Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bartnicky zagrał w Cieszynie. Koncert dostępny online

Zespół Bartnicky wystąpił w kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Ten koncert był inny od poprzednich – wykonawcy i publiczność spotkali się tym razem… wirtualnie. Premiera była transmitowana na Facebooku Cieszyńskiego Ośrodka Kultury.

[ TEMATY ]

kolędowanie

koncert online

Bartnicky

MJscreen COK Dom Narodowy

Zespół Bartnicky wystąpił w Cieszynie.

 Zespół Bartnicky wystąpił w Cieszynie.

Ponieważ nie możemy być razem w kościele, to chociaż w ten sposób – wirtualnie – chcemy się z wami dzielić radością, głosić ją i przekazywać, że Bóg się narodził, że ponownie możemy przeżywać tę tajemnicę. Życzymy, abyście w słowach kolęd odnaleźli Jezusa i aby ta radość towarzyszyła wam w waszych domach – powiedział wikariusz parafii ks. Jakub Kuliński, witając publiczność zgromadzoną online na koncercie.

Reklama

Zespół Bartnicki zagrał i zaśpiewał w cieszyńskiej świątyni tradycyjne polskie i czeskie kolędy oraz pastorałki. Utwory miały oryginalny charakter – łączyły w sobie nowoczesne brzmienie z nutą góralską i folkowymi klasycznymi instrumentami. Śpiewał je lider zespołu Bogdan Bartnicki, skrzypek i wokalista urodzony na Zaolziu.

Występ można oglądać cały czas na Facebooku Cieszyńskiego Ośrodka Kultury, który to ośrodek prowadził transmisję również innych internetowych koncertów. W ramach cyklu Domowe Granie wystąpiła Ela Kożuchowska w towarzystwie Kuby Walusia i Michała Kasztury, duet ARPA, czyli Arkadiusz Wiech (gitara klasyczna) i Paweł Stępień (flet poprzeczny) oraz Agnieszka Kawulok TRIO. A w ramach cyklu Przedsionek Raju popularyzującego muzykę dawną zaprezentowano koncert online: „Vivaldi i wiolonczele”.

O koncercie pisaliśmy również w Niedzieli na Podbeskidziu nr 3 na 17 stycznia.

2021-01-29 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tony dobroci. Wnoszą radość i nadzieję

[ TEMATY ]

koncert online

Bartłomiej Stefko

Młodzi muzycy podczas koncertu.

Młodzi muzycy podczas koncertu.

Grupa młodych wolontariuszy z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej zapragnęła pomagać potrzebującym, wykorzystując swoje pasje, talenty i umiejętności zdobywane podczas nauki. Postanowili organizować koncerty i akcje charytatywne po to, by – jak sami mówią – szerzyć dobro i wywoływać uśmiech na twarzach wszystkich ludzi. Niedawno zrealizowali projekt „Tony dobroci” z przesłaniem radości i nadziei.

Szkolny Wolontariat działa od 2019 r., a jego główną organizatorką i prezesem jest Magdalena Przemyk. W okresie przedświątecznym 2019 r. młodzi ludzie przygotowali świąteczny koncert charytatywny „Dużo przyjemności dla MIŁOŚCI”, z którego cały dochód przeznaczyli na paczki świąteczne dla potrzebujących. Oprócz tego odwiedzali Dom Nauczyciela w Bielsku-Białej oraz zorganizowali zbiórkę na rzecz bielskiego schroniska dla zwierząt.

CZYTAJ DALEJ

Znak obecności Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Słowo, które Pan daje nam na 17. niedzielę w ciągu roku, rozpoczyna się sceną zaczerpniętą z religijności Izraela Starego Testamentu. Nieznany z imienia człowiek z Baal-Szalisza przynosi prorokowi Elizeuszowi chleb z pierwocin tamtego roku: „dwadzieścia chlebów jęczmiennych i świeże zboże w worku”. Gdyby nie to, że chodzi o chleb pierwocinowy, można by przyjąć, że to tylko prezent złożony w celu zaspokojenia głodu. Bliższe wyjaśnienie sensu tego czynu podaje nam Katechizm Kościoła Katolickiego, przypominając, że w Starym Przymierzu taki dar ofiarowywano na znak wdzięczności wobec Stwórcy. W kontekście Wyjścia z Egiptu ten czyn otrzymał również nowe znaczenie: niekwaszony chleb, który Izraelici spożywają co roku w święto Paschy, upamiętnia pośpiech wyzwalającego wyjścia z Egiptu (por. n. 1334).

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję