Reklama

Polska

Strażacy w gotowości w związku z roztopami i wezbraniem wód

W związku z sytuacją meteorologiczną, opadami deszczu i występującymi zjawiskami lodowymi na rzekach w gotowości jest m.in. 27 kompanii specjalnych, 700 ratowników, 280 pojazdów, 96 łodzi, czy 64 pompy dużej wydajności - poinformował w środę mł. bryg. Karol Kierzkowski z PSP.

[ TEMATY ]

straż pożarna

BOŻENA SZTAJNER

Prognozy meteorologiczne w najbliższych dniach przewidują znaczne ocieplenie w szczególności na zachodzie kraju. Może to wpłynąć na szybkie topnienie śniegu, które w połączeniu z padającym deszczem i występującymi zjawiskami lodowymi na rzekach oraz powstającymi zatorami może stwarzać ryzyko groźnych wezbrań.

Jak w środę przekazał PAP mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej w związku z sytuacją meteorologiczną nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej dokonał przeglądu gotowości sił wchodzących w skład pododdziałów centralnego odwodu operacyjnego KSRG pod kątem wyposażenia oraz możliwości natychmiastowego zadysponowania do działań.

Reklama

"W ramach sił centralnego odwodu operacyjnego do wykonywania zadań związanych z możliwością podniesienia się poziomu wody w rzekach gotowych jest 27 kompanii specjalnych" - podał Kierzkowski

W ich skład wchodzi 48 sekcji ewakuacyjnych, 32 sekcje pomp dużej wydajności, 30 sekcji pomp małej wydajności, 11 sekcji przeciwpowodziowych z zaporami oraz 14 sekcji zapasowego zasilania energetycznego.

W dyspozycji jest również 700 ratowników, 280 pojazdów, 96 łodzi, 64 pompy dużej wydajności, 22 kontenery przeciwpowodziowe z zaporami do podnoszenia korony wałów przeciwpowodziowych oraz 28 agregatów prądotwórczych o mocy min. 30 kW.

Reklama

"Ponadto, w gotowości do działań są kompanie szkolne Państwowej Straży Pożarnej. To około 200 słuchaczy szkół oraz pododdziały wojewódzkich odwodów operacyjnych w każdym województwie na terenie kraju" - podkreślił mł. bryg. Karol Kierzkowski. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar, Bartłomiej Figaj

akuz/ bf/ mark/

2021-02-17 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski do strażaków: uczycie patriotyzmu, solidarności i jedności

[ TEMATY ]

straż pożarna

abp Wojciech Polak

Wojciech Mścichowski

„Zarówno Państwowa Straż Pożarna, jak i Ochotnicze Straże Pożarne stają się dziś prawdziwą szkołą patriotyzmu, przyczyniają się bowiem do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego, otwartego i wrażliwego na wzajemną pomoc i współpracę, kładąc przez swe działania solidne fundamenty solidarności i jedności” – mówił abp Wojciech Polak podczas dzisiejszych wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w Kruszwicy.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył w kruszwickim kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus Mszy św. z udziałem przedstawicieli władz strażackich, druhów i druhen OSP i PSP, a także reprezentantów władz województwa kujawsko-pomorskiego i państwowych. Uroczystość zbiegła się z peregrynacją do Kruszwicy figury św. Michała Archanioła oraz 120. rocznicą istnienia miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, która otrzymała nowy sztandar poświęcony przez Prymasa Polski.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: Prośmy o łaskę pocieszenia dla mieszkańców Nowej Białej

2021-06-23 10:30

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Jednoczę się w modlitwie z tymi, którzy w minioną sobotę, w Nowej Białej zostali doświadczeni przez wielki pożar” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, zwracając się do pielgrzymów polskich obecnych na Dziedzińcu św. Damazego Pałacu Apostolskiego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Matka Czacka i kard. Wyszyńskim: potrafili się szlachetnie różnić i mimo to dokonywać wielkich rzeczy

2021-06-23 13:19

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

matka Elżbieta Czacka

Archiwum redakcji

"Bóg złączył tych dwoje ludzi, którzy potrafili się szlachetnie różnić i mimo to przez nich dokonywał wielkich rzeczy, często po ludzku niemożliwych" - powiedział o wieloletniej współpracy i przyjaźni m. Elżbiety Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego ks. prof. Andrzej Gałka.

Ks. Andrzej Gałka stwierdził, że we wspólnej, zaplanowanej na 12 września, beatyfikacji Matki Czackiej i kard. Wyszyńskiego jest Boży zamysł. - Bóg chce nam pokazać, że dwoje tak rożnych ludzi może sobie pomagać w drodze do świętości - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję