Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wielkopostne pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych już po raz 9 !

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Tym bardziej was zapraszam - im większego to trudu dziś to od nas wymaga, byśmy byli razem. Tym bardziej was zapraszam - im większej odpowiedzialności to od nas wymaga byśmy byli razem!

Bądźcie z nami – biskupami – którzy w tych dniach wielkopostnych będziemy wędrować po łódzkich kościołach, by umożliwić łódzkiemu Kościołowi to gromadzenie się – zebranie - dla wspólnego dzieła pokutnego i jałmużny. Proszę was – przyjdźcie! – apeluje arcybiskup Grzegorz.

Reklama

Już po raz 9. mieszkańcy Łodzi i okolic wyruszą na pielgrzymkę szlakiem Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi. Od Środy Popielcowej do soboty przed Niedzielą Palmową – każdego dnia z wyłączeniem niedziel – w 34 świątyniach rozsianych po całym mieście odbywać się będą liturgie stacyjne, którym przewodniczyć będą księża biskupi. Podczas Eucharystii wierni będą się modlić w intencjach Kościoła Powszechnego, oraz Archidiecezji Łódzkiej, która w tym roku obchodzi swój jubileusz. W czasie liturgii zbierana będzie kolekta przeznaczona na dzieła miłosierdzia w danej wspólnocie parafialnej, a każdy uczestnik będzie mógł uzyskać odpust zupełny przypisany do wielkopostnego pielgrzymowania.

Jak podkreśla arcybiskup Grzegorz, - wielkopostne pielgrzymowanie miało na celu budowanie wspólnoty uczniów Jezusa z ich biskupem - wędrującym po poszczególnych kościołach – parafiach. Ta wspólnota miała podkreślić – wspólnotowo przeżywaną pokutę. Z jednej strony grzech i nawrócenie są czymś głęboko osobistym, ale a drugiej strony nasz grzech bije w całą wspólnotę wierzących, a w nawróceniu pomaga nam pokuta naszych sióstr i braci! - zauważa metropolita łódzki.

Pierwsze pielgrzymowanie szlakiem Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi odbyło się w 2013 roku, kiedy rzymską ideę pielgrzymki na łódzki grunt przeszczepił ówczesny metropolita łódzki – arcybiskup Marek Jędraszewski. To on wyznaczył 34 świątynie Łodzi, w których każdego dnia odbywa się liturgia stacyjna.

Reklama

Każdego dnia na stronie archidiecezji łódzkiej i kanale YouTube będzie można wysłuchać nauczania księży biskupów, które głoszone będzie w czasie pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi.

Wielkopostne Kościoły Stacyjne Łodzi 2021

17.02. - Środa Popielcowa – Matki Boskiej Zwycięskiej
18.02. - czwartek po Popielcu – Chrystusa Króla
19.02. - piątek po Popielcu –Najświętszego Serca Jezusowego (Retkinia)
20.02. - sobota po Popielcu –Najświętszej Eucharystii

I tydzień Wielkiego Postu

22.02. - poniedziałek – św. Franciszka
23.02. - wtorek – św. Józefa (Ruda)
24.02. - środa – Przemienienia Pańskiego
25.02. - czwartek – św. Wojciecha
26.02. - piątek – św. Maksymiliana Marii Kolbego
27.02. - sobota – Trójcy Przenajświętszej

II tydzień Wielkiego Postu

01.03. - poniedziałek – św. Anny
02.03. - wtorek – św. Apostołów Piotra i Pawła
03.03. - środa – św. Alberta Chmielowskiego
04.03. - czwartek – Matki Boskiej jasnogórskiej
05.03. - piątek – św. Jana Ewangelisty
06.03. - sobota – św. Jana XXIII

III tydzień Wielkiego Postu

08.03. - poniedziałek – Matki Boskiej Różańcowej
09.03. - wtorek – św. Elżbiety Węgierskiej
10.03. - środa – Opatrzności Bożej
11.03. - czwartek – Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
12.03. - piątek – Najświętszego Serca Jezusowego (Julianów)
13.03. - sobota – Matki Boskiej Bolesnej

IV tydzień Wielkiego Postu

15.03. - poniedziałek – Miłosierdzia Bożego
16.03. - wtorek – św. Antoniego z Padwy
17.03. - środa – Najświętszego Zbawiciela
18.03. - czwartek – św. Marka Ewangelisty
19.03. - piątek – Zesłania Ducha Świętego
20.03. - sobota – św. Teresy od Dzieciątka Jezus

V tydzień Wielkiego Postu

22.03. - poniedziałek – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
23.03. - wtorek – św. Józefa (ul. Ogrodowa)
24.03. - środa – Najświętszego Imienia Jezus
25.03. - czwartek – Podwyższenia Krzyża Świętego
26.03. - piątek – św. Siostry Faustyny
27.03. - sobota – św. Stanisława Kostki

2021-02-16 08:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa katolicka Szkoła Podstawowa w Łodzi

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Gabara

W budynku należącego do Klasztoru OO. Franciszkanów Konwentualnych przy skwerze im. Św. M. M. Kolbego 1, w Łodzi Dąbrowie, od września otwiera się nowa Franciszkańską Niepubliczną Szkołę Podstawową Montessori im. Św. Maksymiliana Kolbego. Organem prowadzącym szkołę będzie klasztorna Fundacja Wsparcia Rodziny i Rozwoju Edukacji „Maks”. Na najbliższy rok szkolny 2020/21 otwieramy klasę I. W następnych latach, przyjmując kolejne dzieci, po ośmiu latach, będzie to szkoła ośmioklasowa. Wybór szkoły montesiorańskiej wychodzi naprzeciw potrzeb rodziców, którzy mając dzieci w przedszkolach montesoriańskich, mają małe możliwości kontynuacji nauki w tym duchu.

Będzie to szkoła spełniająca wymagania Ministra Edukacji Narodowej w zakresie realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego dzieci. Niepubliczny charakter szkoły daje więcej możliwości w zakresie jej prowadzenia, warunków przyjęć uczniów, nauki i metod wychowania. Zamierzamy prowadzić szkołę z małą ilością dzieci (najwięcej 18 uczniów), z indywidualnym podejściem do każdego ucznia i dwoma nauczycielami w jednej klasie. Otwieramy szkołę katolicką w duchu św. Maksymiliana, której działanie będzie opierało się na zasadach pedagogiki Montessori. Jej myślą przewodnią w wychowaniu stały się słowa dziecka „pomóż mi samemu to zrobić”. Człowiek im wcześniej nauczy się samodzielności i właściwych wyborów, tym łatwiej pokonuje trudności życiowe i odnosi lepsze sukcesy. Dlatego w tej metodzie nauczyciel „towarzyszy” dziecku w jego rozwoju. Ważną rolę w rozwoju człowieka Maria Montessori przypisywała wychowaniu religijnemu. Często mówiła do rodziców i nauczycieli: „Bierzcie ze sobą dzieci do kościoła, niech razem z Wami wypełniają praktyki religijne ...żadne miejsce nie jest zbyt święte dla dziecka”.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Żywy Kościół

2021-09-24 06:27

Magdalena Lewandowska

We wspomnienie św. o. Pio parafia na wrocławskich Partynicach przeżywała odpust i sakrament bierzmowania – uroczystościom przewodniczył abp Józef Kupny.

To jedyny w naszej archidiecezji kościół pod wezwaniem świętego z Pietrelciny. Parafia jest młoda, erygowana w 2007 r. – W dniu dzisiejszym z pewnością mamy wiele powodów do radości, przede wszystkim dlatego, że stoimy w nowej świątyni, w której mieszka Bóg. Udało się ją wybudować dzięki pomocy Bożej, ofiarnej pracy księży proboszczów, budowniczych i wielkiemu sercu parafian. Owszem, ten kościół jeszcze nie jest poświęcony, zostało jeszcze wiele prac do wykonania, ale to, co najważniejsze, co szczególnie nas wszystkich cieszy to to, że w miejscu, gdzie żyjecie, jest Dom Boga – mówił metropolita wrocławski. – Dziękuję wam bardzo za tę świątynię, za wyraz waszej wiary, miłości do Boga i przywiązania do wspólnoty Kościoła. Ta błogosławiona obecność Jezusa Eucharystycznego jest źródłem łask dla wszystkich mieszkańców parafii – podkreślał abp Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję