Reklama

Kultura szansą rozwoju regionalnego

Julian Piast-Kołodziej
Niedziela Ogólnopolska 30/2000

Kultura jako element rozwoju regionalnego i lokalnego - to temat debaty ogólnopolskiej konferencji w Rydzynie, zorganizowanej w dniach 19-21 czerwca br. przez Centrum Animacji Kultury oraz Centrum im. Adama Smitha.
Poziom życia obywateli zależy od stopnia bezrobocia, aktywności zawodowej, stanu opieki zdrowotnej oraz szerokiego dostępu do placówek nauki. Aby zapewnić rozwój cywilizacyjny, niezbędna jest troska o animację kulturalną i edukację młodego pokolenia. Aktywizacja kulturalna daje człowiekowi szansę wykorzystania własnych możliwości i kreatywności. Brak tożsamości kulturowej może stać się rzeczywistym zagrożeniem w procesie rozwoju społecznego.
Średnia krajowa osób z wyższym wykształceniem to zaledwie 7,5%, a kultura i sztuka wśród zainteresowań młodzieży zajmują miejsce marginalne. Niedostatek działań państwa i samorządów w tym zakresie powoduje, że stan edukacji kulturalnej w Polsce, niestety, należy ocenić jako zdecydowanie zły. Kontakt ze sztuką i indywidualne działania artystyczne podejmowane są sporadycznie i dotyczą tylko niewielkiej grupy. Muzyki poważnej słucha jedynie 3% dzieci, 79% nigdy nie miało kontaktu z filharmonią i operą, a 62 % młodzieży wiejskiej nigdy nie było w teatrze.
Wspieranie rozwoju edukacji kulturalnej w Polsce to zadanie samorządów lokalnych, które nie dysponują wystarczającymi środkami na tę działalność. Dotacje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz granty edukacyjne MEN są także niewystarczające. Potrzebne są nowe regulacje prawne. Edukacja kulturalna wymaga nie tylko nakładów finansowych, ale także nowoczesnych rozwiązań organizacyjnych. Nie wystarczy inwencja animatorów kultury. Niezbędna jest umiejętność pozyskiwania środków finansowych z niepaństwowych funduszy i programów. Środowisko biznesu zaczyna już dostrzegać możliwość budowania wizerunku firmy przez sponsorowanie wydarzeń kulturalnych. Potrzebne jest szersze współdziałanie w obrębie lokalnych społeczności przy budowaniu tożsamości kulturowej w mieście i gminie. Kultura wywiera decydujący wpływ na rozwój regionalny i lokalny. Aktywizacja kulturalna jest właśnie tym czynnikiem, który decyduje o rozwoju społecznym. Dlatego wspieranie kultury powinno znaleźć właściwe miejsce w regionalnych i lokalnych strategiach rozwoju. Dotyczy to zarówno wspierania działalności domów kultury, bibliotek (38% młodzieży wiejskiej i z małych miast nie posiada biblioteki domowej), ośrodków kształcenia artystycznego, jak wszystkich innych przejawów życia kulturalnego w całym kraju. Edukacja kulturalna spełnia rolę daleko wykraczającą poza sferę kultury: kształtuje osobowość, wzory zachowań, hierarchię wartości, umiejętność dokonywania wyborów, a także buduje więzi społeczne. Jest źródłem inspiracji w innych dziedzinach życia. Pomaga w wyzwalaniu nowych inicjatyw kreujących różnorodne aktywności środowisk lokalnych.

Reklama

Niezwykłe zdjęcie zakonnicy pochylającej się nad okaleczoną kobietą

2019-11-10 14:17

wpolityce.pl

„Wczoraj pod murami Watykanu. Pośród śpieszącego się tłumu zobaczyłem taką scenę…” - napisał na Twitterze Tomasz Łysiak, dziennikarz "Sieci", załączając zdjęcie siostry zakonnej pochylającej się nad okaleczoną kobietą

twitter.com/@TomaszLysiak

Wczoraj pod murami Watykanu. Pośród śpieszącego się tłumu zobaczyłem taką scenę… Nie wiem jak się nazywa ta Siostra. Nie wiem z jakiego kraju pochodzi. Chciałbym Jej Podziękować — czytamy we wpisie publicysty tygodnika „Sieci”.

Szybko okazało się, że uwieczniona na zdjęciu siostra zakonna to Polka ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. To s. Aneta (nie podaję nazwiska, bo nie wiem, czy by chciała), Polka, moja współsiostra, nazaretanka (Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu), od dłuższego czasu posługuje we Włoszech. — skomentowała wpis s. Agnieszka Wójt.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nauczyli się kochać

2019-11-15 05:15

Tadeusz Boniecki

Tadeusz Boniecki

Już po raz 6. ulicami Chełma przeszła procesja z relikwiami świętych. Celem modlitwy na ulicach miasta było ukazanie wzorów świętych i zachęta do ich naśladowania w codziennym życiu. We wszystkich kościołach w mieście nad Uherką znajduje się ponad 30 relikwii świętych (różnego stopnia). Najwięcej, bo aż 22, posiada parafia pw. Rozesłania Świętych Apostołów. Do najstarszych należą relikwie Drzewa Krzyża i relikwie Apostołów Piotra i Pawła.

Codzienna świętość

O tym, że święci mieszkają za ścianami naszych mieszkań, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednym z nich z pewnością jest pan Andrzej z okolic Chełma. Ten młody, 30-letni mężczyzna, ojciec dwójki małych dzieci, opiekuje się w domu swoją chorą żoną. Kobieta niedawno została wybudzona ze śpiączki w specjalistycznym ośrodku, gdzie przebywała przez dłuższy czas. Po urodzeniu drugiego dziecka u pani Beaty doszło do poważnego niedotlenienia mózgu. Lekarze uratowali jej życie, lecz stało się to kosztem długotrwałej śpiączki. Wielkim wsparciem dla niej jest kochający, troskliwy i odpowiedzialny mąż, który zajmuje się zarówno nią, jak i dziećmi. Swój czas w całości poświęcił rodzinie. Na trudnej drodze życia spotkał wielu ludzi podziwiających jego miłość i wspierających go w różny sposób, ale też i osoby, które radziły mu, aby na nowo ułożył sobie życie. Nie poddał się i nie opuścił chorej żony.

Czas ze świętymi

Dla takich „codziennych świętych” wzorem do naśladowania oraz wsparciem duchowym są osoby wyniesione na ołtarze. Okazją do przypomnienia ich życia jest procesja z relikwiami po ulicach Chełma. Pomysłodawcą „korowodu świętych” był Andrzej Nowosad, kustosz muzeum parafialnego przy parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów. Dostrzegając bogactwo relikwii skrywanych w muzealnych salach, pan Andrzej zainspirował proboszcza ks. Józefa Piłata do ukazania ich mieszkańcom miasta. Na co dzień wierni modlą się za wstawiennictwem świętych: Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszki i s. Faustyny Kowalskiej, których relikwie wystawione są w kościele.

Wieczorną modlitwę ze świętymi rozpoczęła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. Mirosława Bończoszka, proboszcza parafii pw. Świętej Rodziny. We wstępnie gospodarz miejsca, ks. J. Piłat przypomniał, że „święci i błogosławieni to wyjątkowi ludzie, którzy przez swoje życie na ziemi zasłużyli na chwałę nieba”. - Chcemy ich prosić i modlić się z nimi o potrzebne łaski, byśmy żyjąc na ziemi i chodząc ulicami Chełma potrafili tak jak oni dochować wierności Chrystusowi i żyć Ewangelią na co dzień - mówił Ksiądz Proboszcz. W homilii ks. Piotr Kanak wskazał na potrzebę spędzania czasu ze świętymi, również tymi „dnia codziennego”, pochowanymi na naszych cmentarzach. - Papież ich nie kanonizował, Kościół ich nie beatyfikował, a oni są święci, bo nauczyli się w życiu kochać - mówił kaznodzieja.

Korowód świętych

Po Eucharystii z kościoła pw. Rozesłania Świętych Apostołów wyruszyła radosna procesja, której przewodniczyli ks. J. Piłat oraz ks. Andrzej Sternik. Za nimi kapłani, siostry zakonne i świeccy nieśli 17 relikwiarzy m.in. z relikwiami św. Stanisława biskupa i męczennika, św. Antoniego Padewskiego, św. o. Pio, św. Maksymiliana Kolbe, bł. Edmunda Bojanowskiego i św. Szarbela. Na poszczególne etapy procesję podzieliło 7 stacji, przy których wspominano świętych: Męczenników z Pratulina, bł. Matkę Celinę Borzęcką, bł. ks. Józefa Stanka, św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, bł. ks. Michała Sopoćko, św. s. Faustynę oraz św. Jana Pawła II. Na zakończenie w bazylice na Górce Chełmskiej odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, która poprowadził ks. Szymon Majewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem