Obrzęd posypania głów popiołem wraz z wypowiadanymi przez kapłana słowami: „Prochem jesteś, w proch się obrócisz” tradycyjnie rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu.
W parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i świętego Michała Archanioła w Łasku wierni licznie uczestniczyli w liturgii środy popielcowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas wieczornej mszy świętej sprawowanej przez wikariusza ks. Andrzeja Michalaka, w homilii celebrans odniósł się do biblijnych słów „Oto teraz czas upragniony, oto teraz czas zbawienia”.
- Każdy z nas ma swoje pewne doświadczenia. Wiele takich wielkich postów już przeżyliśmy. Mieliśmy postanowienia, ale jak ten okres pokuty i nawrócenia się kończył, to okazywało się, że niewiele w naszym życiu się zmieniło. Bóg mówi do nas: „nie przyjmuj na próżno Łaski Bożej. To jest czas dla Ciebie!”. Co mamy zatem zrobić, by dobrze wykorzystać ten czas? Pozwólmy Bogu działać w naszym życiu! Uklęknijmy w ciszy przed Panem i dajmy mu działać! Mamy trzy wskazówki: post, jałmużna i modlitwa. Jeśli będziemy je dobrze przeżywać, to nie zmarnujemy tego wielkiego postu – mówił ks. Michalak.
- Chodzi o to, by w naszym życiu było więcej Boga. Bo Bóg jest miłością. Miłość to zdolność do tego, by swoje życie dawać w darze drugiemu. Temu służy ten post. Aby mniej siebie stawiać w centrum, żeby zrezygnować z tego co mnie absorbuje, żeby było mniej mnie! Jałmużna otwiera mnie na drugiego człowieka. Dawać siebie w darze drugiemu. To nie tylko ofiara pieniężna, to postawa serca dla innego człowieka. Modlitwa to kierunek do Pana Boga, która ma mnie otwierać na relację z nim. Bóg daje nam czas zbawienia, byśmy go nie przegapili i nie przyjmowali na próżno Łaski Boga. Jeśli skończy byśmy perskiego byśmy na koniec tego okresu, w święta Zmartwychwstania Pańskiego, mogli powiedzieć: „Nie zmarnowałem tego czasu!” – zakończył celebrans.
Po homilii nastąpił tradycyjny obrzęd posypania głów popiołem, z uwzględnieniem watykańskich wytycznych epidemicznych. Na zakończenie Eucharystii wierni tradycyjnie odśpiewali Apel Jasnogórski w kaplicy Matki Boskiej Łaskiej. We wszystkich kościołach Archidiecezji Łódzkiej prowadzona była zbiórka do puszek na dzieła Caritas.