Reklama

Głos z Torunia

Biskup toruński ustanowił kościoły stacyjne na Rok św. Józefa

W związku z ustanowieniem przez Papieża Franciszka Roku św. Józefa bp Wiesław Śmigiel wydał dekret ustanawiający kościoły, którym patronuje św. Józef kościołami stacyjnymi.

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Rok św. Józefa

ks. Paweł Borowski

Zobacz zdjęcia: Wręczenie dekretów ustanawiających kościoły stacyjne w Roku św. Józefa

Biskup toruński zachęca do gorliwej modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa oraz pielęgnowania praktyki zdobywania odpustów.

Podczas spotkania z proboszczami parafii pw. św. Józefa, które odbyło się 25 stycznia w Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, bp Wiesław Śmigiel wręczył dekrety ustanawiające kościoły stacyjne w diecezji toruńskiej.

Reklama

Omówiono także propozycje duszpasterskie na Rok św. Józefa podejmowane przez proboszczów kościołów stacyjnych.

Pełna treść dekretu poniżej:

DEKRET O ROKU ŚWIĘTEGO JÓZEFA W DIECEZJI TORUŃSKIEJ

Reklama

Decyzją Ojca Świętego Franciszka rok 2021 jest obchodzony w Kościele powszechnym jako Rok Jubileuszowy na cześć Świętego Józefa. W odpowiedzi na to wezwanie, kościoły w Diecezji Toruńskiej, którym patronuje św. Józef ustanawiam kościołami stacyjnymi. Są to:

- kościół parafialny pw. św. Józefa w Chełmnie,

- kościół parafialny pw. św. Józefa Oblubieńca w Grudziądzu,

- kościół parafialny pw. św. Józefa w Toruniu,

- kościół parafialny pw. św. Józefa w Turznicach.


W związku z Rokiem Świętego Józefa Stolica Apostolska udziela łaski odpustu zupełnego za:

- półgodzinne rozważanie Modlitwy Pańskiej,

- udział w dniu skupienia, które zawiera rozważanie o św. Józefie,

- spełnienie uczynku miłosierdzia względem duszy lub ciała,

- odmówienie części różańca w rodzinie lub przez narzeczonych,

- codzienne powierzenie działalności (pracy) opiece św. Józefa,

- modlitwę za wstawiennictwem św. Józefa za poszukujących pracy (bezrobotnych),

- odmówienie Litanii do św. Józefa lub Akatystu, lub innej modlitwy w intencji prześladowanych chrześcijan,

- modlitwę do św. Józefa – w dniach: uroczystość św. Józefa (19 marca), wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika (1 maja) i w święto Świętej Rodziny,

- odmówienie modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa przez osoby starsze i chore, które nie mogą wyjść z domu. Dotyczy to również osób umierających.

Ponadto zachęcam do uważnej lektury Listu Apostolskiego papieża Franciszka Patris Corde oraz proszę, by w każdą środę, w Roku Świętego Józefa, w kościołach i kaplicach w Diecezji Toruńskiej była odmawiana Litania do św. Józefa. Niech Rok Świętego Józefa stanie się czasem modlitwy za Kościół, diecezję, parafię i rodziny. Prośmy św. Józefa o łaskę nad łaskami: o nasze nawrócenie.

Jednocześnie przypominam, że zgodnie z postanowieniem Ojca Świętego Franciszka wszyscy spowiednicy posiadają upoważnienie do zwalniania z ekskomuniki latae sententiae, zaciągniętej za popełnione przestępstwo aborcji (kan. 1398 KPK; zob. pkt 12 Listu Apostolskiego papieża Franciszka Misericordia et Misera z dnia 20 listopada 2016 roku).

Bp Wiesław Śmigiel

2021-01-25 13:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawierzyć Józefowi – nie sobie

2021-02-24 10:38

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Karolina Krasowska

- Mamy dobrego patrona, który wie co jest nam potrzebne - mówi ks. Andrzej Kołodziejczyk

- Mamy dobrego patrona, który wie co jest nam potrzebne - mówi ks. Andrzej Kołodziejczyk

- Jeżeli Bóg dał św. Józefowi taką kobietę jak Maryja, to wiedział, że Ona i Jezus, będąc pod jego opieką są bezpieczni. Podobnie i my jako parafia czujemy się bezpieczni. Mamy dobrego patrona, który wie co jest nam potrzebne - mówi ks. Andrzej Kołodziejczyk, proboszcz parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w podgorzowskim Wawrowie.

Parafia powstała 20 listopada 1999 roku, erygowana przez śp. bp. Adama Dyczkowskiego, zaś jej pierwszym proboszczem był ks. Andrzej Lubański. W parafii jako proboszczowie posługiwali również ks. Waldemar Sołtysiak, ks. Władysław Tasior oraz ks. Stanisław Szura. Oprócz Wawrowa, do parafii należą Czechów i kaplica pw. Dobrego Łotra w Zakładzie Karnym w Gorzowie. Jak mówi obecny proboszcz ks. Andrzej Kołodziejczyk, święty Józef Rzemieślnik swą osobą ukazuje szczególną godność i znaczenie pracy. 1 maja jest w parafii dniem odpustu ku czci patrona, który w pokorze trudził się dla Maryi i Jezusa. A jak jego kult wygląda na co dzień ? - W każdy wtorek odprawiana jest wieczorna Msza św. jako wotywna o św. Józefie. Codziennie przed każdą Mszą modlimy się do naszego Patrona, zawierzając mu dzieci, młodzież, dorosłych, rodziny, naszą całą parafię, a także modląc się o dobre przeżycie Eucharystii. W każdy piątek również modlimy się za dzieci, młodzież i rodziny za przyczyną Najświętszego Serca Pana Jezusa albo za przyczyną naszego Patrona – mówi ks. Andrzej Kołodziejczyk. Dodaje, że parafia zawierza swojemu Patronowi również sprawy remontowo-budowlane. - Zawierzamy mu remont kościoła, szykujemy się do budowania wiaty. Zabieramy się do kupna ziemi i chcemy, żeby z czasem powstał tam Dom Opieki św. Józefa, gdzie będziemy doświadczać jego obecności. Chcemy dać naszym seniorom taką przestrzeń, gdzie będą mogli się spotykać. Chcemy, żeby tam były również salki dla młodzieży, scholi, ministrantów czy dla innych grup parafialnych oraz gabinety pedagogiczne, psychologiczne, dla ludzi, którzy muszą się nauczyć szukać woli Bożej w swoim życiu, chociaż im się wydaje, że jest wszystko tak poukładane, że Boga nie potrzebują. Na razie idzie jak po grudzie, czyli dobrze, bo to o to chodzi w tym wszystkim, żeby jemu zawierzyć a nie sobie, żeby nieustannie uświadamiać, że to jest jego dzieło. Codziennie w kościele przed każdą Mszą św. mamy adorację Najświętszego Sakramentu, przez którą staramy się uczyć od św. Józefa jak przyjmować Chrystusa – kończy proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: Żołnierze Niezłomni postanowili walczyć do końca o wolną i niepodległą Polskę

2021-03-01 12:18

[ TEMATY ]

wyklęci

Prezydent.pl

Żołnierze Niezłomni nie zgadzali się na Polskę, która nie była prawdziwie niepodległa, postanowili do końca walczyć o wolny, suwerenny kraj; wielu zginęło, wielu zapłaciło za to pragnienie wolnej Polski bardzo wysoką cenę - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

W poniedziałek przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach obchodów prezydent odwiedził położone w warszawskich Włochach miejsce pamięci "Willa Jasny Dom", gdzie złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru.

CZYTAJ DALEJ

Tramsmisja Mszy św. z katedry w Wilnie

2021-03-02 18:11

[ TEMATY ]

Msza św.

Wilno

TVP

transmisja

Krzysztof Tadej

W czwartek, 4 marca 2021 r., w święto św. Kazimierza królewicza TVP Wilno zaprasza na transmisję mszy św. z wileńskiej katedry. Mszę św. w j. polskim odprawi biskup pomocniczy Archidiecezji Wileńskiej Arūnas Poniškaitis. Początek transmisji o godz. 14. 55 czasu litewskiego (godz. 13. 55 czasu polskiego).

Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława to najlepiej rozpoznawalny symbol stolicy Litwy. Wileńska katedra to miejsce wielu wydarzeń historycznych. To modli się m. in. dwaj papieże: Jan Paweł II i Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję