Reklama

Polska

W 80. rocznicę śmierci Karola Wojtyły seniora kwiaty i znicze przy jego grobie

W 80. rocznicę śmierci Karola Wojtyły seniora przy jego grobie w wojskowej części cmentarza Rakowickiego w Krakowie zapłonęły w czwartek znicze i złożono kwiaty. Modlitwie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

[ TEMATY ]

rocznica

Kraków

Wojtyłowie

PAP

Abp Marek Jędraszewski przy grobie rodziny Wojtyłów, w 80. rocznicę śmierci Karola Wojtyły seniora.

Abp Marek Jędraszewski przy grobie rodziny Wojtyłów, w 80. rocznicę śmierci Karola Wojtyły seniora.

W uroczystości uczestniczyli: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, członek zarządu województwa małopolskiego Iwona Gibas, przewodniczący Komisji Kultury małopolskiego sejmiku Rafał Stuglik, wicedyrektor krakowskiego IPN Cecylia Radoń, dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach ks. Łukasz Piórkowski i płk Marcin Żal z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie, który otrzymał niedawno imię por. Karola Wojtyły seniora.

Abp Marek Jędraszewski przypomniał, że w 1940 r. Karol Wojtyła napisał dramat "Hiob", w którym oddał trudne doświadczenia swojego pokolenia, Polski i świata.

Reklama

"Nie ulega wątpliwości, że takim najbardziej głębokim i dramatycznym momentem było niespodziewane odejście jego ojca, dokładnie 80 lat temu – 18 lutego 1941 roku" – mówił abp Marek Jędraszewski.

Dodał, że w czasie okupacji i wobec kolejnych zwycięstw hitlerowskich Niemiec niełatwo było szukać nadziei, ale Karol Wojtyła jej szukał i próbował się nią dzielić – takie właśnie jest przesłanie "Hioba". Arcybiskup wskazał, że śmierć ukochanego ojca i jednocześnie przyjaciela, sprawiła, że Karol Wojtyła zaczął myśleć o wyborze kapłaństwa.

Metropolita krakowski mówił, że rodzice Jana Pawła II – Karol i Emilia Wojtyłowie – których proces beatyfikacyjny rozpoczął się w maju ubiegłego roku, są "szczególnymi patronami na trudne czasy".

Reklama

"Ich wiara, ich wzajemna miłość i promieniująca z nich dobroć, co widzimy także w życiu starszego brata Karola Wojtyły – Edmunda, ich postawa niech będzie natchnieniem dla tych, którzy dzisiaj czują się odpowiedzialni w małżeństwach za swoją miłość, w rodzinach za to, żeby ich miłość małżeńska owocowała w dzieciach, za naszą ojczyznę i Kościół" – mówił abp Marek Jędraszewski.

Podczas uroczystości zorganizowanej przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II odczytano fragment rozmowy Jana Pawła II z Andre Frossardem, w której papież wspominał swojego ojca i jego śmierć.

"Ojciec, który umiał sam od siebie wymagać, w pewnym sensie nie musiał już wymagać od syna. Patrząc na niego, nauczyłem się, że trzeba samemu sobie stawiać wymagania i przykładać się do spełniania własnych obowiązków. Ten mój ojciec, którego uważam za niezwykłego człowieka, zmarł – prawie że nagle – podczas II wojny światowej i okupacji, zanim ukończyłem 21. rok życia" – mówił papież.

Przy grobie złożono kwiaty od uczestników uroczystości, a także od wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Karol Wojtyła senior urodził się 18 lipca 1879 r. w Lipniku (obecnie dzielnica Bielska-Białej – PAP). Z zawodu był krawcem, ale życie poświęcił służbie wojskowej. W 1900 r. został wcielony do armii Austro-Węgier. Podczas I wojny służył w randze podoficera. Po odzyskaniu niepodległości został przyjęty do Wojska Polskiego. Był oficerem 12 Pułku Piechoty, który stacjonował w Wadowicach. W stan spoczynku przeszedł po 27 latach służby wojskowej.

W 1906 r. pobrał się z Emilią z Kaczorowskich. Mieli troje dzieci. Najstarszy syn Edmund został lekarzem i zmarł w wieku zaledwie 26 lat po zarażeniu się szkarlatyną w bielskim szpitalu od chorych, którym spieszył z pomocą. Drugie dziecko, córeczka Olga, zmarła wkrótce po narodzinach. Karol junior, późniejszy papież, był najmłodszym dzieckiem.

Karol Wojtyła senior zmarł niespodziewanie w Krakowie, w domu rodzinnym swojej żony, w którym mieszkał od 1938 r. wraz z synem. 18 lutego 1941 r., kiedy młody Karol wrócił po pracy na Tyniecką 10, zastał ojca martwego.(PAP)

Autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ joz/

2021-02-18 18:22

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hierarcha spraw społecznych

Niedziela wrocławska 6/2016, str. 1

[ TEMATY ]

rocznica

Tomasz Lewandowski

Praca nie jest smutnym obowiązkiem człowieka, ale stanowi o jego panowaniu, wyróżnia go spośród reszty stworzenia – mówi abp Józef Kupny

Praca nie jest smutnym obowiązkiem człowieka, ale stanowi o jego panowaniu,
wyróżnia go spośród reszty stworzenia – mówi abp Józef Kupny

10 lat sakry biskupiej Pasterza Archidiecezji Wrocławskiej

Przed 10 laty Ojciec Święty Benedykt XVI mianował 50-letniego wówczas (ur. 23 lutego 1956 r.) ks. dr. Józefa Kupnego biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej i biskupem tytularnym Vanariony. Sakrę biskupią otrzymał 4 lutego 2006 r. w archikatedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach, a konsekratorami byli abp Damian Zimoń, bp Wiktor Skworc i bp Stefan Cichy. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Christus dilexit nos” (Chrystus nas umiłował). Miesiąc luty jest zatem czasem dwóch ważnych rocznic dla Pasterza Kościoła wrocławskiego: 60-lecia urodzin i 10-lecia sakry biskupiej. Kiedy 18 maja 2013 r. papież Franciszek mianował go metropolitą wrocławskim, był dla mieszkańców Dolnego Śląska osobą mało znaną. Dziś, po 3 latach posługi duszpasterskiej, mocno już wpisał się w nasz Kościół lokalny.

CZYTAJ DALEJ

Przemyśl: nominacje dla kapłanów

2021-06-24 10:45

[ TEMATY ]

neoprezbiter

ks. Paweł Kłys

W czwartek, 24 czerwca 2021 r., w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu abp Adam Szal, metropolita przemyski wręczył dziewiętnastu księżom neoprezbiterom nominacje na ich pierwsze placówki duszpasterskie. Przy okazji spotkania zostali ogłoszeni nowi księża proboszczowie kilku parafii archidiecezji przemyskiej, którzy dotychczas pełnili posługę wikariuszy lub spełniali inne obowiązki duszpasterskie.

Metropolita Przemyski w krótkim przemówieniu na początku kapłańskiego spotkania podziękował kapłanom, katechetom, siostrom zakonnym i świeckim za trud włożony w katechizację i pracę duszpasterską w minionym roku formacyjnym. - Dziękuję bardzo za cały rok szkolny. Bardzo proszę przekazać to katechetom, kapłanom, siostrom i braciom zakonnym oraz świeckim, którzy zmierzyli się z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą pandemia jeżeli chodzi o nauczanie. Wszyscy w jakiś sposób byliśmy dotknięci tymi wymogami, ograniczeniami i bolejemy nad tym, że jeszcze nie wszyscy wrócili do świątyni nawet w stosunku do tej liczby, która była przed pandemią - mówił abp Szal.

CZYTAJ DALEJ

Ta książka pomoże

2021-06-24 21:01

Katarzyna Madeja

- Książka stanowi konkretną pomoc w jak najlepszym zrozumieniu florystyki liturgicznej – przekonuje Michał Zdanowski, autor publikacji pt. „Florysta Łagiewnicki radzi”.

.. Maria Bocheńska: Panie Michale, skąd pomysł na tę książkę?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję