Reklama

Historia

Małogoszcz: obchody 158. rocznicy bitwy – jednej z najkrwawszych w powstaniu styczniowym

W Małogoszczu od 21 do 24 lutego odbywają się uroczystości z okazji 158. rocznicy bitwy powstania styczniowego stoczonej tutaj 24 lutego 1863 roku. Zorganizowano je w formule online i offline.

[ TEMATY ]

Powstanie Styczniowe

ALEKSANDER SOCHACZEWSKI

"Branka" 1863 r.

W bitwie zginęło co najmniej 300 Polaków, ok. 500 odniosło poważne rany. Te wydarzenia zinterpretował literacko Stefan Żeromski w „Wiernej Rzece”.

W niedzielę 21 lutego uczestnicy wzięli udział w rajdzie historycznym, w wydarzeniach na cmentarzu, gdzie spoczywają powstańcy oraz we Mszy św. w kościele parafialnym.

Reklama

Obchody rozpoczęły się uroczystym wciągnięciem flagi na maszt na placu Kościuszki. Następnie w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małogoszczu odprawiona została Msza św. w intencji poległych, z nawiązaniem do wątków historycznych i lokalnych wydarzenia. Po Eucharystii uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie odbył się apel poległych przy mogiłach powstańczych. Złożono kwiaty i zapalono znicze.

- Dla nas, mieszkańców miasta i gminy Małogoszcz jest to bardzo ważne wydarzenie, które wpisało się w naszą lokalną tradycję. Powstanie styczniowe było wyjątkowe, bo utorowało drogę do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku – powiedział burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski.

Głos zabrał także m.in. Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. - Niestety bitwa została okupiona nie tylko krwią walczących, ale także represjami wobec ludności cywilnej, która wspomagała powstańców - przypomniał.

Reklama

Wczoraj miała miejsce premiera filmu „Rodzinne wędrówki szlakiem powstańczym - małogoskie pole 1863/64”. Odbyła się także XIV edycja „Złazu turystycznego na małogoskiej ziemi w 158. rocznicę bitwy z 1863 r.”. Wydarzenie dostępne jest na Facebooku.

Obchody zakończy 24 lutego wykład Anny Błachuckiej pt. „Życiorys Powstańca - Zygmunt Napoleon Rzewuski herbu Krzywda”. Będzie go można wysłuchać na kanale YouTube oraz na Facebooku miasta i gminy Małogoszcz oraz miejscowego Domu Kultury. Początek godz. 18.

24 lutego 1963 roku pod Małogoszczem miała miejsce jedna z największych bitew powstania styczniowego. Wojska generała Mariana Langiewicza starły się z Rosjanami, którzy usiłowali przeciwstawić się rosnącym w siłę oddziałom powstańczym. Atak Rosjan z kilku stron wspomaganych artylerią spowodował olbrzymie straty w szeregach powstańców.

Bitwa pod Małogoszczem odegrała duże znaczenie dla historii tego narodowego zrywu. Mimo że Polacy zostali rozproszeni przez wojska carskie, była aktem bohaterskiej odwagi powstańców zgromadzonych na tym terenie.

Ostatecznie niedoświadczone młode wojsko, rekrutujące się m.in. spośród młodzieży w wieku szkolnym z powodu braku broni, wyposażenia i doświadczenia wojskowego zostało rozbite i rozproszone przez strzelców i Kozaków rosyjskich. W bitwie, określanej przez historyków jako jedna z najkrwawszych w czasie tego powstania, poległo ok. 300 żołnierzy. Na cmentarzu parafialnym znajduje się ich zbiorowa mogiła, otoczona pamięcią. Sam Małogoszcz, w którym stacjonowało w powstaniu wojsko Langiewicza w akcie odwetu cara został spalony i na 133 lata pozbawiony praw miejskich

Źródła historyczne mówią o co najmniej 300 zabitych i 500 rannych po stronie powstańczej, stracie taboru i dział oraz o 200 zabitych Rosjanach.

Małogoszcz po upadku powstania już nigdy nie powrócił do dawnej świetności.

2021-02-22 12:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Gloria Victis”

Niedziela podlaska 4/2013, str. 6-8

[ TEMATY ]

Powstanie Styczniowe

Internet

Bitwa pod Węgrowem zaliczana jest do jednej z największych w dziejach insurekcji styczniowej

Bitwa pod Węgrowem zaliczana jest do jednej z największych w dziejach insurekcji styczniowej

KS. MARIUSZ BOGUSZEWSKI: - Jak wyglądała sytuacja społeczna na Podlasiu przed wybuchem powstania?

CZYTAJ DALEJ

Litwa: w miejscu narodzin Koronki w Wilnie trwa Tydzień Miłosierdzia Bożego

2021-04-09 16:03

[ TEMATY ]

Wilno

zgromadzenie.faustyna.org

Do 11 kwietnia trwa w Wilnie Tydzień Miłosierdzia Bożego. Codzienne Msze św. i modlitwy oraz nocna adoracja Najświętszego Sakramentu odbywają się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w stolicy Litwy, czyli w niewielkim kościółku przy ul. Dominikańskiej. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, obchodzoną od 2000 z ustanowienia św. Jana Pawła II, głównej Mszy św., która rozpocznie się w Sanktuarium o godz. 12.00 będzie przewodniczył metropolita wileński abp Gintaras Grušas.

Z kolei o godz. 15.30 czasu miejscowego (czyli o 14.30 czasu polskiego) rozpocznie się w tym samym miejscu Msza św. po polsku, a odprawi ją biskup pomocniczy stołecznej archidiecezji Arūnas Poniškaitis. Liturgię tę będzie transmitowała na żywo TVP Wilno, będzie ona dostępna także na stronie wilno.tvp.pl i w aplikacji mobilnej.

CZYTAJ DALEJ

Świnice Warckie – sanktuarium urodzin i chrztu św. Faustyny Kowalskiej

2021-04-10 11:09

Facebook

Świnice Warckie to mała parafia Diecezji Włocławskiej na pograniczu Wielkopolski i Mazowsza, między arcybiskupim Uniejowem i królewską Łęczycą. Swoją sławę zawdzięcza Apostołce Miłosierdzia Bożego, św. Siostrze Faustynie Kowalskiej, która tutaj przyszła na świat, tutaj została ochrzczona i tutaj przez szesnaście lat – połowę swego ziemskiego życia – wzrastała w łasce u Boga. W Świnicach Warckich znajduje się Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Siostry Faustyny. We wsi Głogowiec można do dziś zwiedzać rodzinny dom Świętej.

Sanktuarium w kościele parafialnym w Świnicach Warckich zostało ustanowione dekretem biskupa włocławskiego Bronisława Dembowskiego z dnia 25 września 2002 roku. Kościół w Świnicach Warckich jest miejscem chrztu św. Faustyny. Przechowuje się w nim bezcenne skarby po wielkiej rodaczce: chrzcielnicę, przy której została ochrzczona, konfesjonał, w którym się spowiadała, ołtarz, przed którym się modliła. 16 lutego 2004 r. podjęta została decyzja o rozbudowie kościoła, a uroczystego poświęcenia nowej części sanktuarium dokonał biskup włocławski Wiesław Mering w dniu 23 sierpnia 2015 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję