Reklama

Wiara

Ks. Michał Olszewski SCJ: Musimy wypowiedzieć wewnętrzną wojnę starszemu bratu w nas

– Musimy wypowiedzieć wewnętrzną wojnę starszemu bratu w nas. Musimy wypowiedzieć wojnę temu, który na miejscu Pana Boga postawił normy, nieskazitelność i brak miłości. Musimy mieć serce miłosiernego Ojca – mówił ks. Michał Olszewski SCJ w czasie spotkania „Serce w Serce z Jezusem”, które we wtorek odbyło się w Stadnikach. W ostatni wtorek stycznia Profeto wznowiło cykl spotkań ewangelizacyjnych „Serce w Serce z Jezusem”. Msza św. z modlitwą o uzdrowienie z kościoła w Stadnikach była transmitowana w radio i w internecie. W nabożeństwie, na sposób duchowy, wzięło udział kilka tysięcy osób z całego świata.

YouTube.com

Nawiązując do wspominanych w liturgii świętych Tymoteusza i Tytusa, ks. Karol Milewski SCJ w czasie homilii podkreślił, że najważniejszym narzędziem głoszenia Ewangelii jest człowiek. – Ewangelię głosi się z osoby na osobę – mówił i zwrócił uwagę, że takim narzędziem stał się św. Paweł, który głosił Ewangelię na różne sposoby – zakładał gminy chrześcijańskie, pisał listy do całych społeczności, ale też do pojedynczych uczniów.

– Wszyscy jesteśmy posłani do świata i nikt Jezusa Chrystusa nie głosi samotnie – mówił ks. Milewski zwracając uwagę, że autentyczność życia Ewangelią realizuje się w relacji z drugim człowiekiem. – Drugi człowiek jest dla mnie sprawdzianem tego, czy żyję tym, co głoszę – podkreślał.

Kapłan zauważył, że Jezus posyła uczniów do miejsc, do których sam zamierzał przyjść. – Chodzi o to, żebyśmy przygotowali drugiego człowieka na spotkanie z Jezusem. On jest najważniejszy, a głoszący Go człowiek jest tylko narzędziem – mówił ks. Milewski zwracając uwagę, że często w Kościele kłócimy się o rzeczy nieistotne, a zapominamy, że najważniejszy jest Jezus. – W tym co istotne ma być jedność. W tym co drugorzędne – dialog. W tym co trzecio– i czwartorzędne – dowolność. Naszym obowiązkiem jest przyjęcie Jezusa i Jego Ewangelii i niesienie pokoju każdemu, kogo spotkamy – zakończył.

Reklama

Po Mszy św. konferencję wygłosił ks. Michał Olszewski SCJ, który kontynuował cykl poświęcony przypo-wieściom rozpoczęty w czasie spotkań „Serce w Serce z Jezusem” jeszcze przed pandemią. Rozważania tym razem oparte były o przypowieść o synu marnotrawnym, a kapłan skupił się na postawie starszego z braci. – To jest rzeczywiście przypowieść o synu marnotrawnym, ale jest nim ten starszy – zwrócił uwagę ks. Olszewski i dodawał: – Patrząc współcześnie, starszy syn to jest taki porządny, praktykujący katolik, który – pomimo obostrzeń – co niedzielę chodzi do kościoła. Tych, którzy nie chodzą, ocenia surowo, przez swój pryzmat. Wyznacznikami w jego życiu duchowym jest moralność i zachowanie przepisów prawa, a nie Bóg czy drugi człowiek.

Kapłan zauważył, że miłosierdzie Boga przegrywa w życiu starszego syna z jego poprawnością i nieskazi-telnością. – Pogubienie młodszego syna jest jasne, miłosierdzie ojca też – one są nam znane z naszej co-dzienności. Ale to, co robi starszy syn często nam umyka. W jego religijnej doskonałości brakuje nawet miejsca na Boga, który przebacza – mówił podkreślając, że moralność w życiu człowieka nie może zastępować Boga, ale ma być owocem relacji z Nim. – Ten porządek w życiu starszego brata trzeba odwrócić. Moje życie z Panem Bogiem sprawia, że przestrzegam przykazań, pełnię uczynki miłosierdzia; odkrywam Boga w drugim człowieku, a nie oceniam czy zasługuje na moją pomoc ze względu na to, że jest poprawnym katolikiem – mówił ks. Olszewski zaznaczając, że starszy syn jest zamknięty na łaskę i karmi się brakiem miłości do ludzi i ciągle ich ocenia.

– Chodzi o to, żeby modlitwą uwielbiać Boga, a nie „być pobożnym”. Chodzi o to, żeby wypełniając przy-kazania pełnić wolę Pana Boga. Chodzi o to, żeby się spowiadać z naszych grzechów, by Bóg mógł nas uzdrowić, a nie, by dopełnić formalności – wskazywał twórca Profeto. – Musimy wypowiedzieć wewnętrzną wojnę starszemu bratu w nas. Musimy wypowiedzieć wojnę temu, który na miejscu Pana Boga postawił normy, nieskazitelność i brak miłości – mówił ks. Olszewski podkreślając, że człowiek musi w swoim życiu dać miejsce miłosierdziu okazując miłość Bogu i bliźniemu.

Reklama

– Otwórz swoje serce i zobacz ile braci, sióstr, znajomych w roli żebraka czeka u bram twego serca, abyś im wybaczył, podarował nowe ubranie, sandały na nogi i pierścień na palec, żebyś przygotował ucztę, „bo ten, który zaginął, odnalazł się” – mówił ks. Olszewski odwołując się do ewangelicznej przypowieści i modlił się, „abyśmy nigdy nie osądzali drugiego człowieka, abyśmy nigdy nie zbratali się wewnętrznie ze starszym synem, ale abyśmy mieli serce miłosiernego Ojca”.

„Spotkania Serce w Serce z Jezusem” organizowane przez Profeto będą się teraz odbywały w ostatnie wtorki miesiąca, ale ze względu na epidemię nie będzie można wziąć w nich udziału na żywo, ale połączyć się duchowo za pośrednictwem transmisji live w Radiu Profeto i kanale Profeto na YouTube.

2021-01-28 07:15

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikWielkopostny: Czego św. Józef może nauczyć nas w Wielkim Poście?

2021-03-03 21:30

[ TEMATY ]

Wielki Post

św. Józef

#NiezbędnikWielkopostny

Red.

Św. Józef - oblubieniec Maryi i zarazem prosty rzemieślnik, daje nam przykład pracy połączonej z modlitwą i życiem rodzinnym. W czym przykład św. Józefa może pomóc nam w odpowiednim przeżyciu pozostałego okresu Wielkiego Postu?

II Polski Synod Plenarny w dokumencie Powołanie do życia w małżeństwie i rodzinie przypomina: „Ciche życie Józefa, Maryi i Jezusa w Nazarecie wskazuje, jak rodzice i dzieci mogą jednoczyć się z Bogiem na najbardziej codziennych drogach, jak codzienność staje się szkołą Ewangelii i wprowadza na drogę uświęcenia. Od Świętej Rodziny czerpiemy lekcję życia rodzinnego, jego ewangelicznej prostoty i świętości. Od Rodziny z Nazaretu bierzemy też przykład gorliwej pracy zawodowej i domowej”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Bagdadzie: jesteśmy dziećmi jedynego Boga – to nasza najgłębsza tożsamość

2021-03-05 14:48

[ TEMATY ]

Franciszek w Iraku

facebook.com/EWTNVatican

Braterskie współistnienie wymaga zaangażowania opartego na najgłębszej tożsamości, jaką posiadamy – tożsamości dzieci jedynego Boga i Stwórcy. Mówił o tym papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym w Pałacu Prezydenckim w Bagdadzie.

W swoim pierwszym wystąpieniu na ziemi irackiej podziękował „za możliwość złożenia tej długo oczekiwanej i upragnionej wizyty apostolskiej” i za to, że mógł „przybyć do tej ziemi będącej kolebką cywilizacji ściśle związanej, poprzez patriarchę Abrahama i licznych proroków, z historią zbawienia i z wielkimi tradycjami religijnymi judaizmu, chrześcijaństwa i islamu”.

CZYTAJ DALEJ

Irak: papież otworzył w Bagdadzie Szkołę Sportu dla Pokoju

2021-03-06 12:28

[ TEMATY ]

szkoła

Irak

Franciszek w Iraku

Fr Ameer Jaje

Papież Franciszek w Iraku

Papież Franciszek w Iraku

W pierwszym dniu swego pobytu w Iraku 5 marca Franciszek przyjął w nuncjaturze apostolskiej w Bagdadzie przedstawicieli międzynarodowego programu wychowawczego Scholas Ocurrentes wraz z grupą zaangażowanych w niego młodych Irakijczyków.

Na zakończenie spotkania papież udzielił błogosławieństwa jego uczestnikom, co oznaczało także oficjalne rozpoczęcie działalności Szkoły Sportu dla Pokoju. Będzie ona działała w tym kraju przy poparciu miejscowego Ministerstwa Młodzieży i Sportu oraz Zawodowej Ligi Piłki Nożnej Hiszpanii i ma sprzyjać rozwojowi tego sportu na szczeblu podstawowym w Iraku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję