Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski: Wielki Reset to powrót do Chrystusa

– To w Chrystusie musimy dokonać „wielkiego resetu”, wielkiego odnowienia i na nowo uporządkowania własnego życia – mówił abp Marek Jędraszewski wskazując, że podstawowym zadaniem na Wielki Post jest odnowienie relacji z Bogiem, z drugim człowiekiem i sobą samym przez modlitwę, jałmużnę i post. Metropolita krakowski przewodniczył środowej liturgii stacyjnej w Krakowie w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mistrzejowicach.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

flickr.com/archidiecezjakrakow

Na początku Mszy św. abp. Marka Jędraszewskiego przywitał proboszcz ks. kan. Marek Wrężel zaznaczając, że metropolita krakowski nawiązuje do rzymskiej tradycji pielgrzymowania biskupa do kościołów stacyjnych. W środę pierwszego tygodnia Wielkiego Postu biskup Rzymu odwiedzał Bazylikę Matki Bożej Większej. – Spotkanie z tobą ojcze to dla nas niezwykle ważna chwila, bo wciąż potrzebujemy umocnienia. Szukamy odpowiedzi na niełatwe pytania i wewnętrzne rozterki, jakie w czasie pandemii niesie ze sobą świat – mówił proboszcz kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Mistrzejowicach.

W homilii abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie karierę robi angielskie słowo „reset”, które znaczy „nastawić”, „przeskładać”, „przestawiać”. Metropolita krakowski zauważył, że to modne słowo można zastosować do historii Niniwy przywołanej w dzisiejszej liturgii Słowa. Mieszkańcy Niniwy przyjęli prorocze upomnienie Jonasza, ogłosili post i oblekli się w wory pokutne. – Na zbiorowy reset mieszkańców Niniwy odpowiedział Bóg zmieniając swoje pierwotne co do tego miasta zamiary. Wielka nowa rzeczywistość. Nowe ułożenie życia na skutek wołania Jonasza, w które uwierzyli i przyjęli mieszkańcy Niniwy – mówił arcybiskup.

Reklama

Metropolita przywołał książkę Klausa Schwaba i Thierry’ego Mellereta pt. „Covid 19 – Wielki Reset” i Światowe Forum Ekonomiczne w Davos w czerwcu 2020 r., na którym za-proponowano „wielki reset”, „wielką odnowę” dla świata po pandemii. Jeden z rozdziałów książki nosi tytuł: „Przedefiniowanie naszego człowieczeństwa”, w którym jest mowa m.in. o połączeniu maszyny z człowiekiem, co ma umożliwić wstąpienie ludzkości na wyższy poziom ewolucji. Na nowo zdefiniowany człowiek ma wykazywać się wzmożoną empatią, angażować się w kwestie społeczne i ekonomiczne (takie jak klimat, LGBT, BLM, imigranci), a zrezygnować z siebie i swoich potrzeb na rzecz budowy lepszego świata; refleksję nad sensem swojego życia zastąpić aktywizmem, którego siłą napędową powinna stać się odpowiednio wychowana do tego młodzież. – Gdzie tutaj miejsce na Boga? Jak można mówić o nowym człowieku i nowym świecie bez odniesienia do Boga? – pytał arcybiskup podkreślając, że kilkusetstronicowe dzieło tylko raz wspomina o religii i nie ma w nim żadnych odniesień do transcendencji.

Koncepcja Wielkiego Resetu spotkała się z krytyką. Arcybiskup przywołał m.in. stanowisko prof. Grzegorza Kucharczyka, który zauważył, że globaliści wykorzystują pandemię korona-wirusa do unieważnienia osiągnięć cywilizacji chrześcijańskiej. Kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zwraca uwagę na utopijno-ateistyczny charakter Wielkiego Resetu i dodaje, że przypomina on „makabryczny eksperyment na ludziach”, jakim były bolszewizm i komunizm. Kard. Peter Turkson, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka mówi, że „kiedy przyszłość jest całkowicie zakorzeniona w człowieku, który z natury jest skończony, nie może on zapewnić przyszłości, która jest nieskończona, więc tam zaczyna się konflikt”. Także papież Franciszek używa terminu „reset”, ale ma na myśli „przywrócenie przyszłości zakorzenionej w Piśmie Świętym, zakorzenionej w łasce Bożej, zakorzenionej w Chrystusie”. – Wielki Reset to powrót do Chrystusa – podkreślił abp Marek Jędraszewski.

Odwołując się do fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza odczytywanego dziś w liturgii arcybiskup zwrócił uwagę, że Jezus potępia naród żydowski, który nie uwierzył i odrzucił Mesjasza, nie dostrzegł mądrości Jego słów, cudowności Jego dokonań. Jezus zapowiada swoje zmartwychwstanie jako „znak Jonasza” dla narodu żydowskiego. Metropolita krakowski przywołał też nauczanie św. Jana Pawła II Wielkiego, który od samego początku pontyfikatu podkreślał, że jedynie Chrystus jest kluczem dla człowieka, aby mógł zrozumieć siebie samego, odkryć swoją godność i cel życia.

Reklama

– To w Chrystusie musimy dokonać „wielkiego resetu”, wielkiego odnowienia i na nowo uporządkowania własnego życia – mówił abp Jędraszewski wskazując, że podstawowym zadaniem na Wielki Post jest odnowienie relacji z Bogiem, z drugim człowiekiem i sobą samym przez modlitwę, jałmużnę i post. – To jest autentyczny „wielki reset”, do którego wzywa nas Chrystus i na co wskazuje św. Jan Paweł II Wielki – dodawał.

Kończąc homilię arcybiskup zwrócił uwagę, że kościołem stacyjnym w środę pierwszego tygodnia Wielkiego Postu w Rzymie jest Bazylika Santa Maria Maggiore, a w Krakowie kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mistrzejowicach. Metropolita przywołał scenę z Kany Galilejskiej, gdy Maryja powiedziała do sług: „Zróbcie wszystko, cokolwiek powie wam Jezus”. – Zróbcie wszystko dla waszego zbawienia, byście mogli cieszyć się radością Bożego dziecka, które Bóg w swoim miłosierdziu chce do siebie i na całą wieczność przytulić – zakończył abp Marek Jędraszewski.

2021-02-25 08:02

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: lewacy nie umieją uszanować ludzkiego życia

[ TEMATY ]

życie

abp Marek Jędraszewski

archidiecezja krakowska

- Lewacy nie umieją uszanować ludzkiego życia. Ich ideologie, niekiedy krzykliwe i związane z przemocą fizyczną i medialną, zwyciężają. Większość potulnie spuszcza głowy i przyjmuje „politykę strusia”. A przecież chodzi tu o ludzkie życie - mówił abp Marek Jędraszewski w czwartkowy wieczór podczas „Dialogów u św. Anny”, odnosząc się do oprotestowania konferencji nt. obrony życia przez zwolenników partii Razem. W jego ocenie mamy do czynienia z dyktaturą mniejszości.

Spotkanie w kolegiacie św. Anny dotyczyło troski o rodzinę we współczesnych czasach. Abp Jędraszewski został zapytany, co sądzi na temat oprotestowania przez lewicową partię Razem konferencji „Etyka w medycynie – Prawo dziecka do życia”, która miała odbyć się 13 grudnia w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - Prokocimiu i która została odwołana przez dyrektora szpitala prof. Krzysztofa Federka oraz prorektora UJ ds. Collegium Medicum. Zdaniem hierarchy, argument, że konferencja i ewentualne pikiety przeciwników mogłyby zakłócić normalną pracę szpitala nie jest poważny. Hierarcha przypomniał, że w tej placówce przez dłuższy czas odbywał się strajk rezydentów, który nie spowodował zagrożenia dla funkcjonowania szpitala i był szeroko relacjonowany przez media.

CZYTAJ DALEJ

Kolorowe skarpetki a aborcja

Część celebrytów zachowuje się tak, jakby miała rozdwojenie jaźni.

Świętowaliśmy niedawno, wraz z początkiem wiosny, Światowy Dzień Zespołu Downa. Internet został dosłownie zalany zdjęciami kolorowych skarpetek nie do pary wrzucanych jako wyraz solidarności z osobami z zespołem Downa. Taki symbol pochodzi stąd, że osoby z zespołem Downa mają jeden dodatkowy chromosom, który nie ma pary, jak inne. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: 150. rocznica urodzin bł. Jerzego Matulewicza

2021-04-13 16:44

[ TEMATY ]

Licheń

bł. Jerzy Matulewicz

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Jerzy Matulewicz

Bł. Jerzy Matulewicz

Z okazji przypadającej 13 kwietnia 150. rocznicy urodzin bł. Jerzego Matulewicza, odnowiciela Zgromadzenia Księży Marianów, które opiekuje się licheńskim sanktuarium, podczas Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej modlono się o rychłą kanonizację wileńskiego biskupa.

Południowej Eucharystii w bazylice przewodniczył ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz sanktuarium. W homilii marianin mówił o niezwykle bogatym, a jednocześnie burzliwym życiu bł. Jerzego Matulewicza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję