Reklama

Wiadomości

Edukacyjna gra "Dziedzictwo kulturowe Jana Pawła II" dostępna dla uczniów i nauczycieli

Edukacyjna gra internetowa "Dziedzictwo kulturowe Jana Pawła II", która jest drugim modułem gry "Godność. Wolność. Niepodległość", została udostępniona na platformie epodreczniki.pl oraz na stronie niepodległa.men.gov.pl - poinformowało we wtorek MEiN.

Gra "Dziedzictwo kulturowe Jana Pawła II" jest pomocą dydaktyczną dostosowaną do wieku i możliwości uczniów z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych.

Składa się z 18 misji (zadań dla ucznia), które swoją tematyką nawiązują do biografii Jana Pawła II. Wykorzystane treści są zgodne z podstawą programową kształcenia ogólnego. Jest propozycją skierowaną do uczniów trzech etapów edukacyjnych: klas I−III i IV–VIII szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowej. Stanowi bazę wiedzy na temat życia i dzieła Jana Pawła II.

Reklama

Gra została opracowana przez interdyscyplinarny zespół, składający się z pracowników Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie i powołanych ekspertów merytorycznych oraz firmę specjalizującą się w produkcji gier. Projekt powstał przy wsparciu przedstawicieli Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie w ramach porozumienia zawartego z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

Gra "Dziedzictwo kulturowe Jana Pawła II" jest podzielona na dwie strefy. Strefę gracza, gdzie można podjąć się realizacji misji oraz strefę merytoryczną, w której nauczyciele mogą znaleźć specjalnie przygotowane scenariusze ułatwiające prowadzenie lekcji z wykorzystaniem gry.

Jak podaje MEiN, gra może być wykorzystana podczas zajęć poświęconych wartościom i autorytetom, np. w ramach godziny wychowawczej. "Gra znajdzie zastosowanie także na lekcjach języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, geografii, biologii czy religii. Ponadto nauczyciele mogą ją wykorzystać w ramach kół zainteresowań, na zajęciach wyrównawczych i zajęciach świetlicowych" - wskazano.

Reklama

Gra edukacyjna "Godność. Wolność. Niepodległość" została przygotowana w ramach obchodów stulecia niepodległości Polski. Wprowadza dzieci i młodzież w kulturę i historię Polski. Wspiera kształtowanie postaw patriotycznych. Jest częścią projektu edukacyjnego Ministra Edukacji Narodowej "Godność. Wolność. Niepodległość" na lata 2018-2020, który jest realizowany w ramach programu rządowego Niepodległa na lata 2017-2022.

MEiN przypomina, że celem projektu edukacyjnego "Godność. Wolność. Niepodległość" było: budowanie wysokiej jakości międzypokoleniowego kapitału ludzkiego przez kształtowanie postaw opartych na wspólnych wartościach, takich jak: wolność, godność, solidarność i prawa człowieka; popularyzowanie wiedzy o tematyce patriotycznej i kształtowanie poczucia więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem, z jego historią i tradycją.

W związku z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II w uzupełnieniu projektu MEN na 2020 r. w grze edukacyjnej "Godność. Wolność. Niepodległość" dodano moduł edukacyjny związany z dziedzictwem kulturowym Jana Pawła II. Celem tych zmian - jak informuje resort edukacji i nauki - była m.in. popularyzacja i poszerzenie wiedzy o Janie Pawle II, w tym kształtowanie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ krap/

2021-02-16 13:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bielsko-Biała: gra komputerowa o najstarszej świątyni w mieście

[ TEMATY ]

Kościół

Bielsko‑Biała

Stare Bielsko

gra komputerowa

Wikipedia

Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bielsku-Białej

Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bielsku-Białej

Poznanie historii najstarszego w Bielsku-Białej kościoła – pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Starym Bielsku – umożliwia specjalna gra komputerowa. Gotycka świątynia jest prawdziwą perełką wśród zabytków architektury sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej. W wyniku niedawnych prac konserwatorskich kościół uchroniono przed postępującym niszczeniem, ale i przywrócono do jego pierwotnego, średniowiecznego kształtu estetycznego.

Aplikacja z grą, która jest swoistym przewodnikiem po wnętrzu niezwykłej budowli sakralnej, jest częścią szerokiego przedsięwzięcia w ramach projektu „Stare Bielsko odnowa”, współfinansowanego ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor

2021-07-31 14:54

[ TEMATY ]

muzyka

jazz

wikipedia.org

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jerzy „Duduś" Matuszkiewicz jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych, odszedł w sobotnie południe 31 lipca 2021 r. Miał 93 lata.

O śmierci muzyka powiadomił PAP Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum". Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz – wielka osobistość polskiego jazzu - był też znanym i cenionym autorem muzyki do seriali i filmów. "Czterdzieści lat minęło", "Wojna domowa" - to tylko niektóre z jego przebojów.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Rozpoczęcie Warsztatów w Drodze

2021-08-02 19:38

Katarzyna Krawcewicz

Mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze 2 sierpnia rozpoczęły się Ogólnopolskie Nauczycielskie Warsztaty w Drodze.

Pielgrzymi wyruszą na trasę 3 sierpnia, a ich pierwszym postojem będzie parafia Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze. Z Winnego Grodu wyjdzie 20 osób, pozostali pątnicy będą dołączać się po drodze. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję