Reklama

Wiadomości

Szachowe zmagania Duchowieństwa i Wojska Polskiego

W poniedziałek 15 lutego 2021 w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornej miał miejsce III drużynowy mecz szachowy Duchowieństwo – Wojsko Polskie. Każda z drużyn przygotowała po 9 zawodników. Mecz, składający się z 9 rund, został rozegrany systemem Scheveningen, polegającego na tym, że każdy zawodnik jednej drużyny gra z każdym zawodnikiem drugiej drużyny. Grano tempem 7’+3” (dla każdego zawodnika po 7 min. na partię oraz po 3 sek. za każde wykonane posunięcie).

[ TEMATY ]

szachy

mistrzostwa

ks. Łukasz Romańczuk

Pojedynek był bardzo zacięty i szala zwycięstwa przechylała się raz w jedną raz w drugą stronę. Ostatecznie mecz wygrała drużyna Duchowieństwa, po raz pierwszy w historii pojedynków z reprezentacja Wojska Polskiego. Choć w punktach „dużych” (liczonych 2 pkt. dla drużyny za wygraną rundę, 1 pkt za remis i 0 pkt. za przegraną) osiągnięto remis 9:9, to jednak w punktach „małych” (1 pkt. za każdą wygraną partię, ½ pkt. za remis i 0 pkt. za przegraną) minimalnie wygrało Duchowieństwo wynikiem 41:40.

Duchowieństwo reprezentowali (w nawiasach podano kategorie szachowe): ks. Stanisław Bąk (kat. I), ks. Jan Kojło (kat. I), ks. Sławomir Pawłowski (kat. I) – kapitan drużyny, ks. Wojciech Sola (kat. I), ks. Fabian Domagalski (kat. II+), ks. Karol Jakubiak (kat. II+), ks. Mirosław Mejzner (kat. II+), ks. Zbigniew Wądrzyk (kat. II+) i ks. Wiesław Ołowski (kat. II), Grający na I szachownicy ks. Jan Kojło jest kapłanem prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej; pozostali należą do Kościoła rzymskokatolickiego.

Drużynę Wojska Polskiego stanowili: płk Janusz Parczewski (kat. I), ppłk Ryszard Cegłowski (kat. I) – kapitan drużyny, ppłk Andrzej Królikowski (kat. III), ppłk rez. Tadeusz Jarmołowski (kat. I), mjr Paweł Krajewicz (kat. I++), mjr Tomasz Kwaśniak (kat. I), mjr rez. Włodzimierz Prażmowski (kat. I), kpt. Radosław Grzesiuk (kat. II) i kpt. rez. Michał Garbacki (kat. I). Warto podkreślić, że reprezentacja Wojska Polskiego od 2002 r. regularnie uczestniczy w oficjalnych Mistrzostwach NATO, zdobywając w 2018 r. (po raz drugi w historii) drużynowe zwycięstwo.

Sędzią meczu był Andrzej Filipowicz, mistrz międzynarodowy i sędzia klasy międzynarodowej, który m. in. sędziował mecz o mistrzostwo świata w szachach w 2014 r. Podczas gry wizytę złożył proboszcz katedry polowej Wojska Polskiego ks. płk Mariusz Tołwiński. Z powodu pandemii koronawirusa pojedynek odbył się w reżimie sanitarnym; wszyscy jednak byli zadowolenie, że pomimo trudności doszedł do skutku. Po meczu nastąpiła tradycyjna wymiana pamiątek. Na przyszły rok zaplanowano kolejny mecz.

Reklama

Po zmaganiach duchowieństwa i wojska, w dniach 15-16 lutego 2021, odbyły się tradycyjne Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w Szachach Szybkich (po raz XVI) i Błyskawicznych (po raz XX), na które zgłosiła się rekordowa liczba 25 zawodników: 20 księży, 3 kleryków, 1 brat zakonny i 1 siostra zakonna.

W szachach błyskawicznych rozegrano 9 podwójnych rund (razem 18 partii), grając w każdej rundzie z tym samym przeciwnikiem raz białym, a raz czarnym kolorem bierek. Tempo gry wynosiło 3’+2” (dla każdego zawodnika po 3 min. na partię oraz po 2 sek. za każde wykonane posunięcie). Szachowym mistrzem Polski duchowieństwa w szachach błyskawicznych został ks. Fabian Domagalski z diecezji kaliskiej (14 pkt.); 2 miejsce zajął ks. Stanisław Bąk z archidiecezji przemyskiej (13,5 pkt.), a 3 miejsce ks. Zbigniew Wądrzyk z archidiecezji gdańskiej (13 pkt).

W szachach szybkich rozegrano 7 pojedynczych rund tempem 10’+5” (dla każdego zawodnika po 10 min. na partię oraz po 5 sek. za każde wykonane posunięcie). W tej rozgrywce mistrzem Polski został ks. Jan Kojło z prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej (6,5 pkt.); 2 miejsce zajął ks. Zbigniew Wądrzyk z archidiecezji gdańskiej (5,5 pkt), a 3 miejsce zajął kl. Dawid Witko z Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego (5 pkt.).

Szczegółowe wyniki znajdują się na oficjalnej stronie mistrzostw: http://www.smpd.pl/. Podobnie jak w mecz z wojskiem, mistrzostwa duchowieństwa sędziował pan Andrzej Filipowicz. Grające duchowieństwo swoją obecnością zaszczyciło małżeństwo arcymistrzów szachowych: państwo Monika i Bartosz Soćko, którzy dokonali wręczenia pucharów, medali i dyplomów.

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbywają się od 2002 r. Ich pomysłodawcą jest ks. Stanisław Dębowski (Godów-Kałków, diecezja radomska). Obecnie dyrektorem mistrzostw jest ks. Krzysztof Domaraczeńko (Czeremcha, diecezja drohiczyńska). Mistrzostwa mają charakter międzynarodowy i ekumeniczny: zaproszeni są duchowni, ale także siostry zakonne, bracia zakonni i klerycy różnych Kościołów chrześcijańskich.

Najbliższe mistrzostwa w szachach klasycznych (z dłuższym tempem gry, niż w szachach szybkich czy błyskawicznych) odbędą się w dniach 5-10 lipca 2021 w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Informacje potrzebne do zgłoszenia się znajdują się na stronie internetowej Szachowych Mistrzostw Polski Duchowieństwa: https://smpd.pl/kontakt/.

2021-02-17 15:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy kolejne medale w Londynie!

[ TEMATY ]

mistrzostwa

pl.wikipedia.org

Adam Kszczot

Adam Kszczot

Adam Kszczot wiceministrzem świata w biegu na 800 metrów. Polski biegacz obronił w tym tytuł z poprzednich mistrzostw.

„Profesor” jak nazywają go komentatorzy ma już w dorobku srebro sprzed dwóch lat. Choć w tym sezonie nie imponował wynikam, podczas mistrzostw w Londynie stanął na wysokości zadania.

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję