Reklama

Dziękczynienie za beatyfikację Fatimskich Dzieci

O. Jan M. Sochocki - kapucyn
Niedziela Ogólnopolska 30/2000

13 czerwca br. w Terliczce k. Rzeszowa, w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i bł. Ojca Pio, w miesiąc po apostolskiej wizycie Jana Pawła II w Fatimie, dziękowano Bożej Opatrzności za wielki dar świętości małych pastuszków Hiacynty i Franciszka Marto. Figury Błogosławionych Dzieci, klęczących przed statuą Matki Bożej Fatimskiej, znajdują się przed frontonem kościoła w Terliczce.
O godz. 18.00. rozpoczęło się nabożeństwo intencyjne z prośbami, które tego dnia przynieśli wierni, aby je złożyć Panu Bogu przez wstawiennictwo Fatimskiej Pani i Błogosławionych Pastuszków.
Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski, a w koncelebrze uczestniczyli o. Andrzej z Zakonu Ojców Bernardynów z Rzeszowa, ks. Władysław Siodor - kapelan Sióstr Opatrzności Bożej w Łące i miejscowy Ksiądz Proboszcz.
W homilii Ksiądz Biskup wskazał na wspólne źródła świętości Antoniego z Padwy i Fatimskich Dzieci. Przypomniał też treść orędzia fatimskiego. Nawołuje ono do modlitwy, nawrócenia, wynagrodzenia za grzechy - nie tylko własne. Jest to nasze zadanie na dziś. Postawa chrześcijanina wymaga także, by napominać grzeszących.
Na dziękczynienie po Komunii św. odśpiewano pieśń milenijną - Dwa tysiące lat... Po Mszy św. Ksiądz Biskup zainicjował modlitwy zalecone dla zyskania odpustu jubileuszowego, który w tej świątyni można zyskać 13. dnia każdego miesiąca od maja do października, na mocy dekretu ordynariusza rzeszowskiego - bp. Kazimierza Górnego, spełniając powszechnie znane wymagania.
O zmierzchu wyruszyła procesja różańcowa. Figurę Madonny Fatimskiej nieśli: matki, ojcowie, młodzież, dzieci i siostry zakonne z Łąki, a dzieci pierwszokomunijne - duży procesyjny różaniec. Przewodzili kapłani, a słowa tajemnicy fatimskiej, zapisane przez s. Łucję, czytała młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania. Całość wzbogacały pieśni wykonywane przez miejscową scholę im bł. Ojca Pio pod dyrekcją o. Klemensa Blajdy.
Po Różańcu Ksiądz Biskup poświęcił logo jubileuszowe, ufundowane dla kościoła w Terliczce przez rodzinę Maziarzów ze Stalowej Woli.
Apel Jasnogórski, zawierzenie się Fatimskiej Pani i Świętym Dzieciom oraz apostolskie błogosławieństwo zakończyły nasz czas czuwania w rocznicę drugiego objawienia fatimskiego przed 84 laty.

Reklama

Prezydent Andrzej Duda dziękuje wyborcom za wysoką frekwencję

2019-10-13 22:09

niedziela.pl

Prezydent Polski Andrzej Duda podziękował na Twitterze rodakom za liczne wzięcie udziału w wyborach, a także pogratulował wszystkim Posłom i Senatorom.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezentujemy całość treści prezydenckiego twitta:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biskup Aleppo: turecka ofensywa w Syrii to „zbrodnia”

2019-10-14 15:37

ts (KAI) / Aleppo

Katolicki biskup Aleppo, Georges Abou Khazen, w ostrych słowach zareagował na turecką ofensywę wojskową w Syrii. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni” - powiedział 14 października w rozmowie z Radiem Watykańskim katolicki biskup Aleppo. „Wojna jest podwaliną pod kolejne wojny i nie stanowi rozwiązania, zwłaszcza w regionie takim jak ten, że wszystkimi żyjącymi tam grupami etnicznymi i religijnymi" - stwierdził wikariusz apostolski Aleppo i podkreślił: "To, co tu przeżywamy, to ludzki dramat, to zbrodnia”.

youtube.com

W regionie, z którego teraz ucieka tak wielu ludzi, reprezentowane są wszystkie mniejszości chrześcijańskie, jak Asyryjczycy, syryjscy Chaldejczycy, czy Ormianie, zwrócił uwagę hierarcha. „Wielu ich przodków wymordowano w Turcji, tu żyją potomkowie tych, którzy zdołali się uratować przed masakrami i to oni teraz doświadczają napaści Turków na ich kraj”.

Wiele miejsc w regionie Dżazira położonym między Eufratem i Tygrysem, a także miasta Qamishli czy Hasake, w czasie pod mandatem francuskim w Syrii i Libanie, stanowiło schronienie dla chrześcijan, którzy przeżyli ludobójstwo, jakiego dopuścił się rząd turecki od 1915 roku w północnych regionach. Chrześcijanie żyjący dziś na tych terenach ciągle noszą w pamięci świadomość „sayfo” - "ludobójstwa".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem