Reklama

Jubileuszowe spotkanie "Odrodzenia"

Alicja Trześniowska
Niedziela Ogólnopolska 30/2000

W dniach 23-25 czerwca br. w Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Sługi Bożej Anny Jenke w Jarosławiu, pod hasłem: Przeżywamy Rok Wielkiego Jubileuszu odbyły się XVIII Dni Skupienia wspólnoty rzeszowskiej i jarosławskiej Stowarzyszenia Ruch Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie". Przewodniczył im, jak co roku, abp Ignacy Tokarczuk. Na spotkanie przybyli odrodzeniowcy z różnych stron Polski, z prezesem Zarządu Głównego "Odrodzenia" Maciejem Jakubowskim na czele. Dni wypełnione były modlitwą, codzienną Mszą św., naukami rekolekcyjnymi oraz spotkaniem jubileuszowym z okazji 20. rocznicy obecności Księdza Arcybiskupa w rzeszowskim "Odrodzeniu" i 25-lecia jego współpracy z ogólnopolskim " Odrodzeniem", którego - po śmierci Prymasa Stefana Wyszyńskiego - z biegiem lat stał się duchowym przywódcą. Uroczysty charakter dopełniała rocznica wyświęcenia abp. Tokarczuka na kapłana, które miało miejsce we Lwowie 21 czerwca 1942 r., i 35-lecie mianowania go biskupem przemyskim przez papieża Pawła VI.
W swych naukach rekolekcyjnych Ksiądz Arcybiskup nawiązał do uroczystości narodzenia św. Jana Chrzciciela - herolda Chrystusowego przygotowującego drogę Panu, postaci wyjątkowej, o wielkiej duchowości, człowieka pokuty, który spośród wielu świętych jako jedyny jest czczony w swoim narodzeniu. Ksiądz Arcybiskup postawił go za wzór człowieka z charakterem, który odważył się mówić prawdę i oddał za to życie. " Człowiek z charakterem nie ulega jakimś nastrojom, wahaniom, zdradzie, jest tą potężną twierdzą prawdy, która nie ugnie się przed nikim, wszystko przetrwa. (...) Człowiek z charakterem jest podporą społeczności. (...) Na takich ludziach buduje się prawdziwą historię i prawdziwą przyszłość, trzeba więc gorąco się modlić, by w sytuacji, gdy stoimy u progu trzeciego tysiąclecia, pełnego zagadek, nieznanych zdarzeń, nie zabrakło ludzi z charakterem w Polsce, w Europie, jeśli ta Europa ma być oparciem dla całego świata, w Kościele, na wszystkich pozycjach duszpasterskich".
Spotkanie z abp. Tokarczukiem było okazją do wyrażenia mu wdzięczności za opiekę duchową nad "Odrodzeniem", za umacnianie Kościoła i narodu przez nieugiętą postawę wobec totalitaryzmu komunistycznego w czasach nasilonej walki z Bogiem, Kościołem, za wybudowanie w tym okresie - wbrew ówczesnym władzom - ponad 400 świątyń.

Żywy Bóg na Dworcu Głównym

2019-11-13 11:47

Agnieszka Bugała
Edycja wrocławska 46/2019, str. 1

Delikatna, szklana monstrancja z wizerunkiem Maryi tulącej i całującej Syna – w otwartych ramionach Matki kustodium z białą Hostią: Jezus eucharystyczny – to będzie centrum kaplicy na Dworcu Głównym we Wrocławiu, której otwarcie zaplanowano na koniec roku

Archiwum
Projekt kaplicy na wrocławskim Dworcu Głównym

Kaplica zostanie wpisana do prowadzonej przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” modlitwy o pokój na świecie.

Autorem projektu kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest biuro projektowe inż. Andrzeja Gacka. Monstrancję wymyślił i wykona gdański artysta Mariusz Drapikowski – znany na całym świecie autor „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”.

Dworcowa kaplica funkcjonowała do stycznia 2010 r., wtedy odprawiono w niej ostatnią Mszę św. Po rewitalizacji dworca, w miejscu po niej urządzono komisariat policji. Starania o powrót kaplicy na dworzec trwały od 2012 r. Ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu-Brochowie i duszpasterz kolejarzy archidiecezji wrocławskiej, od siedmiu lat, krok po kroku, nie ustaje w zbudowaniu na dworcu miejsca modlitwy – dla kolejarzy i podróżnych. Dzięki porozumieniu zawartemu w 2016 r. między PKP SA a Kurią Metropolitalną Wrocławską prace na dworcu wreszcie mogły się rozpocząć. – Pomysł jest prosty: wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w nowej kaplicy i konfesjonał z dyżurującymi kapłanami – mówi ks. Jan Kleszcz.

Prace w miejscu przeznaczonym na kaplicę już trwają, a w pozyskiwanie środków na realizację przedsięwzięcia włączyło się wiele osób. Aktywnie kwestują młodzi z brochowskiej parafii pod opieką ks. Arkadiusza Krzeszowca.

Chętni do włączenia się w budowę kaplicy mogą kupić cegiełki albo dokonywać wpłat na konto. Inicjatywa jest tak ważna, że warto mieć w niej swój udział, nawet, gdybyśmy swoją wpłatą przyczynili się do sfinansowania choćby kawałka podłogi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Marsz Świętych

2019-11-15 05:20

Marta Matysek

Maciej Sierżęga

Święci są dla nas przykładem. Poznając ich życie, uczymy się właściwego postępowania. Za pośrednictwem świętych otrzymujemy łaski. To ich prosimy o wsparcie i ratunek w różnych potrzebach. Cześć okazywana świętym wyraża się we wznoszeniu kościołów pod ich wezwaniem, rozwieszaniu obrazów z ich wizerunkami w domach i kapliczkach, we wspominaniu ich w konkretnym dniu roku.

Parafia pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie zaprosiła dorosłych, młodzież i dzieci do udziału w II Marszu Wszystkich Świętych. Wspominanie świętych ułatwiała i podkreślała obecność przebranych za nich dzieci. - Gromadzimy się w wigilię Wszystkich Świętych, żeby przypomnieć sobie, że powołanie do świętości jest dla każdego z nas. Cieszę się z obecności dzieci i młodzieży, które wystroiły się, aby dać świadectwo o tym, że wierzymy w świętych obcowanie. Nadchodzi święto nie tylko tych, do których się modlimy, ale i tych, o których zasługach być może nie wiemy, a żyli świętością. Bo święci żyją pośród nas - mówił proboszcz ks. Mirosław Matuszny.

Po Eucharystii w radosnym korowodzie świętych ulicami Lublina maszerowały dzieci przebrane m.in. za Maryję, św. Julię, św. Weronikę, św. Anielę, św. Klaudię, św. Cecylię, św. Urszulę, św. Jadwigę… Barwny korowód wiary otwierał proboszcz z relikwiami patrona miasta, św. Antoniego Padewskiego. Uczestnicy poprzez modlitwę, śpiew i rozdawanie obrazków z wizerunkami świętych zachęcali siebie nawzajem i przechodniów do podążania drogami świętości po śladach osób wyniesionych przez Kościół na ołtarze. W organizacji marszu brali udział: proboszcz ks. Mirosław Matuszny i księża wikariusze z parafii pw. Nawrócenia św. Pawła, schola parafialna, Młodzież Wszechpolska oraz koło przyjaciół Radia Maryja. Za zaangażowanie w przygotowanie strojów i udział w procesji wszystkie dzieci zostały docenione i obdarowane słodyczami. Niektóre z nich wylosowały szopki bożonarodzeniowe, przywiezione z Ziemi Świętej. Wyjątkowe upominki trafiły do uczennic ze szkół nr 7 i 27 oraz ze szkoły prowadzonej przez siostry Urszulanki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem