabrzmi tylko wtedy, kiedy muzycy będą że sobą współpracować. Każdy z kościołów otrzymał właściwe nuty, mamy jednego dyrygenta Ale czy chcemy razem grać? Czy chcemy się mu podporządkować? Czasem sądzimy, że niektórzy tam nie pasują. Może więc powinniśmy koncentrować się nie na ekumenizmie, ale przyjąć za rzecz oczywistą, że każdy kościół ma swoje miejsce i swoje zadanie. Tak by utwór wybrzmiał jak najlepiej! Najważniejszy jest utwór miłości. Nie można kochać Boga nie kochając ludzi. Świat w którym żyjemy, nasze społeczeństwo, dotyka wiele problemów. My zatem powinniśmy wnosić w ten świat miłość. Niektóre wypowiedzi osób nie były autoryzowane przez Zbawiciela. Słowa nienawiści, pogardy, pozbawione miłości do ludzi , nie pochodzą od niego. „Tak Bóg umiłował świat, że syna swojego dal. Zakończę hymnem o miłości. „Teraz pozostaną wiara, nadzieja miłość, te trzy, z nich zaś największa jest miłość! – zakończył biskup Samiec.

Na zakończenie nabożeństwa biskupi wszystkich kościołów skupionych w Polskiej Radzie Ekumenicznej odpalili świece od Paschału, a następnie przekazali je osobom zgromadzonym w katedrze. Arcybiskup Grzegorz Ryś podziękował wszystkim za wspólna modlitwę, zarówno obecnym w katedrze, jak i łączącym się poprzez transmisje internetowe.

W niedzielę 24 stycznia centralne nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się w kościele Ewangelicko-Augsburskim w Łodzi. Początek o godzinie 18.00

2021-01-24 14:18

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Uwierzmy w Bożą obecność

Wszyscy mówią, że te święta będą szczególne i inne. Przede wszystkim dlatego, że sytuacja, w której się obecnie znajdujemy, nie jest łatwa. W tym trudzie jednak warto dostrzec niekwestionowaną wartość.

CZYTAJ DALEJ

Anglia: abortowane dziecko cierpi

2021-03-03 15:07

[ TEMATY ]

aborcja

prolife

Adobe Stock

Grupa brytyjskich posłów pro-life opracowała wniosek parlamentarny, przedstawiający najnowsze dowody na odczuwanie bólu przez dziecko w życiu płodowym. Odnotowując najnowsze ustalenia naukowców wzywają rząd do pilnego przeglądu oficjalnych wytycznych w dziedzinie medycznych interwencji, w tym aborcji.

Budowanie poparcia dla tego typu inicjatyw, w przypadku Wielkiej Brytanii, gdzie aborcja jest mocno zakorzeniona kulturowo może zająć nawet wiele kolejnych lat. Dużo zależy od zaangażowania społeczeństwa. Przede wszystkim można wysłać email do posła ze swojego okręgu z prośbą o podpisanie wniosku Early Day Motion 1340 (EDM 1340). Gotowy list w tej sprawie proponuje m.in. portal Right to Life (righttolife.org.uk).

CZYTAJ DALEJ

Miłość ukrzyżowana

2021-03-03 22:39

Fot. Grzegorz Kryszczuk

W parafii św. Augustyna spotkała się grupa modlitewna Przyjaciele Miłości Ukrzyżowanej. Jest to nowa inicjatywa duszpasterska u kapucynów.

Spotkanie koncentrowało się na rozważaniach dotyczących Maryi z Nazaretu, pierwszej charyzmatyczki Kościoła. Od kilku tygodni grupa modlitewna pochylała się nad tematem zwiastowania i wszystkimi wydarzeniami towarzyszącymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję