Reklama

"Niech nasza droga będzie wspólna" -

Niedziela Ogólnopolska 30/2000

"Rodzina według zamysłu Bożego jest miejscem świętym i uświęcającym". Te słowa Ojca Świętego były inspiracją dla Włodzimierza Krysiaka - kawalera Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, przedstawiciela liczącego ponad 200 lat rodu Krysiaków ze Złochowic k. Częstochowy, do zorganizowania w 1995 r. pierwszego zjazdu rodzinnego. Obecnie ród Krysiaków liczy ok. 500 członków. Jak głosi saga rodu, jego założycielem był francuski żołnierz Crisou, który idąc z wojskiem Napoleona, poznał w Złochowicach piękną Polkę i tutaj pozostał. Osobą, o której wielu pamięta, był Piotr Krysiak, który ok. połowy XIX wieku był wójtem w pobliskim Opatowie. Tyle historia.
25 czerwca Roku Jubileuszowego już po raz szósty spotkali się członkowie tego rodu, aby zaświadczyć, że rodzina silna Bogiem i więzy krwi są fundamentem opartym na skale. Do Złochowic przybyli przedstawiciele różnych gałęzi rodowych i spokrewnionych po kądzieli rodzin Bebłotów, Hoffmanów, Piekarskich, Labochów i innych. Wielki Milenijny Zjazd rozpoczęła Msza św., którą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Złochowicach odprawił duszpasterz rodzin archidiecezji częstochowskiej - ks. prał. Jan Wilk w koncelebrze z miejscowym proboszczem - ks. kan. Antonim Wachułką i ks. Tadeuszem Zawieruchą. Kościół wypełnili goście z różnych stron Polski, m.in. ze Stargardu Szczecińskiego, Warszawy, Wrocławia. Msza św. miała szczególny charakter - z inspiracji Magdy Myśliwiec, ród Krysiaków poświęcił siebie i swoich następców Najświętszemu Sercu Jezusa. W specjalnym przesłaniu wystosowanym z tej okazji metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak gratulował tradycji rodzinnej i życzył, aby Serce Jezusa zjednoczyło serca wszystkich w parafii Złochowice i ogarnęło całą rodzinę Krysiaków i jej przyszłe pokolenia. Ksiądz Arcybiskup przesłał też specjalne błogosławieństwo wszystkim uczestnikom Zjazdu.
Ks. Jan Wilk przypomniał, że Ojczyzna to rodzina rodzin ściśle związana korzeniami i ubogacona Duchem Świętym, a celem każdej rodziny jest miłość, doskonałość, prokreacja i wychowanie.
W czasie spotkania po Mszy św. kanclerz rodu Włodzimierz Krysiak wyjaśnił, że zjazdy rodzinne organizowane są po to, aby uczyć młodych patriotyzmu i budować więzi na przyszłość. Potwierdziła to przedstawicielka wchodzącego w dorosłe życie pokolenia - Ola Święcicka z Wrocławia: "Dla mnie rodzina jest po Bogu najwyższą wartością, dzięki zjazdom poznałam rodzinę, od początku uczestniczę w każdym zjeździe i będę tę tradycję kontynuować".
Wieczorem spotkano się przy rodzinnym stole - zgodnie z zasadą, że rodzina to wspólna modlitwa, wspólne posiłki i wspólny śpiew. Ciekawymi spostrzeżeniami podzieliła się Katarzyna Suska - solistka Teatru Wielkiego w Warszawie, która powiedziała: "Integracja rodziny jest znakiem czasu. Dla mnie każde spotkanie rodzinne jest wielkim przeżyciem. Życzę wszystkim, aby mieli oparcie w swoich rodzinach". Wspólnie spędzony dzień zakończono pieśnią Abyśmy byli jedno, a wzniesione do góry złączone ręce były znakiem jej jedności.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyspensa zniesiona od 7 czerwca. Nowe zalecenia biskupa ordynariusza

2020-05-30 16:38

[ TEMATY ]

dyspensa

koronawirus

biskup diecezjalny

Monika Jaworska

Począwszy od niedzieli 7 czerwca br. biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel znosi dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Eucharystii obejmującą wszystkich wiernych diecezji bielsko-żywieckiej. Z dyspensy mogą nadal korzystać osoby starsze, chore i odczuwające lęk przed zarażeniem. Natomiast od soboty 30 maja br. nie obowiązuje już limit osób mogących przebywać w kościele.

Poniżej publikujemy nowe wskazania duszpasterskie biskupa ordynariusza.

1. Msza Święta

• Od 7 czerwca br. poprzednia dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Eucharystii obejmująca wszystkich wiernych Diecezji Bielsko-Żywieckiej zostaje zawężona do osób starszych, chorych i odczuwających lęk przed zarażeniem.

• Od 30 maja br. nie obowiązuje limit osób w kościele.

• Wszyscy przebywający w kościele z wyjątkiem sprawujących liturgię muszą mieć maseczki i zachować dystans 2 m. Bardzo prosimy o przestrzeganie tej zasady.

• Nadal nie korzystamy z wody święconej.

• Zalecamy, aby Komunię świętą przyjmować na rękę. Księża są zobowiązani do dezynfekcji rąk przed i po zakończeniu rozdawania Komunii.

• Sakrament pokuty sprawujemy dalej według zasad podanych wcześniej – pamiętając o zachowaniu szczególnej ostrożności.

• Należy pamiętać o częstej dezynfekcji ławek i miejsc szczególnie dostępnych dla wiernych (klamek, poręczy, konfesjonałów).

• Na zewnątrz świątyni może się zgromadzić 150 osób – zachowując dystans 2 m między sobą (nie dotyczy to rodzin i osób mieszkających wspólnie).

2. Pogrzeb

• Od 30 maja br. nie obowiązuje limit osób w czasie uroczystości pogrzebowych zarówno w kościele, jak i na cmentarzu.

3. Spotkania Formacyjne

• Od 1 czerwca br. można powrócić do organizacji spotkań formacyjnych, pamiętając o zachowaniu zasad dystansu 2 m.

• Szczególnie należy zadbać o spotkania ministrantów i lektorów oraz oazy młodzieżowej.

• Spotkania powinny odbywać się w maseczkach.

• Warto zadbać o dezynfekcję rąk uczestników przed i po spotkaniu.

4. Bierzmowanie

• Jest możliwość indywidualnego umówienia bierzmowania z księżmi biskupami.

• Warunkiem jest ukończony proces przygotowania młodzieży do bierzmowania.

• Bezpośrednio przed bierzmowaniem należy przeprowadzić spotkania formacyjne i liturgiczne, zachowując zasady bezpieczeństwa – patrz punkt 3.

5. Boże Ciało

• Można zorganizować procesję Bożego Ciała tylko wokół kościoła z zachowaniem wszystkich norm sanitarnych (dystans 2 m lub maseczki oraz maksymalna liczba 150 wiernych).

• Warunkiem organizacji procesji jest pewność, że ksiądz proboszcz/administrator jest w stanie dopilnować, by wzięło w niej udział nie więcej niż 150 osób.

• Można zaproponować wiernym udział w adoracji Najświętszego Sakramentu po każdej Mszy świętej lub/i w adoracji popołudniowej.

6. Kancelaria Parafialna

• Można powrócić do zwyczajnego funkcjonowania kancelarii zachowując zasady bezpieczeństwa.

• Należy nosić maseczkę.

• Trzeba pamiętać o dezynfekcji.

7. Informacje dotyczące wyjazdów wakacyjnych oraz Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę zostaną podane w późniejszym terminie.

(źródło: diecezja.bielsko.pl)

CZYTAJ DALEJ

Papież modlił się za osoby które oddały życie w walce z koronawirusem

2020-05-31 13:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Regina Coeli

Copyright: Vatican Media

"Z wdzięcznością i podziwem pamiętam wszystkich tych, którzy wspierając chorych w tej pandemii oddali życie. Modlimy się w duchu za lekarzy, wolontariuszy, pielęgniarki, wszystkich pracowników służby zdrowia i wielu, którzy oddali życie w tym okresie" - powiedział Franciszek po modlitwie Regina Coeli w Watykanie.

Ojciec Święty nawiązał do obchodzonego dziś we Włoszech Narodowego Dnia Pociechy, aby propagować solidarność z chorymi. "Ponownie doceniam tych, którzy szczególnie w tym okresie złożyli świadectwo troski o innych. Z wdzięcznością i podziwem pamiętam wszystkich tych, którzy wspierając chorych podczas pandemii oddali życie. Modlimy się w duchu za lekarzy, wolontariuszy, pielęgniarki, wszystkich pracowników służby zdrowia i wielu, którzy oddali życie w tym okresie" - powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję