Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Kto ucieka od krzyża, cięższy krzyż dostanie

W parafii św. Barbary w Wieluniu zakończył się kolejny etap budowy nowego kościoła, którym było uroczyste poświęcenie krzyża i stacji Drogi Krzyżowej. 18 lutego podczas Mszy św. dokonał go abp Wacław Depo.

[ TEMATY ]

krzyż

abp Wacław Depo

Droga Krzyżowa

parafia św. Barbary w Wieluniu

Zofia Białas

Abp Depo święci stacje Drogi Krzyżowej

Abp Depo święci stacje Drogi Krzyżowej

Eucharystię koncelebrował ks. Mariusz Trojanowski, sekretarz abp. Depo. W modlitwie uczestniczyli również księża z dekanatu Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu.

W homilii metropolita częstochowski nawiązał do tekstów z Księgi Powtórzonego Prawa i Ewangelii wg św. Mateusza. Mówił o wyborach, przed którymi staje człowiek każdego dnia. – Człowiek może wybrać dobro lub zło, błogosławieństwo lub przekleństwo, życie lub śmierć. To człowiek zdecyduje o tym, co wybierze. A co wybierze? Czy podejmie krzyż codzienności? Jezus nie uciekł od krzyża. Pełniąc wolę Ojca, który tak ukochał człowieka, wybrał drogę cierpienia i śmierci na krzyżu, by dać człowiekowi szansę na życie wieczne – podkreślił.

– Pamiętajmy, że jedynym gwarantem naszego życia jest Bóg. Nie można uciec od krzyża, bo kto od niego ucieka, cięższy krzyż dostanie – przestrzegał abp Depo.

Wezwał, aby wzorem postępowania w czasie tegorocznego Wielkiego Postu był św. Józef – z racji przeżywanego roku ku jego czci. – Idźmy za św. Józefem, człowiekiem, który bez reszty zaufał Bogu. Pomocą niech będzie nam wiszący w prezbiterium tego kościoła krzyż i wiszący przy zakrystii obraz z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, przypominający prawdę o zaufaniu Bogu – zachęcił pasterz.

Zarówno krzyż, jak i stacje Drogi Krzyżowej to wysiłek wiernych, grup parafialnych (Żywy Różaniec i Stowarzyszenie „Razem możemy więcej”) oraz indywidualnych darczyńców z parafii i spoza niej.

Autorem krzyża i stacji jest Marian Pajor, rzeźbiarz artystyczny z Łososiny Dolnej, absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Spod jego dłuta wychodzą różnorodne rzeźby: małe i monumentalne, sakralne i świeckie, naturalnie kolorowane i polichromowane ze złoceniami. Artysta rzeźbi w kamieniu i drewnie, według własnego lub powierzonego projektu, dostosowując się do indywidualnych życzeń zamawiającego, w tym przypadku parafian i proboszcza parafii św. Barbary.

Reklama

Krzyż, który powstał w pracowni Mariana Pajora, to monumentalna rzeźba wykonana z drewna dębowego w kolorze rustykalnym (wysokość – 5,5 m; rozpiętość ramion Chrystusa – 2,57 m). Postać Chrystusa została wykonana z drzewa lipowego w rozmiarze 2,47 m.

W podobnym stylu artysta wykonał stacje Drogi Krzyżowej. Są to przestrzenne sceny obrazujące cierpienie Jezusa od pojmania w Ogrójcu do śmierci na Golgocie, ustawione na poziomych belkach.

Spełniło się kolejne marzenie proboszcza ks. Jarosława Borala i parafian – rozpocząć i przeżyć Wielki Post 2021 r. przy krzyżu i stacjach Drogi Krzyżowej.

2021-02-19 12:26

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powiedzmy z pokorą: „Panie, zgrzeszyłem”

– Nawrócenie może się dokonać tylko przez post, jałmużnę i modlitwę – powiedział w Środę Popielcową w homilii ks. Jarosław Boral, proboszcz parafii św. Barbary w Wieluniu.

Wstępem do rozważań na temat postu, jałmużny i modlitwy stał się fragment Ewangelii wg św. Mateusza, w którym Jezus przypomniał, „by nie spełniać dobrych uczynków na oczach ludzi po to, by je podziwiano”.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Media: Prezydent Biden rozważa wizytę m.in. w Polsce w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji

2023-01-26 18:26

[ TEMATY ]

wizyta

Joe Biden

PAP/SHAWN THEW

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden rozważa wizytę w Europie w czasie rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego - podały w czwartek telewizje CNN i NBC News, powołując się na źródła w administracji USA. Wśród rozważanych lokalizacji jest Polska.

"Podróż nie jest jeszcze potwierdzona (...) ale jeden z oficjeli powiedział, że jednym z rozważanych przystanków jest Polska, kluczowy sojusznik NATO, obecnie goszczący tysiące amerykańskich żołnierzy i który służy jako centrum dla zachodnich transferów broni na Ukrainę" - donosi CNN. Według telewizji mało prawdopodobne jest, by Biden złożył wizytę na Ukrainie, ze względów bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję