Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Ofiarowanie Pańskie i odpust parafialny w Cerkwi Greckokatolickiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trzynaście dni po święcie Ofiarowania Pańskiego, które obchodzone jest w Kościele Rzymskokatolickim (2 lutego), celebrowane jest ono w Kościołach Wschodnich, gdzie w liturgii obowiązuje Kalendarz Juliański.

W poniedziałek 15 lutego w łódzkiej Cerkwi Greckokatolickiej miała miejsce podwójna uroczystość związana ze świętem liturgicznym, ale także dniem odpustu parafialnego.

- Obchodzimy dzisiaj nasze święto parafialne – dokładnie dzień założenia naszej parafii. – tłumaczy ks. Wasylij Berkieta – proboszcz łódzkiej parafii greckokatolickiej. – Parafia Greckokatolicka pw. Ofiarowania Pańskiego istnieje w Łodzi od 2003 roku. Dużo się zmieniło w tym czasie, ponieważ przez pierwsze 10 lat była to niewielka grupa wiernych od 20 – 30 osób, dziś jest ich dużo więcej. – dodaje duchowny.

W liturgii greckokatolickiej najczęściej uczestniczą mieszkańcy Ukrainy oraz Białorusi przyjeżdżający do Łodzi na studia oraz do pracy, którzy gromadzą się na wspólną modlitwę w swoim języku, gdyż liturgia celebrowana jest w języku ukraińskim.

Boskiej liturgii święta Ofiarowania Pańskiego przewodniczył miejscowy proboszcz, a homilię – w języku polskim - wygłosił ks. Mariusz Pielużek, duchowny Kościoła Rzymskokatolickiego. Należy wspomnieć, że Cerkiew Greckokatolicka jest Kościołem pozostającym w jedności z następcą św. Piotra uznając Jego zwierzchnictwo nad swoją wspólnotą.

- Dziś jesteśmy wezwani do dawania świadectwa wiary w swoim życiu, zwłaszcza w czasach, w których żyjemy, a które nie są łatwe dla człowieka, który chce kierować się zasadami Ewangelii, i chce być katolikiem nie tylko z nazwy ale przede wszystkim z postępowania.- mówił w homilii ks. Pielużek. - Święto ofiarowania Pana Jezusa, pokazuje nam, że spotkanie Symeona i Anny z Chrystusem jest czymś realnym, ze spotkanie i rozpoznanie w Jezusie zbawiciela jest z jednej strony końcem ich życia – bo byli w podeszłych latach, ale rozpoczyna coś nowego – rozpoczyna czas, w którym Mesjasz przyszedł na świat, aby go zbawić. – tłumaczył kaznodzieja.

Reklama

Przed zakończeniem liturgii zostały pobłogosławione i poświęcone świece. – W naszej tradycji świece dziś poświęcone przechowujemy w domu, a gdy ktoś jest w domu chory, lub dzieje się coś złego, wówczas zapalamy tę świecę, gdyż jest ona dla nas symbolem obecności Boga w naszym życiu. – podkreśla ks. Berkieta.

Święto Ofiarowania Pańskiego – Spotkania Pańskiego - jest jednym z 12 wielkich świąt Kościoła Wschodniego, co świątyniach ukazane jest z umieszczeniem w ikonostasie – ścianie ołtarzowej – ikony tego święta. W tradycji wschodniej dwanaście świąt podzielonych zostało na 8 świąt Pańskich, czyli tych poświęconych Jezusowi Chrystusowi oraz 4 święta Maryjne – poświęcone Bogarodzicy. Spośród nich 9 to święta, które posiadają stałą datę, a 3 datę zmienną uzależnioną od Święta Świąt - Paschy – Zmartwychwstania Pańskiego.

Grekokatolicy z Łodzi i okręgu łódzkiego gromadzą się na wspólną modlitwę w – kaplicy św. Krzysztofa przy parafii oo. Jezuitów Łodzi (ul. Sienkiewicza 60) – gdzie w każdą niedzielę o godz. 9:00 jest nabożeństwo sprawowane. Natomiast o godz. 12:00 liturgia niedzielna jest sprawowana w dolnym kościele parafii oo. Pasjonistów (al. Pasjonistów 23). Z uwagi na obostrzenia wynikający z pandemii oraz większą powierzchnię świątyni liturgia niedzielna celebrowana jest o godz. 9:00 i 12:00 tylko w dolnym kościele oo. Pasjonistów na os. Teofilow.

Kościół Greckokatolicki w Polsce podzielony jest na 3 diecezje wchodzące w skład metropolii przemysko-warszawskiej. Podział wygląda następująco: archieparchia przemysko-warszawska z arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, eparchia wrocławsko – koszalińską z biskupem Włodzimierzem Juszczakiem oraz eparchia olsztyńsko-gdańska z biskupem Arkadiuszem Trochanowskim. Diecezje podzielone są na dekanaty. Łódź, należy do earchiparchi przemysko-warszawskiej, która swoim terytorium obejmuje łacińskie metropolie: przemyską, krakowską, lubelską, łódzką, warszawską (oprócz diecezji płockiej) oraz diecezję radomską (wchodzącą w skład metropolii częstochowskiej).

2021-02-16 16:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: szczepienia przeciw Covid19 dla Osób w kryzysie bezdomności

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W dwie najbliższe niedziele – poprzedzające okres wakacyjny – tj. 20 i 27 czerwca w godz. 10:00 - 18:00 na Placu Katedralnym im. św. Jana Pawła II w Łodzi odbędą się szczepienia przeciw Covid19 dla Osób bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Kapłani diecezji świdnickiej solidarni ze swoim biskupem

2022-08-09 16:00

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

kapłani

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy stanowisko przedstawicieli duchowieństwa diecezji świdnickiej w związku z ostatnimi publikacjami mediów.

Przedstawiciele Konferencji Księży Dziekanów diecezji świdnickiej
Pracownicy Świdnickiej Kurii Biskupiej

CZYTAJ DALEJ

Chorwacja: Kardynał Bozanić skierował pismo kondolencyjne do abp. Stanisława Gądeckiego

2022-08-09 19:53

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wypadek w Chorwacji

episkopat.pl

Chorwacki kardynał Josip Bozanić skierował pismo kondolencyjne do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego - podała we wtorek agencja Hina. Modlimy się za zmarłych w wypadku polskiego autokaru na północy Chorwacji, za ich bliskich i za rannych - zapewnił arcybiskup Zagrzebia.

W przesłanym w niedzielę piśmie chorwacki kardynał złożył kondolencje "polskiemu Kościołowi i rodzinom ofiar tragedii". "Modlimy się za tragicznie zmarłych, polecamy dusze zmarłych dobrotliwemu miłosierdziu Ojca Niebieskiego i modlimy się o błogosławieństwa siły i pokoju dla pogrążonych w żałobie i tych, którzy uczestniczyli w wypadku" - napisał Bozanić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję