Reklama

Jan Paweł II

Jasna Góra: trwa szczególna modlitwa za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

papież

Jan Paweł II

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Był niestrudzonym jasnogórskim pielgrzymem i wielkim czcicielem Matki Bożej, całe swoje życie zawierzył Maryi wypowiadając słynne słowa „Totus Tuus”. W częstochowskim Sanktuarium zanoszona jest szczególna modlitwa za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II, w jego liturgiczne wspomnienie.

O liturgicznym wspomnieniu papieża z Polski przypomina jego portret umieszczony obok Cudownego Obrazu Matki Bożej. – To dla mnie zaszczyt, być tutaj i modlić się w miejscu do którego przybywał Jan Paweł II – powiedział bp Andrzej Wypych z Chicago, który wspomina spotkanie z bp. Karolem Wojtyłą. – Żartobliwe mówię, że jestem relikwią trzeciej klasy, ponieważ Jan Paweł II, jako biskup krakowski, święcił nas na diakonów. Mam takie osobiste wspomnienia z tego wydarzenia, które zapamiętam do końca życia – podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji Chicago. Stwierdził, że nauki papieża Polaka będą wpływały na ludzi przez następne przynajmniej 500 lat. – Ja cały czas uczę się papieża i odkrywam te wspaniałe katechezy, rozważania oraz myśli Ojca Świętego. Jest to doskonały wzór i przykład dla każdego człowieka – powiedział biskup ze Stanów Zjednoczonych.

Bp Wypych zauważył jeszcze jeden fenomen związany z Janem Pawłem II: jako błogosławiony wspominany jest w Kościele niemal na całym świecie, co zdarza się bardzo rzadko. – Uczestniczyłem w Konferencji Episkopatu Amerykańskiego, jednogłośnie wszyscy biskupi podjęli decyzję, że wspomnienie bł. Jana Pawła II będzie również częścią liturgicznego kalendarza w USA. Zwykle błogosławiony znany jest w kraju swojego pochodzenia, a Jan Paweł II stał się już jako błogosławiony częścią kalendarza Kościoła Powszechnego. To wielka radość – zakończył bp Wypych.

Na Jasnej Górze znajduje się wiele pamiątek pozostawionych przez Jana Pawła II. Do najcenniejszych należą przestrzelony pas papieskiej sutanny ofiarowany po zamachu, złote serce, różaniec czy róża. – Szczególną oznaką, czy takim przypieczętowaniem jego ducha Maryjnego, było ofiarowanie koron na Cudowny Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, które pobłogosławił w przededniu swojej śmierci. Koron, na których zostały uwiecznione słowa, credo jego życia Totus Tuus - powiedział o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry.

Reklama

Wśród darów Jana Pawła II znajdują się także m.in. wizerunki Matki Bożej ofiarowane papieżowi przez wiernych z całego świata, czy pamiątki z zagranicznych papieskich pielgrzymek. Są i te mniej typowe eksponaty, jak rower kolarski Karola Wojtyły.

Jak zauważają paulini, wszystkie dary są dowodem szczególnej miłości Jana Pawła II do Królowej Polski, a zgromadzone razem są przypomnieniem papieskiego „Totus Tuus” – „Cały Twój”.

- Maryjna pobożność papieża Polaka sprawiła, że Sanktuarium i Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stały się znane na całym świecie – podkreślił o. Sebastian Matecki. – Ikona Jasnogórska stała się znakiem rozpoznawczym dla Polski, również dla Ojca Świętego. On powiedział, że to jest nasza najlepsza „Ambasadorka” w całym świecie, tak bardzo znana. Wielu pielgrzymów przybywa do tronu Królowej Polski, bo słyszeli wielokrotnie z ust Jana Pawła II słowa zawierzenia Pani Jasnogórskiej i chcą nawiedzić to szczególne miejsce. Tak bardzo bliskie papieżowi Polakowi – powiedział podprzeor Jasnej Góry.

Na datę liturgicznego wspomnienia błogosławionego papieża wybrano dzień 22 października, przypadający w rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II.

Rozmowa ks. inf. Ireneusza Skubisia redaktora naczelnego „Niedzieli” z biskupem pomocniczym diecezji Chicago Andrzejem Wypychem
2013-10-22 15:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek odwiedzi 13 września pole bitew nad Soczą w czasie I wojny światowej

[ TEMATY ]

papież

wojna światowa

Franciszek

wojna

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek odwiedzi 13. września miejsca pamięci ku czci żołnierzy, którzy polegli w północnowłoskim mieście Fogliano Redipuglia i okolicach. Tam przebiegała jedna z linii tzw. frontu nad Soczą podczas I wojny światowej. "Papież uda się pod pomnik w mieście Gorycja (Görz) na granicy z Słowenią, odprawi tam Msze św. i odwiedzi cmentarz żołnierzy austriackich i węgierskich" - poinformował abp Carlo Redaelli, arcybiskup Gorycji i dodał, że wizyta będzie trwała tylko kilka godzin. Dzisiaj, 28 lipca br. przypada 100 rocznica wybuchu I wojny światowej.

W Fogliano Redipuglia znajduje się miejsce pamięci ku czci poległych tam 100. tys. żołnierzy podczas krwawych walk nad Soczą. Na tym terenie walczyły ze sobą wojska włoskie z siłami austriacko-węgierskimi. Po przystąpieniu Włoch do wojny w 1915 r. miało miejsce na tamtym terenie 12 wielkich bitew, które pochłonęły setki tysięcy zabitych i rannych.

CZYTAJ DALEJ

Szwedzki biolog Svante Paabo laureatem Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny 2022

2022-10-03 12:12

[ TEMATY ]

nagroda Nobla

PAP/EPA/Henrik Montgomery

Svante Paabo, szwedzki biolog specjalizujący się w genetyce ewolucyjnej, został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny 2022 za "odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka" - ogłosił w poniedziałek Komitet Noblowski.

Jak wyjaśnił Komitet Noblowski w swoim uzasadnieniu, dzięki swoim pionierskim badaniom szwedzki biolog Svante Paabo dokonał czegoś pozornie niemożliwego - zsekwencjonował genom Neandertalczyka, wymarłego krewnego ludzi współczesnych. Dokonał również sensacyjnego odkrycia nieznanego wcześniej, kopalnego gatunku człowieka z Denisowej Jaskini, denisowianina.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest diakonat stały?

2022-10-03 14:16

[ TEMATY ]

diakon stały

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Jeszcze w 2019 r. posługę diakona stałego w Polsce pełniło ok. 30 mężczyzn. Dziś jest już ich ponad 80. Choć widać dynamiczny wzrost zainteresowania tą formacją, nie jest ona w gruncie rzeczy czymś nowym. Diakoni stali wyświęcani są w Polsce już od kilkunastu lat, duża część z nich to żonaci mężczyźni. Posługa ta odnowiona została na Soborze Watykańskim II, a jej korzenie sięgają starożytności.

Kto to jest diakon stały?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję