Reklama

Niedziela Legnicka

Parafianie pamiętają o zmarłym proboszczu

Są ludzie, którzy na stałe zapisali się w naszej pamięci zbiorowej i indywidualnej, i odcisnęli swój ślad.

2021-02-08 07:24

Artur Grabowski

Mszy św. przewodniczył obecny proboszcz ks. Bogusław Wolański

Mszy św. przewodniczył obecny proboszcz ks. Bogusław Wolański

Tak właśnie jest ze śp. ks. Józefem Zarembskim, legendarnym proboszczem parafii w Olszynie, którego 40. rocznicę śmierci i 120 rocznicę urodzin obchodzono 4 lutego br.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele parafialnym w Olszynie, którą tradycyjnie już w pierwszy czwartek każdego miesiąca prowadzi Bractwo Świętego Józefa. Po modlitwie była okazja na chwilę refleksji i wspomnień o śp. ks. Józefie Zarembskim, który był proboszczem w Olszynie w latach 1955-1981. Wszystko ilustrowane zdjęciami.

Reklama

- Kiedy przeglądam dokumenty znajdujące się w naszej kancelarii napotykam słowa spisane ręką ks. Józefa Zarembskiego. Dzięki jego duszpasterskiej trosce o dobro duchowe powierzonej jego pieczy wspólnoty mamy także dekrety podpisane przez Sługę Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego, z którym ks. Józef znał się osobiście od czasów seminarium duchownego we Włocławku i właśnie pod jego okiem rozwijał swoje kapłańskie powołanie - wspominał podczas Eucharystii ks. Bogusław Wolański.

W modlitwie uczestniczyli także przedstawiciele rodziny ks. Józefa, którzy podziękowali za tę nieustającą wdzięczność i modlitwę.

Ks. Józef Zarembski urodził się 12 stycznia 1911 roku w Sokolej Górze, na kapłana wyświęcony został 20 czerwca 1937 roku we Włocławku. Przed II wojną światową pełnił funkcje notariusza Sądu Biskupiego w Kurii Biskupiej we Włocławku i wychowawcy szkól średnich tej diecezji. W czasie wojny związał się z Armia Krajową, za co był mocno szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa w latach powojennych. Był wykładowcą języka łacińskiego w Arcybiskupim Seminarium Duchownym we Wrocławiu i od 1951 roku proboszczem w parafii pw. św. Jacka we Wrocławiu-Swojczycach. Probostwo w Olszynie objął 7 maja 1955 roku w trudnym okresie kształtowania się polskiego życia społecznego i religijnego na tzw. Zachodnich Ziemiach Odzyskanych. Ks. Zarembski odszedł po nagrodę do Pana 4 lutego 1981 roku po długiej i ciężkiej chorobie.

Reklama

Więcej w kolejnym wydaniu Niedzieli legnickiej

Foto


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro II Niedziela Wielkiego Postu – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami

2021-02-27 08:01

[ TEMATY ]

misje

fotolia.com

Od 2005 r. w II niedzielę Wielkiego Postu każdy z nas może wspomóc misjonarzy na drodze specjalnej zbiórki. Niedziela ta jest obchodzona jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Zwana jest też Niedzielą "Ad Gentes". Z tej okazji we wszystkich wspólnotach parafialnych w Polsce odbędzie się zbiórka na fundusz misyjny. W ubiegłym roku z tego funduszu ponad 1,4 mln zł trafiło do rąk misjonarek i misjonarzy. Dzięki hojności wiernych w Polsce misjonarze zrealizowali 99 projektów ewangelizacyjnych, edukacyjnych, medycznych i charytatywnych na kwotę 470 tys. zł.

Żyjmy Eucharystią

CZYTAJ DALEJ

24 godziny dla Pana: On przebacza wszystkie twoje grzechy

2021-02-26 16:57

[ TEMATY ]

Wielki Post

24 godziny dla Pana

papież Franciszek

Vatican News

Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji wydała nowy zbiór wskazań duszpasterskich, które mogą pomóc parafiom oraz wspólnotom chrześcijańskim w przeprowadzeniu inicjatywy wielkopostnej „24 godziny dla Pana”. Jest ona przewidziana w tym roku na 12 i 13 marca. Jej hasłem są słowa: „On odpuszcza wszystkie twoje winy”. Niezależnie od trwania pandemii papież Franciszek ustalił, że również w tym roku „24 godziny dla Pana” odbędą się przed czwartą niedzielą Wielkiego Postu.

Aby podjąć tę inicjatywę należy zadbać o to, aby w piątek wieczorem, 12 marca oraz przez całą sobotę 13 marca otwarty był kościół. Trzeba w tym czasie umożliwić wiernym przystąpienie do spowiedzi, najlepiej podczas prowadzonej równolegle adoracji Najświętszego Sakramentu. Wydarzenie można rozpocząć w piątek wieczorem od nabożeństwa Słowa Bożego przygotowującego do sakramentu pojednania, a zakończyć celebracją świątecznej Eucharystii w sobotę po południu.

CZYTAJ DALEJ

Piotr Żyła mistrzem świata!!!

2021-02-27 18:16

[ TEMATY ]

skoki narciarskie

PAP/Grzegorz Momot

Piotr Żyła zdobył złoty medal mistrzostw świata na normalnej skoczni w Oberstdorfie. Drugie miejsce zajął Niemiec Karl Geiger, a trzecie Słoweniec Anze Lanisek. Piąty był broniący tytułu Dawid Kubacki.

Żyła prowadził już po pierwszej serii. W drugiej nie zmarnował szansy i wyprzedził Geigera o 3,6 pkt. Lanisek stracił do zwycięzcy 7,3 pkt.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję