Reklama

"Niech nasza droga będzie wspólna" -

Wojciech Mścichowski
Niedziela Ogólnopolska 30/2000

"Rodzina według zamysłu Bożego jest miejscem świętym i uświęcającym". Te słowa Ojca Świętego były inspiracją dla Włodzimierza Krysiaka - kawalera Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, przedstawiciela liczącego ponad 200 lat rodu Krysiaków ze Złochowic k. Częstochowy, do zorganizowania w 1995 r. pierwszego zjazdu rodzinnego. Obecnie ród Krysiaków liczy ok. 500 członków. Jak głosi saga rodu, jego założycielem był francuski żołnierz Crisou, który idąc z wojskiem Napoleona, poznał w Złochowicach piękną Polkę i tutaj pozostał. Osobą, o której wielu pamięta, był Piotr Krysiak, który ok. połowy XIX wieku był wójtem w pobliskim Opatowie. Tyle historia.
25 czerwca Roku Jubileuszowego już po raz szósty spotkali się członkowie tego rodu, aby zaświadczyć, że rodzina silna Bogiem i więzy krwi są fundamentem opartym na skale. Do Złochowic przybyli przedstawiciele różnych gałęzi rodowych i spokrewnionych po kądzieli rodzin Bebłotów, Hoffmanów, Piekarskich, Labochów i innych. Wielki Milenijny Zjazd rozpoczęła Msza św., którą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Złochowicach odprawił duszpasterz rodzin archidiecezji częstochowskiej - ks. prał. Jan Wilk w koncelebrze z miejscowym proboszczem - ks. kan. Antonim Wachułką i ks. Tadeuszem Zawieruchą. Kościół wypełnili goście z różnych stron Polski, m.in. ze Stargardu Szczecińskiego, Warszawy, Wrocławia. Msza św. miała szczególny charakter - z inspiracji Magdy Myśliwiec, ród Krysiaków poświęcił siebie i swoich następców Najświętszemu Sercu Jezusa. W specjalnym przesłaniu wystosowanym z tej okazji metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak gratulował tradycji rodzinnej i życzył, aby Serce Jezusa zjednoczyło serca wszystkich w parafii Złochowice i ogarnęło całą rodzinę Krysiaków i jej przyszłe pokolenia. Ksiądz Arcybiskup przesłał też specjalne błogosławieństwo wszystkim uczestnikom Zjazdu.
Ks. Jan Wilk przypomniał, że Ojczyzna to rodzina rodzin ściśle związana korzeniami i ubogacona Duchem Świętym, a celem każdej rodziny jest miłość, doskonałość, prokreacja i wychowanie.
W czasie spotkania po Mszy św. kanclerz rodu Włodzimierz Krysiak wyjaśnił, że zjazdy rodzinne organizowane są po to, aby uczyć młodych patriotyzmu i budować więzi na przyszłość. Potwierdziła to przedstawicielka wchodzącego w dorosłe życie pokolenia - Ola Święcicka z Wrocławia: "Dla mnie rodzina jest po Bogu najwyższą wartością, dzięki zjazdom poznałam rodzinę, od początku uczestniczę w każdym zjeździe i będę tę tradycję kontynuować".
Wieczorem spotkano się przy rodzinnym stole - zgodnie z zasadą, że rodzina to wspólna modlitwa, wspólne posiłki i wspólny śpiew. Ciekawymi spostrzeżeniami podzieliła się Katarzyna Suska - solistka Teatru Wielkiego w Warszawie, która powiedziała: "Integracja rodziny jest znakiem czasu. Dla mnie każde spotkanie rodzinne jest wielkim przeżyciem. Życzę wszystkim, aby mieli oparcie w swoich rodzinach". Wspólnie spędzony dzień zakończono pieśnią Abyśmy byli jedno, a wzniesione do góry złączone ręce były znakiem jej jedności.

Reklama

Podajemy datę i miejsce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego!

2019-10-21 13:06

Damian Krawczykowski/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz na specjalnie zwołanym briefingu poinformował o dacie i miejscu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego
„Miłość jest niejako dowodem osobistym naszego pochodzenia z Boga-Miłości, jest znakiem rozpoznawczym naszego synostwa Bożego” – kard. Stefan Wyszyński

Briefing, na który zapraszał ks. Przemysław Śliwiński rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej rozpoczął się o godz. 13.00 w Sali Konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich. Kard. Nycz ogłosił na nim, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego odbędzie się: 07.06.2020 r. w Warszawie na Placu Piłsudskiego.

Jego działanie i sposób bycia Kościołem, jego miłość do Kościoła i Matki Najświętszej, miłość do ojczyzny, jest aktualna i ponadczasowa. - mówił już przy okazji informacji o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego kard. Nycz.


Logo beatyfikacyjne

Archidiecezja warszawska uruchomiła jednocześnie stronę internetową poświęconą uroczystości pod adresem Zobacz.

Jak dodał: Niektóre wymiary jego osobowości i świętości, może mniej znane ale wydobyte w Positio, są bardzo aktualne także dziś. Chciałbym podkreślić bardzo mocno jego miłość do wszystkich, aż do miłości nieprzyjaciół. To był prymas, biskup, ksiądz, człowiek, który na serio brał Ewangelię i współcześnie dziś bardzo wiele od niego możemy się nauczyć, zwłaszcza kiedy przychodzi nam pokusa etykietowania i dzielenia w duchu dobry - zły. Bo w tym jesteśmy dość dobrzy. Natomiast trzeba wczytać się w Prymasa i zobaczyć, co on mówił wtedy, kiedy naprawdę miał wokół siebie ludzi, którzy wcale nie byli mu życzliwi, byli jego prześladowcami, wrogami, więzili go, ale nigdy nienawistnego słowa do nich i o nich nie mówił.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r. a zakończył 6 lutego 2001 r. Watykańska część procesu beatyfikacyjnego rozpoczęła się 7 czerwca 2001 r. oficjalnym otwarciem akt beatyfikacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: zmarł prof. Jacek Łuczak, twórca polskiej opieki paliatywnej

2019-10-22 21:41

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu 22 października zmarł prof. Jacek Łuczak, profesor nauk medycznych, założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Miał 84 lata.

poznan.pl

Prof. Łuczak był twórcą hospicjum Palium w Poznaniu i pierwszej poradni walki z bólem w Polsce.

„Był człowiekiem niezwykłej ofiarności, zawsze blisko chorego. Prawdziwy lekarz, dla którego hospicjum było domem, a człowiek chory, cierpiący miał uprzywilejowane miejsce w jego sercu” – mówi o zmarłym abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wielokrotnie odwiedzał prowadzone przez prof. Łuczaka hospicjum.

„Profesor zawsze zwracał uwagę na relacje, które powinny nawiązać się pomiędzy chorym a lekarzami i pielęgniarkami oraz kapelanami hospicjum. Podkreślał nieustannie konieczność szacunku wobec człowieka, zwłaszcza umierającego” – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Profesor Jacek Łuczak urodził się w 1934 r. w Poznaniu, ukończył studia na Wydziale Lekarskim poznańskiej Akademii Medycznej. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, był specjalistą i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej.

W 2019 r. prof. Jacek Łuczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem