Reklama

Dekalog czy postkomunizm z liberalną twarzą

KRYSTYNA CZUBA
Niedziela Ogólnopolska 30/2000

Zaczęła się kolejna bitwa o Polskę. Jaki model życia wybiorą Polacy? Niezależnie od tego, czy kampania wyborcza będzie debatą programową o polskich sprawach, czy nie - wybór kandydata na prezydenta będzie opowiedzeniem się za programem narodowo-chrześcijańskim lub liberalnym. Dwa różne programy i dwóch różnych kandydatów, choć kandydatów po obu stronach jest więcej.
Są takie sytuacje trudne, graniczne, które pokazują, kim jest człowiek. Odkrywają granice naszych możliwości i prawdy o nas samych. Każdy wybór nas określa i odsłania jako poszczególnych ludzi. Podobnie jest i w życiu narodów. Naród określa się także przez wybory, może szczególnie polityczne. Nie będzie to proste i łatwe. Wielu ludzi znajduje się w sytuacji trudnej, wręcz dramatycznej. Komunizm omamił ludzi kłamstwami o równości społecznej, której nigdy nie było. Podarował fałszywe czy pożyczone pieniądze, których długi spłacać będzie kilka pokoleń Polaków. W obecnym budżecie spłaty te stanowią ponad 20%. Jednocześnie komuniści wmówili nam, że wszystko mieliśmy za darmo, kradnąc nam nasze pieniądze i wydzielając według uznania. Metody propagandy komunistycznej funkcjonują nadal i nadal zbierają owoce.
Równie ważnym problemem jest to, że - niestety - wciąż istnieją "dwie Polski". Polska wielkich miast i Polska małych miast, miasteczek i wsi. Tego spadku po komunizmie nie udało się dotąd odwrócić rządom prawicowo-solidarnościowym. Wieś i ludzie tam mieszkający zostali na ogół pozostawieni bez rzeczywistego wsparcia. Wsparcia rolnikom nie udzieliły także rolnicze związki zawodowe. Poza hasłami buntu, niezadowolenia, niepokojów - nic nie oferowały. Jednym z zasadniczych problemów jest wciąż kwestia skupu płodów rolnych. Rolnicy często nie potrafią się zorganizować. Kiedyś - "ktoś im to załatwiał", często nakazywał. Ludzie odzwyczaili się od decydowania o sobie.
Teraz - gdy kolejne wybory mają decydować nie tylko o swojej wsi i miasteczku, ale o całej Polsce - powstaje pytanie: czy w tak skomplikowanej sytuacji dla wielu ludzi decyzja wyborów nie będzie zbyt trudną decyzją?
A jednak naprawdę od każdego z nas zależy, na jaką Polskę będziemy głosować, głosując na konkretnego kandydata; czy jest szansa na program związany z Dekalogiem, czy z liberalizmem o złej twarzy. W ostatnim tygodniu w jednej z gazet autor napisał: "... Można jednak bronić tezy, że główne problemy AWS wynikały z poddania się presji narodowo-katolickich radykałów wymuszających poczynania rażące szerokie kręgi opinii społecznej nachalnością, ograniczeniem swobód obywatelskich, represyjnością i opresyjnością, zaciekłością i fanatyzmem. Na rzecz takiej interpretacji przemawia masowa akceptacja społeczna dla wyzwolonego z takich pokus i skłonności SLD". Ta ocena programów katolicko-społecznych w konfrontacji z SLD poraża. Ale nie nas. Szkoda, że taka opinia znalazła się w gazecie pluralistycznej, ale ocenianej jako dość neutralna przez wielu ludzi.
Ważą się losy wyborów i losy Polski. Czy wybierzemy kandydata reprezentującego podstawowe wartości związane z Dekalogiem i chrześcijańską tradycją? Czy liberalizm z narkotykami miękkimi, z przemocą i pornografią na dzień dobry i na dobranoc? Jaką Polskę wybierzemy? Na takie pytanie chrześcijanin ma obowiązek odpowiedzieć sobie nie tylko przed własnym sumieniem, historią swego narodu, ale przed Panem Dziejów.

Reklama

Tajemnice Światła

Ks. Adam Galek
Niedziela w Chicago 41/2003

„Z wierności dla ciebie ziemio, mówię o świetle,
którego ty dać nie możesz,
mówię o świetle
bez niego nie spełni się człowiek
bez niego i ty się nie spełnisz - ziemia - w człowieku.”
(„Obrzęd” Karol Wojtyła)

Modlitwa różańcowa jest bardzo ważną i trudną rozmową z Bogiem, kontemplacją Boga. Modlitwa różańcowa - opowieść o życiu Syna Bożego, cudowna historia naszego zbawienia. Obrazy tajemnic naszej wiary. W 24. rocznicę swojego Pontyfikatu Jan Paweł II ogłosił List Apostolski Rosarium Virginis Mariae o Różańcu Świętym, w którym ustanowił okres od października 2002 do października 2003 - Rokiem Różańca. Nowością było to, że Różaniec został wzbogacony o nową tajemnicę - Tajemnicę Światła. Światłem jest sam Jezus Chrystus, który powiedział:
„Ja jestem światłością Świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia” (J 8,12).
Warto sobie przypomnieć tę niedawno ogłoszoną tajemnicę raz jeszcze, w ostatnim miesiącu Roku Rożańcowego, po to aby zawsze nosić to światło w sercu.

Pierwsza tajemnica światła - Chrzest Jezusa w Jordanie

„Lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie, i mieszkańcom cienistej krainy śmierci światło wzeszło” (Mt 4,16).
W momencie przyjęcia chrztu w Jordanie, Jezus przyjął także Ducha Świętego, tym samym Bóg Ojciec namaścił go słowami: „Tyś jest Mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie”.
Tak zaczyna się droga Chrystusa, początek głoszenia odpuszczania grzechów, życia wiecznego, świadczenia o niezmiernej miłości Boga Ojca.
Światło towarzyszy nam od początku przyjścia na świat. Gdy jesteśmy przynoszeni przed ołtarz, rodzice zapalają świecę od Paschału, który jest symbolem Światłości i Nieskończoności Boga. Kapłan wypowiada wtedy słowa: „Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. W ten sposób zaczyna się droga wiary każdego człowieka należącego do wspólnoty Kościoła.

Druga tajemnica światła - Objawienie się Jezusa na weselu w Kanie

„Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie” (J 2,5).
Jezus został zaproszony na wesele do wspólnego radowania się, biesiadowania, świętowania daru miłości dwojga ludzi, kobiety i mężczyzny. Dom, do którego został zaproszony, był zwykły, pełen trosk i spraw codziennych. Jezus rozwiązał ich problemy, ponieważ byli mu posłuszni i zachowali to, co dobre do samego końca.

Trzecia tajemnica Światła - głoszenie królestwa bożego i wzywanie do nawrócenia

„Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1,15).
Cała działalność Chrystusa, Ewangelia życia, Jego nauki, odpuszczanie grzechów, głoszenie miłosierdzia Bożego - to ciągła misja, która uświadamia ludziom tajemnicę Boga i jego Królestwa. Współczesny człowiek, zagubiony w stercie spraw codziennych, zagoniony wśród doczesności, nie ma czasu na myślenie o świętości, o zbawieniu, wieczności. Ciągle biega, ale tak naprawdę za czym? I czy warto tak biec?

Czwarta tajemnica światła - Przemienienie na górze Tabor

„To jest Syn mój. Jego słuchajcie” (Łk 9, 35).
Wysoka góra - świadek modlitwy Jezusa, przemienia Chrystusa - Światłości świata.
Uczniowie - trzech świadków chwały Najwyższego Boga, a zatem świadków tego, co ma nadejść: cierpienia i krzyża dla zbawienia ludzkości. Nie wiedzieli co mają powiedzieć, długo potem milczeli. Jednak nielicznym wybranym dane było oglądać chwałę Chrystusa, Jego przemienienie, Jego zjednoczenie z Bogiem Ojcem. Tylko nieliczni zostali szczególnie wybrani, by nosić ślady cierpieniai miłości Chrystusa do nas, ślady haniebnej śmierci na krzyżu. Poniżonego krzyża, który został wywyższony.

Piąta tajemnica wiary

„Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze mnie” (J14,6).
Chrystus daje nam swoje Ciało jako pamiątkę życia, śmierci i zmartwychwstania do światłości Boga. Chrystus daje nam także Kielich Nowego Przymierza we Krwi Swojej, oraz Nowy Testament jako drogowskaz do Królestwa Bożego. Chrystus obnażając Siebie w Eucharystii, daje nam cała prawdę o Sobie, Bogu Ojcu i Duchu Świętym. Daje nam największą tajemnicę naszej wiary, Eucharystię - najdoskonalszą modlitwę, spektakl naszej wiary, siły i miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielone światło dla Brexitu

2019-10-17 19:21

wPolityce.pl / ems/PAP

Pixabay.com
Klamka zapadła! Unijna „27” dała zielone światło dla umowy ws. brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku. Rada Europejska w formacie 27 zakończona. Konkluzje przyjęte - napisał na Twitterze Preben Aamann, rzecznik prasowy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem