Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Stanisław Nowak: starałem się naśladować Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BOŻENA SZTAJNER

Zawsze starałem się naśladować Jana Pawła II, będąc pasterzem archidiecezji częstochowskiej. Byłem zapatrzony w duchowość papieża. Imponował mi swoją wiarą, pobożnością i wielkim umiłowaniem Męki Pana Jezusa - wspominał bł. Jana Pawła II na antenie Radia Fiat abp senior Stanisław Nowak. W liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II były metropolita częstochowski opowiadał o swoich przeżyciach z czasów kiedy był studentem ks. Karola Wojtyły. - „Byłem studentem pierwszego roku Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wtedy pierwszy raz ujrzałem ks. dr. Karola Wojtyłę. Wykładał etykę społeczną, a więc zagadnienia nauki społecznej Kościoła odnośnie życia społecznego, ekonomicznego, politycznego, wszystkie reguły etyki chrześcijańskiej. Zdawałem również u ks. Wojtyły egzaminy. Pamiętam te zdane bardzo dobrze, ale też te zaliczone na czwórkę. W każdym razie wykłady były wspaniałe - mówił abp Nowak.

Abp Nowak wspominał czasy kiedy słuchał homilii późniejszego papieża w Katedrze na Wawelu. - Przyznam, że czasem jako kleryk gubiłem się w zasadniczym wątku homilii, ale te „oryginalnie ujęte myśli” łatwiej już interpretowałem jako doktor teologii - wyznał abp Nowak. „Ks. Karol Wojtyła miał bowiem styl mniej biblijny, a bardziej filozoficzno-teologiczny. Natomiast jak został papieżem zauważyliśmy, że częściej już tłumaczył biblię i był to język prostszy” - kontynuował arcybiskup senior.

Reklama

Abp Nowak wspomniał także dzień 16 października 1978 roku. – Modliliśmy się w kaplicy seminaryjnej, w tej samej, gdzie kiedyś jako kleryk modlił się Karol Wojtyła. Siedziałem w ostatniej ławce. W pewnej chwili dobiegł do mnie jeden z alumnów, który na chórze pokątnie śledził wynik głosowania na konklawe: Nasz biskup został papieżem, powiedział mi. Zapytałem jakie przybrał imię. W tym czasie drugi kleryk odpowiedział: – Jan Paweł II. Poszedłem na ambonę i ogłosiłem tę informację alumnom. Nastąpiła niesamowita radość. Wyśpiewaliśmy „Te Deum”. Mnie i wicerektora kleryków na rękach zanieśli do jadalni. O godzinie 20.00 dzwon Zygmunta zaczął bić, zwołując ludzi. Szybko się zatem zorganizowaliśmy i o północy odprawiliśmy uroczystą Mszę św. o błogosławieństwo Boże dla Jana Pawła II - wspominał abp Nowak.

Arcybiskup przyznał, że „zawsze starał się naśladować Jana Pawła II będąc pasterzem archidiecezji częstochowskiej.” – Chciałem tak, jak kardynał Karol Wojtyła, pewne sprawy widzieć i rozstrzygać jak on. Byłem zapatrzony w duchowość papieża. Imponował mi swoją wiarą, pobożnością i wielkim umiłowaniem Męki Pana Jezusa. Sam papież nazywał siebie „kalwariarzem”, bo trudne sprawy zawsze rozwiązywał na dróżkach kalwaryjskich – mówił abp Nowak.

W rozmowie z Radiem Fiat były metropolita częstochowski podkreślił, że kard. Karol Wojtyła chętnie odprawiał Drogę Krzyżową. - Widzieliśmy jak w wolnych chwilach odprawiał w skupieniu Drogę Krzyżową. To ciągle mam przed oczami. Może nie stać mnie było na taką głębię w konferencjach czy w kazaniach, ale w życiu prywatnym, w tym oddaniu się ludziom, próbowałem naśladować bł. Jana Pawła II – podkreślił abp senior Stanisław Nowak.

Reklama

Abp Stanisław Nowak urodził się 11 lipca 1935 r. w Jeziorzanach. Ukończył II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 czerwca 1958 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. Jako motto swojej posługi kapłańskiej obrał słowa św. Pawła Apostoła „Miłość Chrystusa przynagla nas”.

Posługę duszpasterską rozpoczął w archidiecezji krakowskiej - jako wikariusz w Choczni k. Wadowic, w Ludźmierzu i Rogoźniku na Podhalu. W latach 1963-79 był ojcem duchownym w Krakowskim Seminarium Duchownym, z przerwą na studia specjalistyczne z teologii w latach 1967-71 w Instytucie Katolickim w Paryżu, uwieńczone doktoratem. Od 1971 r. kierował katedrą teologii życia wewnętrznego Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie, a od 1981 r. - Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej.

Abp Stanisław Nowak był czwartym biskupem ordynariuszem w historii archidiecezji częstochowskiej (1984-1992) i pierwszym metropolitą częstochowskim (1992- 2011). Jako motto swojej posługi biskupiej obrał słowa „Iuxta crucem tecum stare” (Chcę pod krzyżem stać przy Tobie).

2013-10-23 07:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina miejscem uświęcającym

Głębokie zainteresowanie życiem człowieka i rodziny – najbardziej naturalnego jego środowiska – można było zauważyć od początku studiów młodego Karola Wojtyły, potem kapłana i biskupa w Krakowie, wreszcie duchowego ojca rodziny chrześcijańskiej Papieża Polaka. To wielkie studium Jana Pawła II, niezwykła antropologia, głębia zamyślenia nad kształtowaniem się osoby ludzkiej, nad jej wychowaniem oraz odwiecznym przeznaczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Kraska: 15 tys. osób w Polsce otrzymało trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19

2021-09-23 19:55

[ TEMATY ]

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce jest ok. 15 tys. osób zaszczepionych trzecią dawką przeciwko COVID-19 – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że widać duże zainteresowanie jej przyjęciem.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska pytany był w TVP Info o to, czy skierowania dla określonych grup, które będą mogły przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, już są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję