Reklama

Niedziela Częstochowska

Ikona, która promieniuje szczególnym światłem

– Ofiarowanie Jezusa w świątyni jest wymowną ikoną całkowitego oddania swego życia Chrystusowi w ludziach. Kościół przez waszą obecność w świecie i cichą służbę kontempluje przemienione oblicze Chrystusa, by utwierdzić w wierze, nadziei i miłości – mówił abp Wacław Depo 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Czterdzieści dni po Bożym Narodzeniu, 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, osoby życia konsekrowanego i wierni wraz z Maryją przedstawili Jezusowi swoje życie oraz wydarzania, które je stanowią. Te wszystkie sprawy złożyli na ołtarzu, a abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. z udziałem delegacji poszczególnych domów zakonnych oraz wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie. Wśród koncelebransów byli m.in. bp Andrzej Przybylski i o. Andrzej Konopka OP, kierownik Referatu Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Archidiecezji Częstochowskiej.

Zobacz zdjęcia: Święto Ofiarowania Pańskiego w bazylice archikatedralnej w Częstochowie

Metropolita częstochowski w homilii wyjaśniał znaczenie wejścia Pana do swojej świątyni, a także życia według rad ewangelicznych, które jest osobistą odpowiedzią na miłość Boga. – Jezus bez żadnej różnicy stał się uczestnikiem naszego życia, aby przez śmierć pokonać tego, który dzierży władzę nad śmiercią, to jest diabła – powiedział abp Depo.

Reklama

Z radością i wdzięcznością zwrócił się do osób konsekrowanych: – To rady czynią was znakiem proroczym tego świata, pokazują prymat Boga w ludzkim życiu, aby odnaleźć sens swojej ofiary miłości. Na wzór Chrystusa jesteście i będziecie znakiem sprzeciwu i znakiem oddania na fundamencie ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana.

Wspólnota Kościoła modliła się w intencji osób żyjących według rad ewangelicznych, ponieważ od 1997 r. 2 lutego jest obchodzony ustanowiony przez św. Jana Pawła II Dzień Życia Konsekrowanego, a ci, którzy oddali swoje życie na służbę Bogu i ludziom w zgromadzeniach zakonnych, stowarzyszeniach życia apostolskiego i instytutach świeckich, odnowili swoje śluby.

Metropolita częstochowski 2 lutego przeżywa 9. rocznicę ingresu do bazyliki archikatedralnej, a Kościół częstochowski dziękuje Bogu za dar jego gorliwej służby. W duchu wdzięczności bp Przybylski powiedział, że przed metropolitą częstochowskim stoi odpowiedzialne zadanie wprowadzenia Kościoła częstochowskiego w drugi wiek jego istnienia (diecezja powstała w 1925 r.). Arcybiskupowi Wacławowi życzył: – W ręce św. Józefa składamy Kościół częstochowski, a przede wszystkim posługę Księdza Arcybiskupa. Niech św. Józef wyprasza to ojcowskie serce, aby było pełne miłości do Boga w Maryi, by uczyło posłuszeństwa Duchowi Świętemu, by było sercem odważnym, twórczym i opiekuńczym. Dziękując za Twoją posługę, niech Pan Bóg błogosławi, a św. Józef wyprasza wszystkie potrzebne łaski.

2021-02-02 21:16

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz na wakacjach

Niedziela małopolska 34/2010

[ TEMATY ]

ksiądz

wakacje

Karol Porwich/Niedziela

Każdemu należy się wypoczynek - także kapłanom. W wielu naszych parafiach słyszymy w wakacje, by nie zapominać o Bogu. To hasło dotyczy przede wszystkim obecności na Mszach św., ale także pewnego moralnego poluzowania, które można zaobserwować na rozmaitych turnusach wczasowych, kolonijnych, czy sanatoryjnych. Wszystkie te sprawy nie dotyczą jedynie świeckich, ale także kapłanów, którzy poza tym, że naznaczeni wyjątkowym sakramentem - są takimi samymi ludźmi jak świeccy...

CZYTAJ DALEJ

Uszczęśliwieni duchem wiary

2021-07-24 10:58

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymi właśnie zakończyli nabożeństwo drogi krzyżowej

Pielgrzymi właśnie zakończyli nabożeństwo drogi krzyżowej

Grupa wiernych z Jordanowa Śląskiego i okolic udała się na pielgrzymkę do Lichenia i Kalisza.

W czasie tej autokarowej pielgrzymki nie zabrakło akcentów modlitewnych, które miały na celu pobudzać ducha wiary i wspólnotowości;

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję