Reklama

20-lecie Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

WOJCIECH SKRODZKI
Niedziela Ogólnopolska 22/2000

Wystawą Świadectwo wspólnoty Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zamanifestowało swoje dwudziestolecie. Właśnie zamanifestowało, gdyż zjawiskiem zdumiewającym jest bogactwo i wielka klasa zbiorów zarówno dawnej sztuki sakralnej, jak i sztuki współczesnej, zwłaszcza z lat 80. Jest to osobista zasługa ks. Andrzeja Przekazińskiego, który dokonał niezwykłych wysiłków, by początkowa, zupełna pustka sal, szczelnie wypełniła się takim bogactwem, spoczywającym zresztą głównie w magazynie, gdyż teraz pokazać można było zaledwie ok. 5% zbiorów. Wyselekcjonowane ze względu na swą klasę obiekty tworzą coś więcej niż tylko wspomnianą wystawę. Są manifestacją zaistnienia kościelnego zbioru sztuki, którego do niedawna nie było na mapie kolekcji polskich. Wystawa Świadectwo wspólnoty ma trwać długo, a ze wszech miar uzasadnione byłoby uczynienie z niej stałej ekspozycji muzealnej, gdyż w pełni na to zasługuje, a stała i pełna ekspozycja muzealna jest bardzo potrzebna.
Obchodzone obecnie dwudziestolecie Muzeum ma trochę charakter symboliczny, a trochę formalny, gdyż muzeum takie istniało przed wojną, a obecne zaczęło działać parę lat wcześniej.
Zbiory dawnej sztuki kościelnej gromadzone były w obszernej zakrystii katedry św. Jana jeszcze za czasów zaborów. W końcu lat trzydziestych władze kościelne postanowiły utworzyć Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Zakupiono parę kamienic przy Kanonii, tuż przy katedrze, i w 1938 r. arcybiskup warszawski - kard. Aleksander Kakowski dokonał uroczystej inauguracji Muzeum.
Posiadało ono galerię rzeźby gotyckiej, galerię dawnych tkanin sakralnych i trochę dzieł złotniczych. Po Powstaniu Warszawskim Niemcy wywieźli najcenniejsze obiekty, a budynek spalili. Wiele z tych obiektów zostało w 1947 r. rewindykowanych i wcielonych do zbiorów państwowych.
Niezależnie od tego przy Archiwum Katedralnym stopniowo starano się gromadzić obiekty sztuki dawnej, głównie tkaniny liturgiczne. Idea powołania muzeum towarzyszyła Prymasowi Wyszyńskiemu w ostatnich latach jego życia. Realizowanie tej idei zlecił on młodemu wówczas absolwentowi historii sztuki, właśnie ks. Andrzejowi Przekazińskiemu, i już w 1978 r. w wieży kościoła św. Anny odbyły się pierwsze wystawy pod szyldem nie istniejącego jeszcze formalnie muzeum, które zapewniły mu dopływ pierwszych darów. Równocześnie trwał gruntowny remont zdewastowanego kompletnie przez państwowego użytkownika gmachu, przeznaczonego na muzeum. Jest to lewe skrzydło dawnego zespołu klasztornego Trynitarzy z kościołem Świętej Trójcy pośrodku (ul. Solec 61). Inauguracja nowego Muzeum Archidiecezji Warszawskiej odbyła się w kwietniu 1980 r. z serdecznym błogosławieństwem chorego już wówczas Prymasa Wyszyńskiego.
Wysiłki dyrektora Muzeum zmierzały i zmierzają przede wszystkim do odzyskiwania z innych zbiorów eksponatów z dawnego Muzeum Archidiecezjalnego oraz do pozyskiwania darów, niezwykle niekiedy cennych.
Najzupełniej niezwykły okres w dziejach Muzeum stanowiły lata 80. Wtedy to znaczna część artystów podjęła ze szczególnym zaangażowaniem inspiracje sakralne, a samo Muzeum ze swej strony stało się centrum sztuki niezależnej. W warunkach bojkotu przez artystów oficjalnego obiegu sztuki, obok wystaw i w tych samych salach niemal co dzień odbywały się "Wieczory muzealne" - koncerty, programy poetyckie, sympozja naukowe... Wszystkiemu przyświecały idee suwerenności narodu i podmiotowości społeczeństwa. W Muzeum gromadziły się dziesiątki wybitnych twórców ze wszystkich dziedzin, a na wszystkie imprezy tłumnie przybywała spragniona wolności i prawdy publiczność. Angażowałem się w tych latach w różne prace muzealne i muszę stwierdzić, że żadne słowa nie są w stanie oddać panującej wówczas w Muzeum atmosfery wspólnoty i jej intensywności. Dzięki temu okresowi Muzeum dysponuje unikalną kolekcją sztuki o inspiracjach sakralnych i egzystencjalnych - owego niepowtarzalnego w naszym życiu kulturalnym fenomenu sztuki lat 80.
Obecna wystawa - owoc wieloletnich wysiłków dyrektora Muzeum - niechaj więc pozostanie trwałym elementem na mapie kulturalnej Warszawy, zwłaszcza iż jako manifestacja wartości jest bardzo mocną kontrpropozycją wobec powszechnej degradacji sztuki w latach dziewięćdziesiątych.

Reklama

Oświadczenie w sprawie fałszywych informacji dotyczących metropolity krakowskiego

2019-08-21 19:44

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej / Kraków (KAI)

"Prosimy o niepublikowanie oraz niepowielanie fałszywych informacji na temat rzekomych słów Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego" - czytamy w przesłanym KAI oświadczeniu Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. Oświadczenie wydane zostało w związku z licznymi fałszywymi informacjami dotyczącymi metropolity krakowskiego pojawiającymi się i rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej podaje również adresy stron internetowych, które są autoryzowanym źródłem informacji nt. nauczania i posługi abp. Marka Jędraszewskiego.

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Publikujemy oświadczenie w sprawie tworzenia i upowszechniania fałszywych informacji na temat rzekomych wypowiedzi, apeli i opinii przypisywanych Metropolicie Krakowskiemu Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu.

OŚWIADCZENIE

W związku z licznymi fałszywymi informacjami na temat rzekomych apeli, wpisów i opinii wyrażanych jakoby przez Metropolitę Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, publikowanych i powielanych między innymi w mediach społecznościowych, oświadczamy, że Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski nie posiada prywatnego profilu w żadnym medium społecznościowym ani innym w Internecie. Żadna osoba prywatna ani instytucja poza Kurią Metropolitalną w Krakowie i Biurem Prasowym Archidiecezji Krakowskiej nie jest upoważniona przez Metropolitę Krakowskiego do publikowania jako źródło oświadczeń, listów, apeli, wystąpień i opinii w Jego imieniu, a tym bardziej do przedstawiania ich jako słów Księdza Metropolity. Wszelkie pojawiające się w przestrzeni medialnej strony nazwane „Abp Marek Jędraszewski” i podobne, powstały oraz publikują treści bez wiedzy i zgody Metropolity Krakowskiego.

Jedynym wiarygodnym, autoryzowanym źródłem informacji na temat wydarzeń w Archidiecezji Krakowskiej oraz nauczania i posługi Pasterskiej Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, z których mogą korzystać media i osoby prywatne na określonych zasadach, to strona Archidiecezji Krakowskiej diecezja.pl oraz oficjalne strony w Internecie:

Facebook https://www.facebook.com/ArchKrakowska/,

Twitter https://twitter.com/archkrakowska,

Instagram https://www.instagram.com/archidiecezja_krakowska/, Youtube https://www.youtube.com/channel/UCzzPqjb5brmGyU1sgsS0VWA/videos

Flickr https://www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow/albums

Prosimy o niepublikowanie oraz niepowielanie fałszywych informacji na temat rzekomych słów Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego i korzystanie z podanych wyżej źródeł.

Joanna Adamik

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kraków 21.08.2019r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Budzik do młodych: zależność od Boga jest prawdziwą niezależnością człowieka

2019-08-23 20:51

dab / Garbów (KAI)

Nie jest łatwo odróżnić głosu Boga od głosu tego świata. Uda się to jedynie temu, kto w codziennym zabieganiu i stresie znajdzie moment, by w ciszy stanąć sam na sam z Nim - powiedział abp Stanisław Budzik podczas mszy dla uczestników Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej w Garbowie. Przez cztery dni lubelska młodzież weźmie udział w spotkaniach, warsztatach, koncertach i wspólnej modlitwie.

episkopat.pl

W homilii abp Budzik mówił o najważniejszym pytaniu, jakie powinien zadawać sobie każdy młody człowiek – o źródło prawdziwej miłości. Zwrócił uwagę, że ten, kto nie otwiera się z miłością na bliźniego, którego widzi, ten nie będzie potrafił rzeczywiście otworzyć się na Boga, który jest niewidzialny. - Bóg jest dawcą wszelkiej miłości. Nie da się zbudować trwałej miłości między ludźmi bez Boga – tłumaczył hierarcha.

Metropolita lubelski zauważył, że wypełnienie powołania do miłowania, musi się odbywać w prawdzie o sobie i wolności. – Zależność od Boga jest jedyną prawdziwą niezależnością człowieka. Kiedy postawimy znak równości pomiędzy tym, co chce ode mnie Bóg, a tym, co ja chcę, wtedy wypełnimy to, do czego zostaliśmy stworzeni – wyjaśniał arcybiskup.

Kończąc swoje kazanie, abp Budzik zachęcił młodych, aby byli otwarci na Boże Słowo, które Bóg kieruje do ludzi na różne sposoby. - Ojciec mówi do nas przez Chrystusa, przez swój Kościół, ale też w codzienności, przez różne wydarzenia i znaki. Nie jest łatwo odróżnić Jego głos od głosu tego świata. Uda się to jedynie temu, kto w codziennym zabieganiu i stresie znajdzie moment, by w ciszy stanąć sam na sam z Bogiem – mówił metropolita.

Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej (SMAL) jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym w Garbowie przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Podczas wydarzenia, uczestnicy - jak tłumaczą organizatorzy - mogą doświadczyć radości z wiary przeżywanej we wspólnocie oraz pogłębić swoją relację z Chrystusem. Jest to również okazja do nawiązania nowych znajomości i spotkania dawno niewidzianych przyjaciół.

"Młodzi będą uczestniczyć w konferencjach, spotkaniach w grupach, adoracjach, Eucharystii oraz w radosnej zabawie, których tematyka nawiązywać będzie do hasła głównego, a celem będzie poznanie prawdziwej miłości, jaką oferuje nam Chrystus" - zapowiadają organizatorzy.

Program spotkania dostępny jest w mediach społecznościowych oraz na stronie Archidiecezji Lubelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem