Reklama

Niedziela Małopolska

Niesienie krzyża najlepszą ewangelizacją

- Czasami wydaje się, że wstydzimy się być chrześcijanami i żyjemy tak, jakby Bóg nie istniał. W obliczu tej może troszkę ponurej perspektywy św. Wincenty przypomina nam o naszych chrześcijańskich korzeniach, które dały całemu światu witalność na wielu etapach jego historii - powiedział ksiądz dr hab. Władysław Kądziołka podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Wincentego z Saragossy w Krakowie-Pleszowie.

Norbert Polak

Procesja wokół kościoła

Procesja wokół kościoła

W kazaniu ks. Kądziołka przypomniał historię męczeństwa św. Wincentego, który do końca pozostał wierny Chrystusowi: - Droga siostro, drogi bracie, otrzymałeś łaskę bycia po stronie Chrystusa, nie tylko wierząc w Niego, ale także cierpiąc za Niego. Diakon Wincenty otrzymał jedną i drugą łaskę. Przyjął je i pielęgnował. W swoich słowach miał wiarę i cierpliwość w cierpieniach - podkreślił kaznodzieja.

Reklama

- W tej legendzie i podtrzymywaniu tradycji o św. Wincentym w Hiszpanii ludzie uczą się mądrości, jak żyć dla Boga. Jak żyć i czynić, aby w naszych sercach ciągle była odwaga. Odwaga wiary i ciągłe nawracanie. Wielka walka przynosi wielką chwałę - nie ludzką, czy doczesną, ale boską i wieczną - zaznaczył.

Odwołując się do współczesnych trudności, wskazał, jaką postawą powinien charakteryzować się chrześcijanin III tysiąclecia: - Święty Wincenty zachęca nas do kontemplacji krzyża, męczeństwa, jako najbardziej autentycznej i skutecznej ewangelizacji. Nasze społeczeństwo bardziej niż o słowo prosi o świadków, o przykłady, o działanie. Zachęca nas, abyśmy pokazali, że warto żyć i umierać dla Chrystusa, Zwycięzcy grzechu i śmierci. Zachęca nas do pokazania światu, poprzez życie, że posłuszeństwo prawu Ewangelii rodzi życie moralne i współistnienie społeczne, które sprzyja godności i wolności człowieka - podsumował kapłan.

Po Mszy św. miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja wokół kościoła. Na koniec swoje świadectwo wygłosił kleryk Endi, przybyły z Nigerii i wolontariusze Salezjańskiego Stowarzyszenia Misjonarzy, którzy tego dnia obchodzili swoje święto.

2021-01-26 10:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bagdad: oficjalna ceremonia powitania papieża

2021-03-05 14:06

[ TEMATY ]

Franciszek

Franciszek w Iraku

PAP/EPA/AHMED JALIL

Prezydent Iraku Barham Salih oficjalnie powitał papieża Franciszka. Ceremonia odbyła się przed Pałacem Prezydenckim w Bagdadzie.

Odegrano hymny Watykanu i Iraku. Potem wypuszczono w niebo białe gołębie, symbol pokoju. Zaprezentowano delegacje. Franciszek otrzymał kwiaty od dwojga dzieci ubranych w arabskie stroje. Następnie wraz z prezydentem i jego żoną wykonał wspólne zdjęcie. Potem udano się na prywatne spotkanie.

CZYTAJ DALEJ

Apel o poszanowanie niedzieli jako dnia wolnego od pracy

Zapraszamy wszystkich do budowania kultury niedzieli wolnej od przymusu pracy. Niech będzie ona dniem odpoczynku i wzmocnienia sił, odrodzenia osłabionych więzi rodzinnych i społecznych. Niech będzie okazją do emocjonalnego wyciszenia, a także do budowania wspólnoty rodzinnej, religijnej i narodowej – napisali przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP abp Wiktor Skworc w Apelu o poszanowanie niedzieli jako dnia wolnego od pracy.

Biskupi wystosowali Apel o poszanowanie niedzieli jako dnia wolnego od pracy w związku z przypadającą 7 marca (niektóre źródła podają datę 3 marca) 1700. rocznicą wydania przez cesarza Konstantyna I Wielkiego dekretu ustanawiającego niedzielę dniem świątecznym. „Wspominając fakt ustanowienia 1700 lat temu, przez władzę cywilną, świątecznego charakteru niedzieli, zachęcamy wszystkich do poszanowania tej tradycji, do jej docenienia, strzeżenia i pielęgnowania oraz przekazywania jej młodemu pokoleniu” – czytamy w dokumencie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski odebrał główną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich "Złoty Feniks"

2021-03-05 23:06

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Feniks

archidiecezja krakowska

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał główną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich "Złoty Feniks".- Jest kapłanem, który nie boi się medialnych ataków, co więcej w wielu sytuacjach odważnie i nieugięcie idzie pod prąd".

W ślad za papieżem pokazuje, że trzeba myśleć, to znaczy opisywać rzeczywistość, walczyć o prawdę, nie szukać wrogów, ale pokazywać nowe lub stare, lecz ubrane w nowe szaty ideologie: gender, LGBT, skrajny feminizm, aborcjonizm, antyludzki ekologizm, które są groźne dla człowieka i ludzkiej cywilizacji – napisali w uzasadnieniu członkowie Kapituły.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję