Reklama

Kościół

Abp Pizzaballa: pokój w Ziemi Świętej przyniosą inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego

Pozytywne zmiany, pokój i pojednanie między Izraelczykami i Palestyńczykami w Ziemi Świętej może nastąpić tylko dzięki inicjatywom społeczeństwa obywatelskiego. Jest o tym przekonany łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Karol Porwich/Niedziela

Przyznał on jednocześnie, że w tym procesie niewiele oczekuje od polityków. Potrzebni tu są bowiem „politycy silni i przekonani”, a tych obecnie brakuje, napisał hierarcha na łamach aktualnego numeru wydawanego w austriackim Linzu magazynu „Information Christlicher Orient”.

„Teraz jest odpowiedni moment na inicjatywy oddolne. My dostrzegamy, że takie inicjatywy powstają np. w szkołach, w parafiach, czy w innych instytucjach społecznych”, napisał patriarcha. Podkreślił, że decydujące znaczenie mają spotkania osobiste: „Muzułmanie, żydzi i chrześcijanie spotykają się razem, nie chodzi o politykę, nie prowadzą nieskończenie długich i nudnych debat, ale o to, by coś konkretnego wspólnie zrobić”.

Reklama

Jako przykład patriarcha wymienił takie inicjatywy, jak projekt „Ręka w rękę”, organizacja szkół mieszanych dla Izraelczyków i Palestyńczyków, czy „Dzieci bez granic”, w którym chodzi o to, aby najmłodsi członkowie obu narodów razem grali w piłkę nożną. Inna inicjatywa, to „Commander’s for Israel’s Security”, skupiająca ponad 200 emerytowanych oficerów izraelskich do generałów włącznie, którzy wspólnie ze swymi palestyńskimi kolegami opracowują projekty bezpieczeństwa.

Inne przykłady, to grupy nauczycieli żydowskich i arabskich współpracujących nad nowym ujęciem podręczników historii i geografii. Ponadto w Hebronie grupa kobiet muzułmańskich angażuje się w akcje przeciwko przemocy.

Patriarcha zdaje sobie sprawę, że w bliskim czasie nie będzie pokoju w Ziemi Świętej, „gdyż zbyt wiele krzywd nie zostało jeszcze odpokutowanych i zbyt wiele ran jeszcze się nie zagoiło”. Niemniej jednak uważa, że te inicjatywy mogą stworzyć nowe, pozytywne relacje i od podstaw zainicjować nowe procesy.

Podziel się cytatem

Reklama

Abp Pizzaballa od grudnia 2020 roku jest nowym patriarchą Jerozolimy – głową Kościoła rzymskokatolickiego w Izraelu, Palestynie, Jordanii i na Cyprze. Mniejszość chrześcijańska w regionie musi walczyć z wieloma wyzwaniami, sytuacja polityczna jest tylko jednym z wielu problemów. Mimo to patriarcha jest przekonany, że „chrześcijanie pozostaną”.

Jednocześnie zaapelował do chrześcijan na całym świecie, aby podejmować pielgrzymki do Ziemi Świętej, gdy tylko to będzie możliwe. „Pielgrzymki chrześcijańskie dają pracę i dochody wielu miejscowym chrześcijanom. Dzięki tej pracy wiele rodzin może żyć godnie. Przyjmowanie milionów pielgrzymów pozwala też doświadczyć powszechności Kościoła i daje możliwość dotknięcia tego Kościoła w Jerozolimie”, stwierdził patriarcha.

Podziel się cytatem

Magazyn „Information Christlicher Orient” wydawany jest przez Inicjatywę Chrześcijański Orient w Linzu. Celem tego austriackiego dzieła pomocy jest wspieranie licznych projektów prowadzonych przez Caritas w Jerozolimie, która podlega Patriarchatowi Łacińskiemu.

2021-01-28 20:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grób pański potwierdzona autentyczność

Niedziela Ogólnopolska 21/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Grażyna Kołek/Niedziela

O najważniejszym miejscu naszej wiary – Grobie Pańskim z o. prof. Stanisławem Narcyzem Klimasem OFM z Jerozolimy rozmawia ks. Jerzy Banak

KS. JERZY BANAK: – Ojcze Profesorze, mamy przed sobą blisko 500-stronicową księgę plus prawie 70 stron bibliografii. To pierwsze w literaturze światowej aż tak szczegółowe, obszerne i wnikliwe opracowanie historii Grobu Pańskiego – najświętszego miejsca dla wszystkich chrześcijan. Z polskiego oryginału powstaje już przekład angielski, zapowiada się też przekład na włoski i hiszpański. Skąd Ojca zainteresowanie tym tematem?

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję