Reklama

Niedziela Łódzka

Bełchatów: Abyśmy byli jedno

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

W naszej archidiecezji od 18 do 25 stycznia obchodzony był Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tegoroczny Tydzień Modlitw miał miejsce pod hasłem zaczerpniętym z Ewangelii św. Jana: „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc“ .

Z powodu pandemii nieco skromnie, ale także w tym roku wierni z różnych wyznań spotykają się razem podczas ekumenicznych nabożeństw i słuchają homilii wygłaszanych przez przedstawicieli innych Kościołów.

Reklama

Z powodów sanitarnych ilość nabożeństw nie była duża, i miała miejsce tylko w większych kościołach. W niedzielę 24 stycznia w kościele stacyjnym z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność miało miejsce Bełchatowskie Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne o Jedność Chrześcijan.

W nabożeństwie oprócz wiernych i księży z sąsiednich bełchatowskich parafii wzięli udział także przedstawiciele samorządu miasta.

Eucharystii przewodniczył ksiądz dziekan oraz inni kapłani. W czasie mszy św. słowo do zebranych wygłosił Biskup Marek Izdebski z kościoła Ewangelicko – Reformowanego. Na początku Eucharystii bp Marek zapalił paschał znajdujący się przed ołtarzem.

Reklama

Ks. Biskup swoją homilię zaczął od wspomnienia i przypomnienia słów pochodzących z listu papieża Franciszka do Metropolity Łódzkiego abp Grzegorza Rysia , który był przeczytany w Katedrze z okazji 100 rocznicy powstania Archidiecezji Łódzkiej. Bp Marek po przeczytaniu powiedział do wiernych : ,,Kościół ma być zaczynem jedności dla całego świata’’. Następnie przypomniał słowa Jezusa, który porównuje wiernych i ich stosunek do nich do winnego krzewu, co można było usłyszeć podczas dzisiejszej Ewangelii w czasie Mszy Św. Ten tekst ewangelii św. Jana, który mówi o krzewie winnym jest tekstem przewodnim na cały Tydzień Modlitw. W trakcie homilii biskup Marek porównywał kościół właśnie do ewangelicznego krzewu winnego. Przekazał zgromadzonym i uświadomił im, że my uczniowie Chrystusa jesteśmy odpowiedzialni za ostateczny kształt tej jedności ,bez znaczenia jaką wielkość i podstawę ona ma. Ksiądz biskup przytoczył fragment Listu św. Pawła do Galatów: ,,Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie’’. Na temat tego fragmentu mówił do wiernych tymi słowami : ,,Te słowa są bardzo ważne i aktualne także dzisiaj i będą aktualne w przyszłości’’. Powtarzał, że wszyscy jesteśmy jednością, jesteśmy wybrani przez Jezusa. Refleksją wypływającą z tej homilii było pytanie i zapytanie samych siebie: Czy jesteśmy w stanie rzucić wszystko i tak jak Apostołowie iść za Jezusem Chrystusem, czy jest w nas taka gotowość? Ksiądz bp Marek głosząc naukę mówił: ,,Często czujemy się zagubieni, ale wiemy dobrze, że historia ma sens, ponieważ to Chrystus jest Panem tej historii’’. Dalej ukazał obraz tej historii, mówiąc, że nie jest ona ciemnym korytarzem, prowadzącym ku nicości, ale zostanie spełniona w dniu, kiedy Syn Boży powróci, aby cały świat uczynić miejscem Swej chwały. Ukazał zebranym , aby pomimo klęsk, katastrof, nieszczęść , pandemii ufać słowom, które mówi Jezus : ,,Jam zwyciężył świat’’, to one dają nadzieję. ,,Ten któremu dana jest wszelka moc na niebie i na ziemi, prowadzi nas przez zburzone morze naszego życia. Jesteśmy jego ludem, dziećmi obietnicy, ludem święty, królewskim kapłaństwem- On jest cząstką naszego dziedzictwa, naszego człowieczego losu’’ – powtarzał wiernym. Ukazał zebranym że Jezus chciał abyśmy byli apostołami i apostołkami pokoju- Jego pokoju, który różni się od tego występującego i danego od świata. W homilii bp podkreślił :,, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, jest i powinien być dla nas darem tej łaski i pojednania. Jeśli pojednamy się ze sobą my chrześcijanie to będzie to wielki dar dla świata.’’ Winniśmy być jedną wielka rodziną , bez względu na dzielące nas różnice, rodziną , która wyznaje , że Król Chwały- Jezus Chrystus zjednoczył nas rozproszonych w jedną owczarnie.- nauczał zgromadzonych.

Jesteśmy Bożymi Dziećmi a nie dziećmi tego świata – podkreślał ksiądz biskup niejednokrotnie.

,,Świat ma być początkiem nowego królestwa, a nie nową wieża Babel. Jako te latorośle krzewu winnego przynośmy owoce pokoju i pojednania, aby Król Chwały , który poślubił nas na wieki stał się królem wszystkich w wiecznym niebiańskim królestwie’’. – tego życzył zebranym na zakończenie nauki bp Marek.

Na koniec Eucharystii przed świecą paschalną została odmówiona modlitwa jubileuszowa.

2021-01-28 10:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert Chwały w Parznie

W Uroczystość Bożego Ciała Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie wraz z Bełchatowskim Stowarzyszeniem Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej SYJON organizują Koncert Chwały, który będzie transmitowany na żywo przez Internet. Oprawę muzyczną Koncertu Chwały zapewni Zespół Muzyczny SYJON z Bełchatowa oraz inni zaproszeni artyści.

Pragnieniem organizatorów jest dotrzeć do jak największej ilości osób spragnionych modlitwy i uwielbienia Pana Boga. Ponadto muzyczne uwielbienie ma dawać nadzieję i wzmacniać ducha narodu. Koncert będzie kultywował tradycję i kreował nowe wartości kultury muzycznej. Śpiewanie najpiękniejszych pieśni religijnych będzie tworzyło wyjątkowy klimat wieczoru Bożego Ciała. Koncert odbędzie się w PGE Giganty Mocy w Bełchatowie i będzie transmitowany o godzinie 20.00 poprzez profil na Facebooku Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie oraz przez profil Zespołu Muzycznego SYJON.

CZYTAJ DALEJ

W Trzebnicy będą dziękować za beatyfikację [Zaproszenie]

2021-04-22 14:42

Archiwum

O. Jordan

O. Jordan

Rodzina Salwatoriańska z Trzebnicy zaprasza na koncert dziękczynienia za beatyfikację ks. Franciszka Marii od Krzyża Jordana. Wydarzenie odbywać się będzie pod patronatem “Niedzieli Wrocławskiej”.

15 maja 2021 r. w bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie jest planowana beatyfikacja ks. Franciszka Marii od Krzyża Jordana (1848-1918), założyciela Salwatorianów i Salwatorianek. Uroczystościom będzie przewodniczył kard. Angelo De Donatis, wikariusz generalny Rzymu.

CZYTAJ DALEJ

Chrześcijańskie Forum Młodych

2021-04-23 09:44

[ TEMATY ]

spotkanie

V Chrześcijańskie Forum Młodych organizowane przez Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Soli Deo odbędzie się w dniu 24 kwietnia A.D. 2021 o godzinie 10:00.

Wydarzenie adresowane jest do studentów oraz maturzystów z całej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję