Reklama

Niedziela Lubelska

Wspólnota serc. Jubileusz w Okszowie

Ich orężem jest miłość Boża i przywiązanie do wiary ojców.

2021-02-22 09:12

Tadeusz Boniecki

Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Okszowie obchodzi 30-lecie istnienia. Została erygowana w styczniu 1991 r. Z tej okazji 31 stycznia jubileuszowej Mszy św. przewodniczył ks. Józef Piłat, dziekan dekanatu Chełm Zachód.

Początki wspólnoty

Reklama

Już w 1981 r. uzyskano zgodę władz na budowę w Okszowie kaplicy oraz punktu katechetycznego. Przy istniejącej kaplicy, pod pretekstem kontynuowania prac nad wznoszeniem salek katechetycznych, poświęcono plac pod budowę kościoła. Po trzech latach świątynia św. Maksymiliana Marii Kolbego, której projektantem był architekt Andrzej Krzemień, stała już w stanie surowym. Samodzielny ośrodek duszpasterski w Okszowie powstał w 1986 r., rektorem został ks. Tadeusz Walczuk. Parafia została utworzona dekretem bp. Bolesława Pylaka z 30 stycznia 1991 r. z miejscowości wyłączonych z parafii Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie. Tworzyły ją wówczas: Koza Gotówka, Nowiny, Okszów Kolonia, Okszów, Stańków i Stańków Nadleśnictwo. Pierwszym proboszczem został ks. T. Walczuk, kolejnymi ks. Ryszard Szuran oraz ks. Józef Cwener.

Parafialna współczesność

Wspólnota liczy ok. 3 tys. wiernych. Od czterech lat jej proboszczem jest ks. Andrzej Serafińczuk. Jak podkreśla, na pierwszym miejscu zawsze jest życie sakramentalne. - Pomimo pandemii i mniejszej liczby wiernych w świątyni, wiara w Jezusa Chrystusa nie słabnie. Tylko w ubiegłym roku rozdano tu ponad 85 tys. Komunii św. Zwiększa się także ilość chorych odwiedzanych każdego miesiąca w domach; w ubiegłym roku było ich ponad 240. Do sakramentu chrztu św. rodzice przynieśli 15 nowonarodzonych dzieci. Ze względu na pandemię nie było pierwszej Komunii św. i bierzmowania. Do sakramentu małżeństwa przystąpiły 4 pary. Zmarło 18 parafian. Można powiedzieć, że nasza wspólnota się starzeje - podsumowuje ks. Andrzej Serafińczuk.

Reklama

Codzienny apostolat

Przy parafii aktywnie działają grupy apostolskie i modlitewne, takie jak: Żywy Różaniec, Legion Maryi, Liturgiczna Służba Ołtarza, wspólnoty Galilea i Przymierze Mężczyzn, Duszpasterska Rada Parafialna oraz koło synodalne. Jest też dwóch nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Zaangażowanie wielu osób świadczy o tym, że parafia jest żywym Kościołem, a wierni poważnie podchodzą do kwestii wiary. Gorliwa praca przynosi efekty. - Cieszymy się z powołania kapłańskiego Jakuba Szajnera, który w ubiegłym roku przyjął święcenia kapłańskie. To dla nas wielka radość i wyróżnienie - dzieli się proboszcz. Z ważnych wydarzeń, jednoczących wspólnotę, wymienia m.in. peregrynację łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Chełmskiej, srebrny jubileusz wspólnoty Galilea, zawiązanie Przymierza Mężczyzn oraz transmisję niedzielnej Mszy św., za którą odpowiada lektor Jakub Sirko.

Czas jubileuszu

- Na symbolicznym torcie urodzinowym każda z 30 świeczek skłania do zadumy nad upływającym czasem, wydarzeniami, ale przede wszystkim ludźmi, którzy są i którzy odeszli do Pana. Przez 30 lat naszym najważniejszym orężem było i jest świadectwo miłości Boga i przywiązania do wiary ojców, która jest nam dana na chrzcie św. i zadana do wypełnienia w życiu. Obecne czasy wymagają wielkiej miłości na wzór miłości Chrystusowej, której przykład daje św. Maksymilian. Nasz patron wyznacza charyzmat naszej wspólnoty - powiedział Andrzej Jaroszyński, przewodniczący rady parafialnej.

- Wiara łączy wszystkich ludzi na ziemi. Daje moc i siłę do tego, aby powstawało dobro - powiedział ks. J. Piłat. - Wielu pamięta, jak tu były składowane materiały budowlane, a po pewnym czasie powstał piękny kościół. Ta świątynia została zbudowana, by mieszkańcy Okszowa i okolic mogli spotykać się z Bogiem. Dziękując za 30 lat parafii pamiętajmy, że mamy budować żywy Kościół, z naszych serc zdążających ku świętości - podkreślał dziekan.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lekkoatletyczne HME - Wiesiołek: to wyczekany i wymarzony medal

2021-03-07 19:12

[ TEMATY ]

sport

sportowiec

lekkoatletyka

PAP

Paweł Wiesiołek zdobył w Toruniu brązowy medal halowych mistrzostw Europy w siedmioboju. Polak wynikiem 6133 pkt poprawił rekord życiowy. "To wyczekany, wymarzony medal. Jestem wzruszony" - podkreślił lekkoatleta Warszawianki.

To drugi rezultat w historii krajowej lekkoatletyki. Dwudniową rywalizację wygrał rekordzista świata Francuz Kevin Mayer - 6392 pkt. Srebro wywalczył Hiszpan Jorge Urena - 6158 pkt.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Mosulu: braterstwo silniejsze od bratobójstwa

2021-03-07 08:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Iraku

Screen

„Braterstwo jest silniejsze od bratobójstwa, nadzieja jest silniejsza od śmierci, pokój jest silniejszy od wojny” – powiedział Ojciec Święty w Mosulu w słowie skierowanym do wiernych przed modlitwą za ofiary wojny w niedzielę, 7 marca.

Papież nawiązał do świadectwa proboszcza parafii Zwiastowania NMP w Mosulu, ojca Raida Kallo o przymusowym wysiedleniu wielu rodzin chrześcijańskich z ich domów oraz emigracji większości z nich. Zaznaczył, że ubywanie uczniów Chrystusa na całym Bliskim Wschodzie, wyrządza niepowetowane szkody nie tylko osobom i wspólnotom, których dotyka to zjawisko, ale także społeczeństwu, które opuszczają.

CZYTAJ DALEJ

XIV Święto Kobiet u najpiękniejszej z niewiast

2021-03-08 20:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Dzień Kobiet

Karol Porwich/Niedziela

8 marca na Jasnej Górze odbył się Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Była to okazja przede wszystkim do wdzięczności za dar bycia kobietą, i refleksja nad geniuszem kobiecego powołania, którego wzorem jest Maryja.

Poprzez wspólną obecność niewiast spotkanie było także nawiązaniem do wielkiej modlitwy, zwłaszcza w roku 1926, kiedy to kobiety dokonały ponownego aktu zawierzenia Matce Bożej i przekazały Jej królewskie symbole 'jabłko i berło', obierając Ją na Królową każdej polskiej duszy. To także nawiązanie do modlitwy z 1982 r., kiedy to polskie kobiety złożyły „Kielich Życia i Przemiany” jako dar dziękczynienia za 600-letnią obecność Maryi w polskim Narodzie, prosząc przede wszystkim o szacunek dla każdego poczętego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję