Reklama

Przed 600-leciem sanktuarium

U Ludźmierskiej Matki

Niedziela Ogólnopolska 30/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


(...) Matko Boska Ludźmierska
kochająca Panienko
serca nasze
tak różne
nanizaj na paciorki różańca
w swoje dłonie weź
by połączyły się
w jedno
serce bijące dla Boga

Na szlaku mojego pielgrzymowania do kościołów jubileuszowych leży Ludźmierz, wielka wieś u stóp Tatr na Podhalu. W centrum wsi, nad brzegiem Czarnego Dunajca, znajduje się kościół-sanktuarium, murowana neogotycka budowla, wzniesiona na miejscu starego drewnianego kościółka. Od wieków w tym kościele czczona jest słynąca łaskami figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, zwana Królową czy też Gaździną Podhala. Zgodnie z przekazywaną tradycją, rzeźbę, wykonaną ok. 1400 r. w drewnie lipowym, ofiarował kościołowi pewien kupiec jako wotum za ocalenie życia.
Figura ludźmierska została koronowana 15 sierpnia 1963 r. przez Prymasa Tysiąclecia - kard. Stefana Wyszyńskiego. Górale dobrze pamiętają ten moment. Gdy biskupi błogosławili figurę, Matce Bożej wypadło z ręki berło. Uchwycił je bp Karol Wojtyła. Prymas Wyszyński powiedział wówczas: "Matka Boża, Karolu, oddała Ci władzę". Karol Wojtyła pokochał Matkę Ludźmierską. Gdy po raz pierwszy przybył tu jako kardynał, witająca go dziewczynka życzyła mu, by został papieżem. - Był poważny, zamyślił się nad tym życzeniem - wspomina ks. prob. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego Sanktuarium.
Kiedy życzenia się spełniły, wierni z radością modlili się tutaj w intencji Ojca Świętego. Oczekiwali jego wizyty przez kilka lat.
- Jan Paweł II miał nawiedzić sanktuarium, gdy był Światowy Dzień Młodzieży w 1991 r. Nie doszło do tego z różnych przyczyn. Przygotowania były w toku, już nawet fotel czekał na Papieża - mówi ks. Juchas.
Ten pusty fotel umieszczony został w sanktuarium przed wielkim ołtarzem. Przez kilka lat był jakimś swoistym wyzwaniem, wołaniem o modlitwę wspierającą apostolskie dzieło Jana Pawła II, ale również i o to, jeśli taka wola Boża i Matki Bożej, żeby Jan Paweł II przybył do sanktuarium w Ludźmierzu. Ten wymodlony dzień przyszedł 7 czerwca 1997 r. Ludzie mówią, że od tego dnia tylko koniec świata będzie większym wydarzeniem dla Ludźmierza.
Dziś przy drzwiach świątyni znajduje się pamiątkowa tablica zawierająca słowa Ojca Świętego, które wygłosił w czasie wizyty: " Wiem, że każdego dnia gromadzicie się tu, aby oddawać Jej opiece wszystkie sprawy Kościoła i Następcy św. Piotra. Dziękuję Wam za to ogromne dzieło modlitwy. Bardzo jej potrzebuję i nadal Was o nią proszę".
W tablicę wkomponowano małe serce symbolizujące więź Papieża z rodakami. Można dotknąć tego serca i ofiarować swoją modlitwę do Ludźmierskiej Matki w intencji Ojca Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wewnątrz świątyni stoją uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z Mszany Dolnej. Siostra urszulanka opowiada im historię sanktuarium, wspomina spotkania Papieża z mieszkańcami Skalnego Podhala. Informuje o włamaniu do kościoła, o kradzieży berła i koron, przypomina prośbę Papieża, aby w tym miejscu szczególnie modlić się na różańcu.
Wchodzą następne grupy pielgrzymów. Przed sanktuarium zatrzymują się autokary z rejestracjami z różnych stron kraju. Przyjeżdżają, aby zobaczyć miejsce, w którym trzy lata temu Ojciec Święty modlił się na różańcu z góralami.
Do tego sanktuarium zawsze przychodzę z sercem przepełnionym szczególną wdzięcznością dla Królowej Podhala, która kilkadziesiąt lat temu cudownie uzdrowiła moją Mamę.
Przy studzience, gdzie pielgrzymi nabierają cudownej wody, rozmawiam z dziećmi. Bardzo przeżyły spotkanie z Matką.
- Byłam tu pierwszy raz i to miejsce wywarło na mnie duże wrażenie. Odczułam, że jest tu obecna Matka Boża, że Jej dobroć " weszła" do mnie i stałam się lepsza - mówi Natalia. - Po wyjściu z sanktuarium pogodziłam się z koleżanką. Gdy obmyłam się wodą, poczułam, jakby mnie coś oświetliło, przeżyłam to. Czy zyskałam odpust zupełny?
Wskazuję na tablicę umieszczoną przed wejściem do świątyni. Znajdują się na niej wyrzeźbione w drewnie informacje o warunkach uzyskania odpustu jubileuszowego. Dzieci czytają z zaciekawieniem.
Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu przygotowuje się do jubileuszu 600-lecia. 15 sierpnia br. odbędą się centralne obchody z udziałem Polonii Podhalańczyków z całego świata. To 600-lecie wpisane jest w Wielki Jubileusz Kościoła Powszechnego w 2000-lecie przyjścia na świat Chrystusa, a także w Milenium Biskupstwa Krakowskiego. To cystersi przynieśli tu Chrystusa.
- Od 600 lat doświadczamy ogromnej miłości Matki, która nas prowadzi zawsze do Jezusa, która ukazuje, że jeżeli Jezus jest obecny w życiu i blisko człowieka, to jest największe szczęście, największa mądrość, największy pokój - mówi Ksiądz Kustosz. - Takie właśnie oczekiwania towarzyszą przybywającym tutaj pielgrzymom.
W rzesze pielgrzymujących wpisał się również Papież Jan Paweł II. W tym miejscu, gdzie była prowadzona modlitwa różańcowa z Ojcem Świętym w 1997 r., powstaje dziś Ogród Różańcowy. Górale nie zawiedli i wcielają w życie słowa Ojca Świętego.

Modlitwa różańcowa nabrała w Ludźmierzu głębokiego wymiaru. Powstał Ogród Różańcowy - dar górali oraz Polonii amerykańskiej i kanadyjskiej na Jubileusz 2000-lecia Chrześcijaństwa, 1000-lecia Biskupstwa Krakowskiego, 600-lecia kultu Matki Bożej Ludźmierskiej. To również pamiątka wizyty Jana Pawła II oraz pamięć przesłania różańcowego Ojca Świętego.
Wznoszony na placu o powierzchni 2 ha obiekt uformowany będzie w postaci drogi z 15 kaplicami - figurami poszczególnych tajemnic, wyrzeźbionymi w białym marmurze kararyjskim. Rzeźby powstały w pracowniach artystów Marka Blajerskiego i Jacka Osadczuka. We wschodnim rogu ogrodu znajduje się kilkumetrowy kurhan - Grób Pański, pokryty roślinnością tatrzańską. Pomyślany jest jako miejsce modlitwy za zmarłych. W środku stanie pomnik modlącego się na różańcu Jana Pawła II. Jest to fundacja kapłanów wywodzących się z Podhala, Orawy, Spiszu, kapłanów związanych z sanktuarium ludźmierskim, a także fundacja Polonii kanadyjskiej. Ogród został zaprojektowany przez architekta z Nowego Targu - Jerzego Głodkiewicza. Jego dziełem są stylowe krużganki, ołtarz polowy, stacje Drogi Krzyżowej. W tyle ogrodu powstaną pawilony z salą konferencyjną i salami wystawowymi. Nie przesłonią one widoku gór, budynki bowiem będą niskie, wkomponowane w otoczenie.
Gdy niedawno odwiedziłam Ludźmierz, na placu trwały prace. Mężczyźni zawieszali dzwon nad bramą Trzeciego Tysiąclecia. Spotkałam ks. Tadeusza Juchasa. - Tak jak ojcowie nasi postawili na Giewoncie krzyż, który jest chlubą ich pokolenia, tak i my chcemy, żeby nasze pokolenie identyfikowało się z najwyższymi wartościami Kościoła - powiedział. - Tą wartością, którą nam Ojciec Święty przyniósł w darze, jest modlitwa różańcowa.
Na bramie będzie umieszczony cytat - słowa Jezusa Chrystusa zaczerpnięte z Ewangelii: "Czy Syn Człowieczy zastanie wiarę, kiedy powróci?".
- Czy jesteś gotów tę wiarę przenieść w następne pokolenie, następny wiek, następne tysiąclecie? - zapytał Ksiądz. - Jeżeli jesteś gotów podjąć apostolskie dzieło szerzenia wiary, dawania świadectwa wierze, możesz przejść przez tę bramę wiary, zadzwonić dzwonem i powiedzieć: "Jestem".
Jesteśmy zabiegani, zagonieni. Ten Ogród ma być momentem zatrzymania, refleksji. W ciszy przyrody, w otoczeniu pięknych gór, Turbacza i Tatr, mamy odnaleźć swoje miejsce, które nam Bóg Stwórca dał. Trzeba również przypomnieć, że każdy następca św. Piotra ma prawo od nas oczekiwać modlitwy. Każdego musimy otoczyć modlitwą, ogarnąć sercem.
Z uroczystością 600-lecia związany jest zlot górali polskich z całego świata. Przyjadą do Ludźmierza, bo identyfikują się z chrześcijańskimi korzeniami katolickich przodków, bo i ich obowiązuje nakaz niesienia wielkiego przesłania Ewangelii. Pomocy w tym dziele szukać będą u Matki Najświętszej.
Jeszcze tu nieraz powrócę.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na własne oczy rozdarło mi serce

2024-03-26 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny2024

Archidiecezja Krakowska

Film "Unplanned – Nieplanowane" był prawdziwym ciosem dla Planned Parenthood - największej sieci klinik aborcyjnych w USA.

W każdą środę Wielkiego Postu chcemy zachęcać Was do wielkiej modlitwy za dzieci zagrożone aborcją oraz ich matki, a także za nienarodzonych i ofiary aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś o godności Króla, Kapłana i Syna Bożego

2024-03-24 22:02

Archidiecezja Łódzka

O godności Króla, Kapłana i Syna Bożego mówił w pierwszym dniu rekolekcje wielkopostnych kard. Grzegorz Ryś. Msza Św. była sprawowana w Sanktuarium Imienia Jezus.

Jest już tradycją, że w Niedzielę Palmową rozpoczynają się wielkopostne rekolekcje dla łodzi, które głosił Metropolita Łódzki. W pierwszym dniu rekolekcji kard. Ryś mówił Jezusie Chrystusie i jego godności Króla, Kapłana i Syna Bożego.

CZYTAJ DALEJ

W świetle Eucharystii, w ciszy konfesjonału - paulini i Jasna Góra

2024-03-28 10:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Patriarcha Zakonu Paulinów św. Paweł z Teb przez wielu skazany na śmierć głodową na pustyni, doświadczył Bożej troski i był z Bożej Opatrzności karmiony chlebem. Dziś prawie pół tysiąca paulinów każdego dnia Chlebem Eucharystycznym karmi ludzi na 4 kontynentach. W sercu Zakonu na Jasnej Górze żyje ponad 70 kapłanów. Misję tego miejsca i posługujących tu paulinów, wciąż określają słowa św. Jana Pawła II, że „Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu”. Sprawowanie Eucharystii jako centrum życia całej wspólnoty i pracy apostolskiej paulinów wpisane jest w ich zakonne konstytucje.

Na Mszę św…po cud

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję