Reklama

Niedziela Przemyska

Nowi lektorzy na Kazanowie

W I Niedzielę Wielkiego Postu, 21 lutego 2021 r., podczas Eucharystii o godz. 11:30 dziesięciu młodych chłopaków z Liturgicznej Służby Ołtarza otrzymało błogosławieństwo do pełnienia we wspólnocie parafialnej funkcji lektora.

2021-02-23 09:56

Łukasz Sztolf

Obrzęd ustanowienia lektorów

Obrzęd ustanowienia lektorów

Mszy świętej przewodniczył proboszcz ks. prał. Jan Mazurek, a kandydatów do funkcji lektora przygotowywał przez kilka miesięcy wikariusz ks. Łukasz Heliniak.

Reklama

Przygotowanie do objęcia tej funkcji ministranci przygotowywali się od grudnia, zarówno w formie zdalnej jak i na spotkaniach w małej grupie – mówi ks. Heliniak – opiekun ministrantów. W ramach przygotowania podejmowano tematy natchnienia i autora Pisma Świętego, a także osobistą relację ze słowem Bożym. Następnie, kandydaci na lektorów uczyli się także obsługi mszału i innych ksiąg liturgicznych. Na przygotowanie przyszłych ministrantów składają się zbiórki i tzw. asysta – nauka praktycznych umiejętności służenia. Do funkcji lektora, konieczne jest także przygotowanie z zakresu dykcji i fonetyki, tak aby lektor w sposób zrozumiały odczytywał fragmenty z Pisma Świętego – kończy duszpasterz.

Do zadań nowych lektorów należy publiczne odczytywanie tekstów Pisma Świętego i modlitwy wiernych podczas Eucharystii i nabożeństw, jak też własne studium Słowa Bożego i wprowadzanie go w swoje życie. W sumie w parafii św. Benedykta oraz Cyryla i Metodego posługuje około 35 ministrantów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwałe ślady. Kościół pobrygidkowski w Lublinie

2021-02-26 07:42

Paweł Wysoki

Grunwald od Lublina dzielą setki kilometrów, a jednak to tu Władysław Jagiełło umiejscowił wotum wdzięczności za zwycięstwo nad Krzyżakami. Opiekę nad wybudowanym kościołem powierzył duchowym córkom i synom św. Brygidy Szwedzkiej.

Budowa kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy dzisiejszej ul. Gabriela Narutowicza w Lublinie rozpoczęła się w 1412 r. Według legendy, król powierzył prace jeńcom krzyżackim, którzy w pocie czoła wznosili mury świątyni przez kilkanaście lat. Budowę ukończono w 1426 r. Z woli króla duszpasterską troskę nad domem Bożym objęli siostry i bracia i siostry z zakonu Najświętszego Zbawiciela, tzw. brygidki i brygidzi. - Św. Brygida Szwedzka przepowiedziała klęskę Krzyżakom. Władysław Jagiełło odniósł to proroctwo do siebie, dlatego pasterską pieczę nad wotum wdzięczności za Grunwald powierzył jej duchowym synom i córkom - wyjaśnia ks. Dariusz Bondyra, rektor kościoła Matki Bożej Zwycięskiej. Nie dość, że król sprowadził do Lublina zakonników narodowości niemieckiej z należącego do Krzyżaków Gdańska, to jeszcze zobowiązał kapłanów do sprawowania trzech Mszy św. tygodniowo: za siebie, za swojego następcę i o pomyślność państwa polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Wyrusz w tym roku na Ekstremalną Drogę Krzyżową!

2021-02-26 15:00

[ TEMATY ]

ekstremalna Droga Krzyżowa

EDK

Facebook EDK

Samotna, nocna wędrówka, podczas której trzeba przejść ok. 40 km. okazuje się dla wielu ważnym przeżyciem duchowym, doświadczeniem zmieniającym życie. Ekstremalna Droga Krzyżowa może pomóc szczególnie tym, którym brakuje czasu i ciszy. To forma modlitwy indywidualnej. Termin i trasa przejścia jest tylko propozycją. W tym roku organizatorzy zapraszają do wędrówki, oczywiście z zachowaniem obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią.

Jak podkreślają organizatorzy EDK, jest to nowy rodzaj duchowości zakorzeniony w starej tradycji – tradycji pielgrzymowania i tradycji franciszkańskiej, zwracającej uwagę na to, że człowiek to nie tylko dusza ale i ciało. Porzucenie własnej strefy komfortu, zmaganie i przekraczanie własnych ograniczeń może się stać szansą na modlitwę i spotkanie z Bogiem. Doświadczenie, przeżycie – to coś, czego szczególnie poszukuje dziś człowiek. EDK jest też propozycją dla osób skarżących się na zabieganie i brak czasu, co utrudnia im udział, np. w nabożeństwach Drogi Krzyżowej praktykowanych tradycyjnie w parafiach.

CZYTAJ DALEJ

Ekstraklasa piłkarska - Raków - Podbeskidzie 1:0

2021-02-26 20:34

[ TEMATY ]

piłka nożna

Raków

PAP

Piłkarze Rakowa Częstochowa

Piłkarze Rakowa Częstochowa

Raków Częstochowa - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:0 (0:0)

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję