Reklama

Kościół

Watykan do osób zakonnych: bez otwarcia się na Ojca w niebie nie ma mocnej i trwałej podstawy do braterstwa

Bez otwarcia się na Ojca w niebie, nie istnieje solidna i trwała podstawa do bycia braćmi. Jesteśmy braćmi, jeśli uznamy, że mamy wspólnego ojca.

[ TEMATY ]

Watykan

osoby konsekrowane

Ks. Paweł Borowski

Przypomnieli o tym w liście do osób zakonnych prefekt i sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego – kard. João Braz de Aviz i abp José Rodríguez. Okazją do napisania go jest przypadający 2 lutego, w tym roku już XXV Dzień Życia Konsekrowanego.

Z tej okazji w bazylice św. Piotra Franciszek będzie przewodniczył Eucharystii, w której w tym roku zgromadzi się zapewne mniej osób niż w poprzednich latach, ale – jak zawsze – będzie to dzień wdzięczności za dar życia poświęconego Bogu. „Pragniemy zmniejszyć dystans fizyczny, jaki od wielu miesięcy narzuca nam pandemia i wyrazić każdemu z was i każdej wspólnocie bliskość naszą i tych, którzy pracują w Kongregacji” – napisali autorzy listu.

Reklama

Jego rdzeniem jest nawiązanie do najnowszej encykliki papieża „Fratelli tutti”. Prefekt wraz z sekretarzem podkreślili, że śledzą wiadomości z różnych części świata, mówiące o heroizmie i wypróbowanej wierze wielu zakonników i sióstr zakonnych działających na pierwszej linii walki z pandemią.

Przy krytycznym deficycie personelu medycznego zaangażowanie, szczególnie zakonnic, jest nieocenione. „W tak wielkim cierpieniu naszych konsekrowanych braci i sióstr widzimy moc odwagi, świadectwo pogody ducha, mimo bólu i niepewności, dzielenia każdego utrapienia i każdej rany, troski i bliskości z najmniejszymi, miłości i służby za cenę własnego życia” (por. „Fratelli tutti”, rozdz 2.) – czytamy w liście.

Jego autorzy przypomnieli też słowa Ojca Świętego z piątku 27 marca 2020 roku: „Znajdujemy się w tej samej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni i potrzebni, wszyscy wezwani, aby wiosłować razem”. Prefekt i sekretarz kongregacji wezwali osoby konsekrowane do bycia „Samarytanami tych ciężki dni, przezwyciężając pokusę, aby się wycofać i płakać nad sobą lub zamknąć oczy na ból, cierpienie, ubóstwo tak wielu mężczyzn i kobiet, tak wielu narodów”.

Reklama

Obaj hierarchowie zwrócili uwagę na szczególną rolę wspólnego działania, zaapelowali o ożywienie we wszystkich „ogólnoświatowego dążenia do braterstwa”, co jest myślą przewodniej papieskiej encykliki. „Konsekrowani mężczyźni i kobiety w instytutach zakonnych, monastycznych, kontemplacyjnych, świeckich i nowych, dziewice i wdowy konsekrowane, pustelnicy, członkowie stowarzyszeń życia apostolskiego: prosimy was wszystkich, abyście umieścili tę encyklikę w centrum swego życia, formacji i misji” – głosi dokument urzędu watykańskiego. Odwołuje się następnie do modlitwy „Ojcze nasz”, ponieważ bez otwarcia się na Ojca w niebie, nie istnieje solidna i trwała podstawa do bycia braćmi. „Jesteśmy braćmi, jeśli uznamy, że mamy wspólnego ojca” – podkreślili kardynał i arcybiskup.

Przypomnieli, że encyklika, napisana w momencie historycznym, który sam jego autor nazwał „godziną prawdy”, jest cennym darem dla każdej formy życia konsekrowanego, która, nie ukrywając wielu ran zadanych braterstwu, potrafi odnaleźć w niej korzenie proroctwa.

2021-01-27 19:28

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież założył kaftan huculski

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

grekokatolicy

Grzegorz Gałązka

Franciszek pozdrowił i złożył gratulacje czołowemu huculskiemu kapłanowi greckokatolickiemu z ukraińskiej Bukowiny ks. Walerijowi Syrotiukowi z okazji 25-lecia jego pożycia małżeńskiego. Duchowny wraz ze swą żoną byli 23 maja na audiencji ogólnej w Watykanie a po jej zakończeniu podeszli do papieża, krótko z nim porozmawiali, po czym podarowali mu kaftan ludowy i czapeczkę, tzw. keptar. Poinformował o tym na swej stronie w Facebooku zakonnik o. Teodor Dutczak.

Ks. Syrotiuk jest znany na Bukowinie nie tylko z działalności i posługi duchownej, ale też jako poeta, kompozytor щкфя scenarzysta filmowy i radiowy. Po audiencji podszedł wraz z żoną do Ojca Święty, wręczając mu ludowe okrycie, zwane "kresanią", która jest rodzajem kaftana i czapeczkę - keptar. Oba te przedmioty są bogato zdobione motywami ludowymi. Papież założył na ramiona "kresanię" i tak niecodziennie ubrany pozował do wspólnego zdjęcia z kapłanem i jego małżonką.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Pawlukiewicz: Po co jest Wielki Post?

2021-03-03 07:22

[ TEMATY ]

ks. Piotr Pawlukiewicz

Ewa Wiśniewska/Exodus Młodych

Wirtualne słuchanie kazań śp. ks. Piotra Pawlukiewicza odbywa się 21. dnia miesiąca

Wirtualne słuchanie kazań śp. ks. Piotra Pawlukiewicza odbywa się 21. dnia miesiąca

Fragment kazania ks. Piotra Pawlukiewicza na Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Tornielli: Irak oczekuje na Papieża jak dzieci na święto

2021-03-04 16:11

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek w Iraku

VATICAN NEWS

PAP

Dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii przytacza wypowiedź chaldejskiego patriarchy Babilonii kard. Luisa Sako, który przypomina, że losu chrześcijan nie należy oddzielać od losu innych Irakijczyków, ponieważ wszyscy ponieśli konsekwencje wojny i terroryzmu.

„Ta wizyta jest jak sen, który staje się rzeczywistością. A my jesteśmy jak dzieci, które przygotowują się na świętowanie. Od największych do najmniejszych spośród nas” – te słowa chaldejskiego patriarchy Babilonii, kard. Luisa Raphaela Sako, przekazane agencji Fides, w prosty sposób opisują rzeczywistość podróży, o której od dawna marzył Jan Paweł II, a którą obecnie realizuje Franciszek. Radosne i pełne wdzięczności twarze osób oczekujących na Biskupa Rzymu świadczą o tym, że ta podróż od dawna leży na sercu Papieżowi i Irakijczykom, nie tylko chrześcijanom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję