Reklama

Wiadomości

Szachowe zmagania Duchowieństwa i Wojska Polskiego

W poniedziałek 15 lutego 2021 w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornej miał miejsce III drużynowy mecz szachowy Duchowieństwo – Wojsko Polskie. Każda z drużyn przygotowała po 9 zawodników. Mecz, składający się z 9 rund, został rozegrany systemem Scheveningen, polegającego na tym, że każdy zawodnik jednej drużyny gra z każdym zawodnikiem drugiej drużyny. Grano tempem 7’+3” (dla każdego zawodnika po 7 min. na partię oraz po 3 sek. za każde wykonane posunięcie).

[ TEMATY ]

szachy

mistrzostwa

ks. Łukasz Romańczuk

Pojedynek był bardzo zacięty i szala zwycięstwa przechylała się raz w jedną raz w drugą stronę. Ostatecznie mecz wygrała drużyna Duchowieństwa, po raz pierwszy w historii pojedynków z reprezentacja Wojska Polskiego. Choć w punktach „dużych” (liczonych 2 pkt. dla drużyny za wygraną rundę, 1 pkt za remis i 0 pkt. za przegraną) osiągnięto remis 9:9, to jednak w punktach „małych” (1 pkt. za każdą wygraną partię, ½ pkt. za remis i 0 pkt. za przegraną) minimalnie wygrało Duchowieństwo wynikiem 41:40.

Duchowieństwo reprezentowali (w nawiasach podano kategorie szachowe): ks. Stanisław Bąk (kat. I), ks. Jan Kojło (kat. I), ks. Sławomir Pawłowski (kat. I) – kapitan drużyny, ks. Wojciech Sola (kat. I), ks. Fabian Domagalski (kat. II+), ks. Karol Jakubiak (kat. II+), ks. Mirosław Mejzner (kat. II+), ks. Zbigniew Wądrzyk (kat. II+) i ks. Wiesław Ołowski (kat. II), Grający na I szachownicy ks. Jan Kojło jest kapłanem prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej; pozostali należą do Kościoła rzymskokatolickiego.

Drużynę Wojska Polskiego stanowili: płk Janusz Parczewski (kat. I), ppłk Ryszard Cegłowski (kat. I) – kapitan drużyny, ppłk Andrzej Królikowski (kat. III), ppłk rez. Tadeusz Jarmołowski (kat. I), mjr Paweł Krajewicz (kat. I++), mjr Tomasz Kwaśniak (kat. I), mjr rez. Włodzimierz Prażmowski (kat. I), kpt. Radosław Grzesiuk (kat. II) i kpt. rez. Michał Garbacki (kat. I). Warto podkreślić, że reprezentacja Wojska Polskiego od 2002 r. regularnie uczestniczy w oficjalnych Mistrzostwach NATO, zdobywając w 2018 r. (po raz drugi w historii) drużynowe zwycięstwo.

Sędzią meczu był Andrzej Filipowicz, mistrz międzynarodowy i sędzia klasy międzynarodowej, który m. in. sędziował mecz o mistrzostwo świata w szachach w 2014 r. Podczas gry wizytę złożył proboszcz katedry polowej Wojska Polskiego ks. płk Mariusz Tołwiński. Z powodu pandemii koronawirusa pojedynek odbył się w reżimie sanitarnym; wszyscy jednak byli zadowolenie, że pomimo trudności doszedł do skutku. Po meczu nastąpiła tradycyjna wymiana pamiątek. Na przyszły rok zaplanowano kolejny mecz.

Reklama

Po zmaganiach duchowieństwa i wojska, w dniach 15-16 lutego 2021, odbyły się tradycyjne Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w Szachach Szybkich (po raz XVI) i Błyskawicznych (po raz XX), na które zgłosiła się rekordowa liczba 25 zawodników: 20 księży, 3 kleryków, 1 brat zakonny i 1 siostra zakonna.

W szachach błyskawicznych rozegrano 9 podwójnych rund (razem 18 partii), grając w każdej rundzie z tym samym przeciwnikiem raz białym, a raz czarnym kolorem bierek. Tempo gry wynosiło 3’+2” (dla każdego zawodnika po 3 min. na partię oraz po 2 sek. za każde wykonane posunięcie). Szachowym mistrzem Polski duchowieństwa w szachach błyskawicznych został ks. Fabian Domagalski z diecezji kaliskiej (14 pkt.); 2 miejsce zajął ks. Stanisław Bąk z archidiecezji przemyskiej (13,5 pkt.), a 3 miejsce ks. Zbigniew Wądrzyk z archidiecezji gdańskiej (13 pkt).

W szachach szybkich rozegrano 7 pojedynczych rund tempem 10’+5” (dla każdego zawodnika po 10 min. na partię oraz po 5 sek. za każde wykonane posunięcie). W tej rozgrywce mistrzem Polski został ks. Jan Kojło z prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej (6,5 pkt.); 2 miejsce zajął ks. Zbigniew Wądrzyk z archidiecezji gdańskiej (5,5 pkt), a 3 miejsce zajął kl. Dawid Witko z Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego (5 pkt.).

Szczegółowe wyniki znajdują się na oficjalnej stronie mistrzostw: http://www.smpd.pl/. Podobnie jak w mecz z wojskiem, mistrzostwa duchowieństwa sędziował pan Andrzej Filipowicz. Grające duchowieństwo swoją obecnością zaszczyciło małżeństwo arcymistrzów szachowych: państwo Monika i Bartosz Soćko, którzy dokonali wręczenia pucharów, medali i dyplomów.

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbywają się od 2002 r. Ich pomysłodawcą jest ks. Stanisław Dębowski (Godów-Kałków, diecezja radomska). Obecnie dyrektorem mistrzostw jest ks. Krzysztof Domaraczeńko (Czeremcha, diecezja drohiczyńska). Mistrzostwa mają charakter międzynarodowy i ekumeniczny: zaproszeni są duchowni, ale także siostry zakonne, bracia zakonni i klerycy różnych Kościołów chrześcijańskich.

Najbliższe mistrzostwa w szachach klasycznych (z dłuższym tempem gry, niż w szachach szybkich czy błyskawicznych) odbędą się w dniach 5-10 lipca 2021 w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Informacje potrzebne do zgłoszenia się znajdują się na stronie internetowej Szachowych Mistrzostw Polski Duchowieństwa: https://smpd.pl/kontakt/.

2021-02-17 15:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

III Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Szachach Szybkich P'15 dla Dzieci do lat 7

Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej jednym z Organizatorów III Otwartych Mistrzostw Częstochowy w Szachach Szybkich P'15 dla Dzieci do lat 7 - Serdecznie zapraszamy do udziału.

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej konferencji m. in. abp Ryś i prof. Zoll

2022-11-25 18:03

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

konferencja

Tomaszów Mazowiecki

Magdalena Pijewska/Niedziela

„Kościół Ostatniej Szansy - możliwości i stracone szanse współczesnego Kościoła” - pod tym hasłem rozpoczyna się cykl spotkań w ramach powstającego przy duszpasterstwie księży filipinów LabOratorium Wiary. W dyskusji udział wezmą m. in. abp. Grzegorz Ryś, prof. Andrzej Zoll, Sławomir Lachowski założyciel mBanku czy Anna Jochim-Labuda dyrektorka puckiego hospicjum. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 listopada w Tomaszowie Mazowieckim.

– Od dziesięciu lat przy parafii Świętej Rodziny prowadzonej przez księży filipinów w Tomaszowie Mazowieckim istnieje Msza Święta Ostatniej Szansy. To ostatnia Msza w mieście, gromadząca głównie ludzi młodych z Tomaszowa i okolic, ludzi szukających swojego miejsca w Kościele, ludzi którzy byli i odeszli, albo mu się przyglądają, poznając ten Kościół. Stwierdziliśmy, że to na tyle ciekawe środowisko, że ci ludzie mogą być też ciekawą inspiracją dla nas, dla duchownych, również w kontekście trwającego synodu. Postanowiliśmy zaproponować, by to środowisko spotykało się regularnie w ramach projektu, który nazwaliśmy LabOratorium wiary - oratorium, które założył św. Filip, połączone z kwestią badania, dociekania, szukania odpowiedzi – wyjaśnia KAI ks. Grzegorz Chirk, filipin.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy

2022-11-26 21:40

[ TEMATY ]

adwent

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat News

„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.

Nawiązując do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku duszpasterskiego, który ma służyć obudzeniu i umocnieniu wiary w Kościół pojmowany jako dzieło Boga abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że: „nie jesteśmy chrześcijanami dla naszych zasług lub tylko dlatego, że wyznajmy pewne credo, ale dlatego, że w chrzcie została nam dana żywa woda Ducha Świętego, która czyni nas umiłowanymi dziećmi Boga i braćmi między sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję