Reklama

Kościół

Wkrótce zostanie wydany poradnik prawny dla kapelanów szpitalnych w Polsce

W świetle obowiązującego prawa, nikt nie może kategorycznie zabronić posługi duszpasterskiej i dostępu chorym do kontaktu z duchownym, który pełni posługę kapelana w szpitalu – przypomniał ks. dr Radosław Kacprzak, kapelan w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

[ TEMATY ]

szpital

kapelan

Karol Porwich/Niedziela

Wkrótce zostanie wydany poradnik prawny dla kapelanów szpitalnych w Polsce. W ramach obchodów Światowego Dnia Chorego w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu będzie obchodzona uroczystość odpustowa w kaplicy szpitalnej Matki Bożej z Lourdes.

Pod koniec ubiegłego roku kapelani szpitalni z diecezji płockiej opowiadali o warunkach pracy w szpitalach w czasie pandemii Covid-19. Przyznali, że są one ograniczone, a w wielu szpitalach nie można odprawiać Mszy św.

Reklama

Ks. Radosław Kacprzak, który był gościem Radia Plus Radom przypomniał, że w świetle obowiązującego prawa, nikt nie może ograniczać chorym dostępu do opieki duszpasterskiej. - Jako kapelani staramy się dostosowywać się do procedur sanitarnych. Przed rozpoczęciem posługi, zawsze pytamy się o aktualną sytuację na poszczególnych oddziałach szpitalnych.

Nasze dotychczasowe doświadczenia wskazują, że w dobie pandemii, chorzy czekają na spotkanie z kapelanami, czekają na Eucharystię, sakrament namaszczenia chorych czy zwyczajnie chcą porozmawiać, tym bardziej, że członkowie rodzin, nie mogą odwiedzać swoich bliskich w szpitalu – powiedział ks. Kacprzak.

Podziel się cytatem

Wkrótce zostanie wydany poradnik prawny dla kapelanów szpitalnych. - To będzie nowatorski dokument, który pomoże w posłudze kapelanów w szpitalach. Będą mogli również z niego korzystać zarządzający szpitalami. Okres pandemii pokazał, że było wiele nieprawidłowości w tym zakresie, dlatego środowisko prawników opracowało ten poradnik, jako punkt do twórczej rozmowy czy dyskusji, by rola kapelanów nie była ograniczana. To inicjatywa ogólnopolska – informuje ks. Kacprzak.

Reklama

Kapelan dodaje, że najważniejsze w duszpasterskiej posłudze jest obecnie dotarcie do chorych i cierpiących. W przypadku Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego, pacjenci nie mogą bezpośrednio przebywać w kaplicy. Dlatego kapelni docierają do nich z Eucharystią i sakramentem namaszczenia.

Ks. Kacprzak zauważył przy okazji, że wciąż wiele osób mówi o tzw. ostatnim namaszczeniu. - My staramy się mówić, że jest to sakrament uzdrowienia, umocnienia w chorobie i cierpieniu. Każdy sakrament jest widzialnym znakiem niewidzialnej łaski Bożej i chorzy, którzy przebywają w domach czy szpitalach tego sakramentu bardzo potrzebują – powiedział ks. Radosław Kacprzak.

W ramach obchodów Światowego Dnia Chorego w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu będzie obchodzona uroczystość odpustowa w kaplicy szpitalnej Matki Bożej z Lourdes. Spotkanie rozpocznie się w czwartek 11 lutego o godz. 10.30 adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą różańcową. O godz. 12.00 bp Marek Solarczyk będzie sprawował Mszę św. w intencji chorych i personel szpitala. Z powodu obostrzeń sanitarnych organizatorzy zapraszają do udziału on-line. Transmisje przeprowadzi portal diecezji radomskiej.

2021-02-11 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Jerzy żyje wśród nas

Od kilku dni zdigitalizowane zasoby archiwum Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki, mieszczącego się w dawnym mieszkaniu kapelana „Solidarności”, zawierające kilkadziesiąt tysięcy dokumentów, gromadzonych głównie w związku z jego procesem beatyfikacyjnym, są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. W zbiorach znajdziemy bezcenne rękopisy autorstwa ks. Jerzego, jego zdjęcia, nagrywane w latach 80-tych filmy, kasety, na których zarejestrowano wszystkie Msze za Ojczyznę z udziałem Męczennika.

Ponad 80 tys. stron dokumentów, w tym zdjęcia, filmy i nagrania dźwiękowe zostało zdigitalizowanych i profesjonalnie opisanych. Stworzono wirtualne muzeum, poświęcone bł. ks. Jerzemu. – Wartość historyczna tego archiwum jest ogromna. Zgromadzone tu dokumenty w bardzo szerokim rozumieniu – zarówno akta pisane, materiały dźwiękowe, filmy - dotyczą nie tylko bezpośrednio Męczennika, ale stanowią także zapis dużego fragmentu historii Polski lat 1980-1990 i dużego fragmentu życia Kościoła, zwłaszcza warszawskiego. Dzięki tym materiałom mamy wiedzę o tym, jak żyła Polska i Kościół przez te 35 lat – powiedział prof. Paweł Skibiński z UW, który był głównym konsultantem projektu digitalizacji Ośrodka Dokumentacji. W jego ocenie żoliborskie archiwum, dzięki niezwykle starannej dokumentacji wszystkiego, co działo się przy grobie ks. Jerzego, jest ewenementem nie tylko w skali Polski, ale także Europy.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję