Reklama

Niedziela Częstochowska

37. rocznica śmierci bp. Stefana Bareły

37 lat temu zmarł bp Stefan Bareła, trzeci biskup częstochowski.

Na urząd biskupa diecezji 17 stycznia 1964 r. mianował go papież Paweł VI. Nowy biskup objął rządy 5 lutego 1964 r., a ingres do katedry odbył się 12 kwietnia tego roku. Stefan Bareła (1916-1984) był pierwszym pasterzem częstochowskim wywodzącym się z miejscowego prezbiterium – pochodził z Zapolic, z parafii Kodrąb. W myśl swojego zawołania biskupiego „Veritati et Caritati”(„[Służyć] Prawdzie i Miłości”) podjął dzieło swojego poprzednika bp. Zdzisława Golińskiego, kontynuując duszpasterski program Wielkiej Nowenny przed Millenium Chrztu Polski.

W obliczy wzrostu liczby diecezjan i dynamicznego rozwoju przemysłu bp Bareła pomnażał sieć parafialną, zwłaszcza w nowych dzielnicach miejskich Częstochowy i Zagłębia oraz w parafiach wiejskich. W czasie jego rządów powstały 102 placówki duszpasterskie.

Reklama

Bp Bareła ustanowił struktury posoborowe w Kościele partykularnym, takie jak: Diecezjalna Rada Kapłańska, Diecezjalna Rada Duszpasterska i parafialne rady duszpasterskie.

Pasterz odważnie bronił wolnego dostępu do Jasnej Góry, blokując powstanie tunelu prowadzącego pod dzisiejszą ul. Popiełuszki, który władze komunistyczne budowały w celu rzekomego usprawnienia ruchu pielgrzymkowego, chcąc w rzeczywistości odgrodzić Jasną Górę od miasta. Biskup troszczył się też o katedrę (wzmocnienie konstrukcji, pokrycie blachą miedzianą, urządzenie kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, upamiętnienie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II pomnikiem papieskim), otrzymał pozwolenie na budowę Seminarium Duchownego w Częstochowie i poświęcenie placu pod jego budowę (26 sierpnia 1983 r.). Ponadto wznowił wydawanie Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w nakładzie 100 tys. egzemplarzy i powołał do istnienia Częstochowskie Wydawnictwo Diecezjalne „Regina Poloniae”.

Biskup Bareła podjął inicjatywę powołania do życia Studium Dokumentacji Soborowej i Instytutu Eklezjologiczno-Mariologicznego. Zainicjował wydawanie „Częstochowskich Studiów Teologicznych”. Ponadto ustanowił Seminarium Naukowe Teologów, przemianowane aktualnie na Oddział Częstochowski Polskiego Towarzystwa Teologicznego, Studium Życia Rodzinnego i Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin w Częstochowie. W 1981 r. erygował Instytut Teologiczny, związany z Wydziałem Teologicznym obecnego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Z powodzeniem starał się o utworzenie Sekcji licencjackiej o profilu eklezjologiczno-mariologicznym, którą przemianowano na Sekcję licencjacko-doktorancką Wydziału Teologicznego UPJP II.

Reklama

W okresie stanu wojennego diecezja częstochowska, zwłaszcza przez posługę bp. Bareły i biskupa pomocniczego Franciszka Musiela, odważnie stawała po stronie więzionych i internowanych oraz ich rodzin. Biskupi odwiedzali ośrodki internowania i interweniowali wobec nadużyć władz. Działał bardzo dynamicznie Diecezjalny Komitet Pomocy Bliźniemu z oddziałem regionalnym w Sosnowcu, obejmujący swą pomocą prawną i charytatywną osoby poszkodowane. W tych latach także diecezja prowadziła szeroką akcję charytatywną, rozprowadzając dary napływające w dużych transportach z Europy Zachodniej. Rozwinęło się duszpasterstwo świata pracy oraz Msze św. za ojczyznę w większych ośrodkach, szczególnie w Częstochowie i Zagłębiu Dąbrowskim.

Biskup Bareła zmarł 12 lutego 1984 r. Pochowano go w krypcie biskupów częstochowskich w podziemiach katedry częstochowskiej.

Dzisiaj (12 lutego) o godz. 18 w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie Mszy św. w jego intencji oraz w intencji bp. Teodora Kubiny, którego 70. rocznica śmierci mija 13 lutego, będzie przewodniczył biskup senior Antoni Długosz.

2021-02-12 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejne tomy „Siejby Słowa”

2021-04-09 15:51

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Siejba Słowa

ks. Mirosław Benedyk

Biskup Ignacy Dec prezentuje nowe tomy „Siejby Słowa”

Biskup Ignacy Dec prezentuje nowe tomy „Siejby Słowa”

Biskup Ignacy Dec od wielu lat w publikuje teksty swoich homilii, rozważań wygłoszonych podczas różnych uroczystości kościelnych, patriotycznych, konferencji, okolicznościowych spotkań.

Dwa kolejne tomy tego wydawnictwa zawierają jego wystąpienia z pierwszej połowy 2019 roku. Ich motywem przewodnim są słowa „W mocy Bożego Ducha”.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka - 10 kwietnia

2021-04-07 12:30

[ TEMATY ]

Krzysztof Krawczyk

TVP Info

Pożegnanie Krzysztofa Krawczyka odbędzie się w archikatedrze łódzkiej 10 kwietnia o godzinie 12.00 - poinformował KAI o. Bernard Briks OMI, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Grotnikach, gdzie artysta mieszkał.

- Krzysztof Krawczyk nie wstydził się swojej wiary, mówił o Bogu, wiele osób przyjeżdżało do Grotnik, żeby go posłuchać. Te koncerty i spotkanie z nim pomogły niejednemu człowiekowi wejść na drogę Bożą – powiedział o. Briks OMI.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Krawczyka

2021-04-10 12:14

[ TEMATY ]

pogrzeb

Krzysztof Krawczyk

Piotr Drzewiecki

W południe w łódzkiej archikatedrze rozpoczęły się uroczystości żałobne Krzysztofa Krawczyka. Artysta zmarł w poniedziałek. We Mszy św. obok rodziny i przyjaciół piosenkarza uczestniczą przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych i lokalnych.

Jeden z najbardziej znanych polskich wokalistów Krzysztof Krawczyk zmarł w świąteczny poniedziałek w łódzkim szpitalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję