Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Abp Ryś na jubileusz 90-lecia parafii: budowaliście ten Kościół by Jezus mógł tutaj do was mówić!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Po co jest ta wspólnota? Po co jest ten Kościół? Czemu go wybudowaliście? Właśnie po to, by Jezus mógł przyjść tutaj i mówić, i żeby z tego, Jego przepowiadania rodziła się wiara. Ciągle nowa wiara i odnowiony, zmieniony człowiek, ale poddany temu Słowu i co raz bardziej poznający moc tego Słowa! Parafia to jest wspólnota uczniów Jezusa, wspólnota słuchających Jezusa. On ma być tutaj u siebie! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Dokładnie 90 lat temu biskup Wincenty Tymieniecki – pierwszy ordynariusz diecezji łódzkiej – powołał do istnienia parafię pw. św. Jana Chrzciciela w Łodzi na Złotnie. Z tej okazji w niedzielę 31 stycznia odbyły się uroczystości jubileuszowe, którym przewodniczył arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś.

Reklama

W słowie powitania ks. Stanisław Haładaj – proboszcz parafii – zaprezentował krótko historię powstania i działalności parafii na Złotnie. Wskazał na to, że parafianie – prawdziwe tworzą rodzinę parafialną, a to widoczne jest w dziełach zarówno tych duchowych jak i materialnych. Jako przykład zaangażowania parafian wskazano drugą świątynię, którą w minionych latach - dzięki zaangażowaniu wiernych - pobudował ks. Marek Rzeźnicki – dziś już emerytowany proboszcz parafii.

- Przy jubileuszach jest zawsze tak, że pada bardzo wiele różnych słów i za pewne każde z nich jest ważne ,bo płynie z serca, płynie od ludzi, którzy czują się związani z tym miejscem, ze wspólnotą, która przeżywa jubileusz. – mówił w homilii arcybiskup Grzegorz. - Najważniejsze Słowo na ten jubileusz to Słowo Jezusa. Kościół jako całość, ale także każda ze wspólnot w Kościele jest po to, by się mogło nieustannie wydarzać to, o czym słyszeliśmy w dzisiejszym Słowie. – zaznaczył kaznodzieja.

Łódzki pasterz zwrócił uwagę na to, że - w centrum każdej parafii jest Jezus, który przychodzi, by nauczać! Jego Słowo w słuchacz rodzi wiarę. Wiara jest odpowiedzią na Słowo. Bóg przemawia do nas odwiecznie, ale w ostateczny sposób przemówił do nas przez Syna. To jest przestrzeń spotkania każdego z was, i was razem jako wspólnoty z Bogiem, który przychodzi do was ze swoim Słowem. – podkreślił arcybiskup Grzegorz.

Reklama

- Macie taki wielki krzyż w swoim ołtarzu, on jest po to, by wiedzieć, że ten, który stąd przemawia jest tym, który za was umarł! Każde słowo, które pada od Niego jest słowem, za którym idzie takie doświadczenie miłości, i taki autorytet miłości, i władza miłości – życia oddanego. – dodał.

Przed błogosławieństwem kończącym uroczystości jubileuszowe odśpiewano hymn Te Deum laudamus, a przedstawiciele parafii podziękowali metropolicie łódzkiemu za obecność i modlitwę zapewniając o swojej modlitwie. W odpowiedzi ksiądz arcybiskup zwrócił uwagę na to, że – dziś jestem pod wrażeniem spotkania z wami. Nie trzeba być z wami długo, by zobaczyć jaką tworzycie wspólnotę i to co uderza w tym zgromadzeniu to jest to, że potraficie milczeć także że słychać ciszę jak i to, że potraficie klaskać. – zauważył.

2021-02-01 08:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piotrków Trybunalski: Zaproszenie do Matki Bożej Śnieżnej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

Uroczystości Odpustowe ku czci Patronki Matki Bożej Śnieżnej, które będziemy przeżywali w niedzielę 1 sierpnia 2021 r odbędą się w świątyni u Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunlaskim.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję