Reklama

Festiwal Muzyki Pozytywnej, czyli po prostu dobrej

Z ks. Arkadiuszem Rosińskim rozmawiał Marcin Woźniak
Edycja gnieźnieńska 21/2002

W piątek 3 maja w swój kolejny, trzeci już rejs wyruszył Festiwal Muzyki Pozytywnej "B-Arka". W bieżącym roku zawinie on do sześciu portów. Na dobry początek - Żnin, gdzie w ubiegłym roku odbył się największy z B-Arkowych koncertów. Na terenie naszej archidiecezji odbędą się jeszcze dwa koncerty - w Bydgoszczy i Wągrowcu. " B-Arka" popłynie także na niewielkim odcinku swą pierwotną trasą - wzdłuż Noteci do Czarnkowa i Wielenia. Dotrze także bardzo daleko w górę Wisły - do Płocka. Szczegóły programu w Internecie na stronie www.mateusz.pl\\goscie\\barka.html. My natomiast rozmawiamy z kapitanem " B-Arki" - ks. Arkadiuszem Rosińskim.

MARCIN WOŹNIAK: - Jak zrodził się pomysł festiwalu " B-Arka"?

KS. ARKADIUSZ ROSIŃSKI: - Pomysł zrodził się w związku uroczystościami ku czci św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży, w 1999 r. W Nakle nad Notecią przygotowaliśmy wówczas cały tydzień różnych spotkań dla młodzieży i finałem tego tygodnia miał być koncert muzyki chrześcijańskiej. Szukaliśmy oryginalnego miejsca, w którym można by taki koncert urządzić. No i z pomocą ówczesnego Prefekta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej wpadliśmy na pomysł statku rzecznego wraz z barką, który okazał się być wdzięczną sceną muzyczną.

- Dlaczego w nazwie pojawiło się sformułowanie "Festiwal Muzyki Pozytywnej", a nie na przykład "Chrześcijańskiej"?

- Różnie się mówi odnośnie do muzyki chrześcijańskiej. Niektórzy używają sformułowania "muzyka chrześcijan". Osobiście znam wielu muzyków, którzy są chrześcijanami, a nie wykonują muzyki z przesłaniem religijnym. Jeden z nich kiedyś, podczas rozmowy, zwrócił mi na to uwagę, że w zasadzie on poprzez dźwięki, chociaż gra np. muzykę jazzową, i nie ma tam ani jednego słowa wprost o chrześcijaństwie, czy ewangelicznym przesłaniu, chce również oddawać swój stosunek do świata i Boga. Dlatego użyliśmy takiego pojęcia. Jako "muzykę pozytywną" rozumiem przede wszystkim muzykę dobrą, która aspiruje gdzieś do roli sztuki, a przy tym wynosi człowieka do góry, czyli nastraja na różnego rodzaju pozytywne wartości. Bo można dziś mówić również o muzyce negatywnej - takiej, która np. pozbawia człowieka jakiejkolwiek nadziei, czy też wprost propaguje zło.

- "B-Arka" pływa już od kilku lat. Można by więc chyba pokusić się o jakieś krótkie podsumowanie tego, co dotychczas udało się osiągnąć.

- Moją największą radością jest to, że ten festiwal nieustannie się rozwija, że wciąż rodzą się nowe pomysły - przede wszystkim na ewangelizację. I to nie tylko podczas koncertu, ale także w dni, czy godziny poprzedzające Festiwal. W zeszłym roku hasło Festiwalu brzmiało: Anioły do mnie wysyłaj i np. w niektórych miejscowościach zapraszano na koncert poprzez kartki z aniołami. Była też specjalna grupa ewangelizacyjna, która chodziła po mieście i zapraszała poprzez malutkie papierowe aniołki. Ważne jest w tym wszystkim zaangażowanie młodych ludzi, bo oni wtedy czują, że jest to ich impreza i z takim Festiwalem identyfikują się. Młodzież wnosi swoje własne pomysły. Ja sam, czy moi współpracownicy księża moglibyśmy po prostu na niektóre rzeczy nie wpaść. Natomiast młodzi podsuwają bardzo ciekawe rozwiązania i z tego rodzi się coś, myślę, wartościowego.

- Na pokładzie "B-Arki" zagościło już wielu znanych artystów identyfikujących się z chrześcijaństwem. Czy może Ksiądz przypomnieć, kogo jak dotąd mieliśmy okazję usłyszeć?

- Ja jestem cały czas pod wrażeniem koncertu Ewy Urygi, który odbył się dwa lata temu w Nakle nad Notecią. Była to jedna z pierwszych prezentacji jej nowego repertuaru muzyki gospel. W moim odczuciu był to najlepszy koncert na "B-Arce", aczkolwiek bardzo częstym i równie wartościowym gościem jest Tomek Kamiński, który gościł u nas już czterokrotnie, w różnych miejscowościach. Gościliśmy również Tomka Żółtko, Beatę Bednarz i Natalię Niemen z zespołem "New Life M".

- Obok sław występowali także artyści lokalni. Jakie to miało znaczenie dla Festiwalu?

- Założenie było takie, żeby również promować dokonania muzyków z danej miejscowości, a przede wszystkim, żeby dać nadzieję młodym twórcom, że mogą podzielić się tym, co robią. Oczywiście, staraliśmy się dobierać wykonawców tak, by były to zespoły dobre... Myślę, że o to przede wszystkim chodziło - żeby dać tym ludziom szansę wystąpienia na większej scenie.

- W bieżącym roku formuła Festiwalu uległa pewnym zmianom. Może więc kilka słów o tym?

- Wpadliśmy w tym roku na pomysł, żeby zaprezentować różne polskie festiwale piosenki religijnej czy muzyki chrześcijańskiej. Dlaczego? Dlatego, że media świeckie rzadko informują o takich festiwalach. Często piosenka religijna kojarzy się w pewnych środowiskach jako coś bardzo pobożnego, a przy tym prymitywnego. Chodzi o pokazanie, jak wiele Kościół w Polsce robi dla muzyki chrześcijańskiej. Drugi argument - od wielu lat zajmuję się sam różnymi zespołami i wiem, że jest również taki problem, że czasami młodzież wkłada maksimum serca i wysiłku w to, żeby stworzyć materiał, ale tym materiałem mało kto interesuje się. Pamiętam reakcję jednego z zespołów, które zaprosiliśmy, laureata jednego z polskich festiwali. Kiedy zadzwoniłem do nich i zapytałem, czy mogliby wystąpić na "B-Arce", odpowiedź brzmiała: "No, wreszcie komuś jesteśmy potrzebni! Sześć miesięcy nie mieliśmy żadnego koncertu, aczkolwiek cały czas pracujemy". Myślę, że gwiazdy tzw. "pierwszej ligi" jakoś sobie poradzą. Natomiast trzeba też otoczyć opieką i dać szansę tym, którzy próbują się wybić.

- Czy są już jakieś pomysły odnośnie do kolejnych edycji Festiwalu?

- Pomysłów jest wiele. Być może sprawdzi się tegoroczna formuła "B-Arki" i może to rozwiniemy, ale chcielibyśmy jeszcze bardziej pójść w kierunku ewangelizacyjnym, aby "B-Arce" towarzyszyły różnego rodzaju imprezy. Na przykład w tym roku jeszcze w Wągrowcu jest przewidziana część dla dzieci oraz pokaz modeli motorowodnych. Jeden z naszych lektorów jest Mistrzem Świata w jednej z kategorii i pragniemy ten atut wykorzystać, a przy okazji pokazać, na czym ten sport polega. Chcielibyśmy, żeby takich właśnie imprez towarzyszyło "B-Arce" jak najwięcej, żeby było to wydarzeniem w danej miejscowości, a koncert, żeby był ukoronowaniem.

- Bóg zapłać za rozmowę.

„Babcia pątniczka” z Włoch już na Jasnej Górze

2019-08-21 18:46

it / Jasna Góra (KAI)

95-letnia Emma Morosini, Włoszka, która wybrała się w samotną pieszą pielgrzymkę na Jasną Górą pokonując ok. 1 tys. jest już u celu. - Ostatnie owoce mojego życia: modlitwę o pokój na świecie, za kapłanów i młodych chciałam przynieść tutaj Matce Bożej - powiedziała pątniczka, która do częstochowskiego Sanktuarium dotarła późnym po południem. Pierwsze kroki skierowała przed Cudowny Obraz, gdzie długo się modliła a potem spotkała się z Paulinami. Przeor klasztoru ucałował jej ręce i podziękował za pielgrzymi trud ofiarując ryngraf Jasnogórskiej Pani i różaniec.

BPJG

Zapytana skąd pomysł na tak szaloną w jej wieku wyprawę odpowiedziała, że jest to realizacja jej postanowień. - Od 25 lat jestem w drodze, od dnia kiedy zostałam cudownie uzdrowiona. Postanowiłam sobie, że każdego roku przez trzy miesiące będę pielgrzymować i tak od 70. roku mojego życia trzy miesiące jestem w drodze - podkreśliła pątniczka. Pierwszym sanktuarium, które nawiedziła było Lourdes a potem Fatima. Teraz przyszła pora na Jasną Górę.

- Pomyślałam, że te ostatnie owoce mojego życia chcę przynieść Matce Bożej tutaj, modlitwę o pokój na świecie, za kapłanów i za młodzież. To są najważniejsze intencje, które możemy zawierzyć tylko Maryi - wyznała. Podkreśliła, że „to taka malutka kropelka, którą może dodać do oceanu”.

- To mnie uszczęśliwia, że mogę tu być, w tym Sanktuarium, które kocham – podkreśliła.

- Chcę podziękować Dziewicy Maryi za to, że mnie tu wezwała, to Jej wołanie sprawiało, że nawet kiedy byłam zmęczona wieczorem, to przychodził nowy dzień i znowu nowe siły. To jest piękne doświadczenie odkryć, że Matka Boża trzyma Cię za rękę i mówi „dawaj dalej”, jeszcze kroczek - wyznała Emma Morosini.

Pątniczka wyraziła wielką wdzięczność wszystkim, którzy się za nią modlili.

- To bardzo ważne, by mieć przyjaciół, którzy się za Ciebie modlą, nie ma pielgrzymowania, pokonywania drogi, trudności, bez modlitwy, bez niej to „nie wychodzi”.

Niestrudzona kobieta opowiadała o różnych „przeszkodach” w drodze. - Czasem było tak, że robiłam cztery kroki i musiałam się zatrzymać. Zawsze wtedy pojawiał się człowiek – anioł, który pomagał. Pytałam się mądrego kapłana czy mogę pielgrzymując tę pomoc przyjmować a on odpowiedział: „ty masz swoje lata, Matka Boża zna twój wiek i nie wolno ci odmawiać, gdy ktoś zaoferuje pomoc”.

- Ta pomoc była wielka – przekonuje i dodaje: „myślałam, że dotrę na Jasną Górę na koniec roku, robiąc te cztery kroki i postój, ale dzięki życzliwym ludziom udało się dotrzeć już teraz”.

Z uśmiechem wspomina, że dziękuje za pomoc wielu osobom, także polskim policjantom. - Kiedy pomyliłam drogę i poszłam w innym kierunku na trasie, to zaoferowali swoją pomoc przez podwiezienie służbowym samochodem i wyprowadzenie na właściwą drogę – podkreślała.

Wyznawała, że Maryja jest dla niej jak mama. - Nie mam już nikogo z bliskich na świecie i dlatego jestem Jej córką i Ona mnie prowadzi – stwierdziła.

Zapytana o przesłanie płynące z dziś z Jasnej Góry odpowiedziała z przekonaniem: „chciałabym byście mieli zaufanie i wiarę, że Matka Boża wszystkich kocha, mądrych i głupich, że jest Matką a Matka kocha bardziej trudne dzieci. Ufajcie, bądźcie pewni, że Matka Boża nas kocha”. – Zaufanie, wiara, módlcie się, módlcie się – mówiła.

Włoszka wyruszyła ze swego rodzinnego miasta Castiglione delle Stiviere nad jeziorem Garda. W samotnej pielgrzymce na Jasną Górę miała do pokonania ok. 1000 km. Jej znakiem rozpoznawczym jest pomarańczowa, odblaskowa kamizelka, jasny kapelusz i różaniec. Prowadzi za sobą niewielki wózek, w którym ma wszystko, co niezbędne w drodze. Na noclegi zatrzymywała się w różnych miejscach, domach prywatnych, parafiach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Kaszak: Cóż złego zrobiła Wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli

2019-08-25 22:24

jc / Częstochowa (KAI)

"Niestety, z bólem i trwogą musimy stwierdzić, że Maryja, Matka Boga Najwyższego i nasza ukochana Matka, na naszej polskiej ziemi jest obrażana, i to poprzez profanację cudownego, od wieków świętego dla wielu Polaków Jej wizerunku ‒ obrazu Matki Bożej Częstochowskiej" – mówił biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak w homilii wygłoszonej na Jasnej Górze w przeddzień uroczystości NMP Częstochowskiej.

M. Sztajner/Niedziela

Odnosząc się do niedawnych wydarzeń biskup podkreślał, że "jesteśmy świadkami podejmowania dalszych akcji przeciwko najukochańszej osobie, jaką Jezus miał na ziemi. Są to działania wyjątkowo haniebne i groźne, niosące ze sobą bardzo konkretne konsekwencje ‒ karę Bożą".

Zobacz zdjęcia: Procesja z Obrazem Matki Bożej z Archikatedry Częstochowskiej na Jasną Górę

- W trosce o szacunek dla naszej Królowej i o dobrobyt naszej ukochanej Ojczyzny nie możemy milczeć, tylko na rożne sposoby musimy wyrażać swój sprzeciw przeciwko tym skandalicznym zachowaniom oraz podejmować czyny pokutne, by zadośćuczynić Panu Bogu za bluźnierstwa wobec Maryi i Jego osoby - podkreślał.

"Pytamy autorów i uczestników ataków na Przenajświętszą Panią: Cóż złego zrobiła Wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli. Maryja jest Matką Boga i naszą ukochaną Matką, którą bardzo szanujemy. Tymi haniebnymi czynami obrażacie także nasze uczucia religijne. Dlatego nie ma i nigdy nie będzie naszego przyzwolenia na takie niedopuszczalne zachowanie" - pytał bp Kaszak.

Nawiązując do orędzia Matki Bożej z Fatimy, wzywał do praktykowania wynagradzającego nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Podkreślał, że w zaistniałej sytuacji katolikom nie wolno milczeć – muszą stanowczo przeciwstawiać się moralnie złym działaniom oraz brać w obronę tych, którzy w trosce o dobro Polski głoszą prawdę o zagrożeniach ideologii LGBT.

W tym kontekście przypomniał osobę abp. Marka Jędraszewskiego. Zachęcał też rodziców do podpisywania deklaracji sprzeciwiającej się wychowywaniu dzieci zgodnie z ideologią LGBT.

"Jasnogórska Pani, wspieraj nas, abyśmy byli w stanie naszymi modlitwami i ofiarami wynagrodzić Bogu bluźnierstwa, jakich doznaje On od ludzi. Pomóż nam uśmierzyć sprawiedliwy gniew Boży, do którego sami zmuszamy Stwórcę grzechem i nieposłuszeństwem, bo kiedy zapłonie jego ogień, nikt i nic się nie ostoi" – zakończył homilię bp Kaszak.

25 sierpnia w południe na Jasną Górę przybyło ponad tysiąc pielgrzymów z Zagłębia Dąbrowskiego. To druga część diecezjalnej pielgrzymki – 13 sierpnia do Częstochowy weszło prawie 1500 osób z regionu olkuskiego. Obu pielgrzymkom towarzyszył na trasie biskup Grzegorz Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem